Zebrali całą kolekcję! – 9 pocztówek od BWA PP na Dzień Flagi

Zebrali całą kolekcję! – 9 pocztówek od BWA PP na Dzień Flagi

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa”
w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Z okazji Dnia Flagi zaprosiliśmy do strefy rekreacji przy Starostwie Powiatowym w Pile. Zadbaliśmy o to, by po wszystkich patriotycznych wzruszeniach tego dnia zaproponowanych w ramach naszego projektu „Polska – Polacy – Biało – Czerwoni”, pozostał trwały ślad. Stąd przygotowane przez nas materiały edukacyjne, wystawa, ale i pocztówki z symbolami narodowymi – godłem, hymnem, flagą – i ciekawostkami dotyczącymi ich przemian na przestrzeni wieków.

Tego dnia dla odwiedzających strefę rekreacji mieliśmy upominki –  9 wzorów pocztówek – każda poświęcona innemu tematowi: fladze, Orłowi Białemu z naszego godła, hymnowi, ważnym wydarzeniom w historii kraju.

Na 2 maja – Dzień Flagi – przygotowaliśmy materiały edukacyjne poświęcone Symbolom Narodowym RP. Edycja przygotowanych przez nas pocztówek okolicznościowych w 9 wzorach – m.in. z pełnym tekstem „Mazurka Dąbrowskiego”, godłem i polską flagą oraz z ilustracjami malarskimi nawiązującymi do najjaśniejszych wydarzeń z historii Polski, takimi jak Legiony Polskie we Włoszech, Powstanie Wielkopolskie, Bitwa Warszawska, była ważnym elementem dla całości realizowanego przez nas projektu.

Pocztówki rozdawaliśmy wszystkim, którzy odwiedzili w Dzień Flagi, 2 maja, strefę rekreacji i wzięli udział w przygotowanych przez nas na ten dzień niespodziankach. A była to m.in. wystawa Polskie Symbole Narodowe, prelekcja im poświęcona, a wygłoszona przez Mirosława Sprengera, kierownika referatu Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy, koncerty czy warsztaty plastyczne dla najmłodszych.  

Na 1 pocztówce znajduje się tekst Hymnu Polski z nieznanymi dwiema zwrotkami, godło i flaga Polski, orzeł na pieczęci majestatycznej Przemysła II z 1295 – jest to najstarsze znane użycie polskiego godła, a także rękojeść Szczerbca.

Kartka 2 to najbardziej znany portret Józefa Wybickiego, wykonany przez nieznanego autora, manuskrypt Mazurka Dąbrowskiego, a także akwarela Juliusza Kossaka z 1882 r. „Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów”

Na kartce 3 prezentujemy m.in. Godło Polski, a także fotografię Polska piechoty z wojny polsko-rosyjskiej z flagą z 1792 roku. Tutaj znajduje się również herb dynastii Piastów z pieczęci majestatycznej Przemysła II (1295 – 1296), najstarszy znany przykład użycia polskiego godła oraz Orzeł Jagiellonów na modlitewniku Anny Jagiellonki z 1582 r.

Pocztówki 4 i 5 to m.in. obrazy pod tytułem: „Józef Piłsudski i Józef Haller w czasie przeglądu wojsk powracających ze zwycięskiej bitwy warszawskiej” i „Piechota polska w tyralierze”.

Na kartce 6 pokazujemy m.in. Krzyż Orderu Virtuti Militari 1792 r., tekst druku wzywającego do obrony Warszawy przez najeźdźcą z okresu wojny polsko-bolszewickiej, czy plakat werbunkowy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 nawołujący do wstępowania w szeregi utworzonej w lipcu 1920 roku Armii Ochotniczej, dowodzonej przez generała Józefa Hallera. 

Kartka 7 poświęcona jest  naszym lokalnym symbolom: Pokazujemy m.in. Sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków im. ks. Józefa Poniatowskiego w Ujściu, Orła Wojsk Wielkopolskich, Wielkopolskie Krzyże Powstańcze i Odznakę Wojsk Wielkopolskich.

Na 8 pocztówce znalazły się m.in. wizerunki Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego oraz legendarne zdjęcie z I Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1979 r.

Kartka 9 to znaczki poczty podziemnej z lat 1981-1989 z kolekcji Edwina Klessy.

– Zebrałam dotąd 8 wzorów. Brakuje mi pocztówki ze znaczkami poczty podziemnej Solidarności. Ale zaraz i taką znajdę. Pocztówki są piękne, zawierają ciekawe informacje. Warto mieć je w swojej kolekcji – mówi jedna z uczestniczek pikniku rodzinnego „Polska – Polacy – Biało – Czerwoni”.

– Zebrałam już cały komplet – na pewno przydadzą się dzieciom do szkoły – dodaje inna.

– Wyślę pocztówki znajomym na przyszłoroczny Dzień Flagi… Myślę, że będzie to piękna forma świętowania wzniosłych wydarzeń z naszej historii – mówi pan Wacław z Piły.   

– Podoba mi się sam pomysł wydrukowania tych pocztówek. Są wykonane na dobrym, grubym papierze, co nie jest bez znaczenia, bo będą formą pamiątki, i zawierają ważne, ale i ciekawe informacje. Mnie zaciekawił zwłaszcza orzeł na pieczęci Przemysła II z końca XIII wieku… To najstarsze znane użycie polskiego godła – napisano na odwrotnie kartki. Nie wiedziałem o tym.., nie wiedziałem jak wyglądał najstarszy nasz Orzeł… Teraz wiem! – stwierdza pan Jarek z Piły.

-Trafiły mi się dwie pocztówki z ilustracjami malarskimi nawiązującymi do ważnych wydarzeń z historii Polski – do Legionów Polskich we Włoszech i Powstania Wielkopolskiego. Bardzo ładne, estetycznie wykonane. Dla mnie mają wartość kolekcjonerską – dodaje Marcin z ZST.

Warto mieć te pocztówki w swojej kolekcji – podkreślali wszyscy.

Wydrukowaliśmy 9 tysięcy sztuk pocztówek.

Pocztówki będą także kolportowane podczas wydarzeń patriotycznych organizowanych przez BWA PP, a także w szkołach.

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Skip to content