Zdanowicz w BWA

Zdanowicz w BWA

Andrzej Zdanowicz. 36 widoków na dom, w który uderzył piorun

Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zaprosili w miniony weekend na otwarcie wystawy prac Andrzeja Zdanowicza zatytułowanej „36 widoków na dom, w który uderzył piorun”. Wystawę można oglądać w pilskiej Galerii do 4.06.2021.

Wystawa prezentuje obrazy z ostatnich pięciu lat; są to próby nowych technik: łączenia tempery i farby olejnej, druku cyfrowego z farbą czy gwaszy wykonanych technikami mieszanymi. Wystawa nawiązuje do historii gwałtownych zmian.

Andrzej Zdanowicz – urodzony w 1960 roku w Poznaniu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w V Pracowni Malarstwa. W 1985 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Świtki. Od 1986 do 2007 roku pracował jako asystent w IV Pracowni malarstwa prof. Norberta Skupniewicza. Od 2007 roku prowadzi IV Pracownię Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W latach 2008-2016 roku pełnił funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP.

Andrzej Zdanowicz, autor tej indywidualnej wystawy, tak mówił o swoich pracach podczas wernisażu:

– Każda z moich prac składa się z dwóch części, małego i dużego formatu. Małe wykonane są techniką gwaszu, duże do wydruki. Chodziło o to, by w jakiś sposób przeskalować małą pracę i zobaczyć jak będzie wyglądała w większej formie, a jednocześnie, by przenieść ją w inny rodzaj medium. Nasza katedra jest przestrzenią poszukującą nowych języków w sztuce; próbowałem się tą prezentacją wpisać nieco w ten program. Cykl pokazany w Pile składa się z 8 prac (to część całości) i nosi tytuł „36 widoków na dom, w który uderzył piorun”. Jest to parafraza tytułu cyklu autorstwa japońskiego grafika Hokusai, który namalował „36 widoków na górę Fudżi”  – każda z grafik przedstawia górę Fudżi w rozmaitych porach dnia i warunkach atmosferycznych. Temat mojego cyklu jest zupełnie inny, natomiast zafascynowało mnie w pracach japońskiego artysty to, że wybrany motyw w różny sposób jest przedstawiony, o innej porze roku, porze dnia, godzinie. Punktem wyjścia mojego cyklu jest dom… budynek ulegający destrukcji, zamazaniu… – mówił prof. dr hab. Andrzej Zdanowicz.

– Ciągle fascynują mnie tradycyjne techniki, malarstwo, grafika, jednak lubię z nimi eksperymentować – wyznał.

Wystawa prezentowana jest w dniach 14.05–4.06.2021

Skip to content