Ilona Tecław: We wnętrzu

Ilona Tecław: We wnętrzu

Kolejna wystawa w niedawno powstałej przy BWA Galerii Debiutów.

Na wystawę prac zatytułowaną „We wnętrzu” autorstwa pilanki Ilony Tecław zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych. Wernisaż ekspozycji będzie miał miejsce w niedawno powstałej przy BWA Galerii Debiutów.

Osoby zaznajomione z bogatym dorobkiem malarskim pilanki mogą zapytać: „Ilona Tecław w Galerii Debiutów? Jak to?” Faktycznie, malarka ta tworzy od wielu lat i brała udział w wielu wystawach. Prezentowała parokrotnie swoje malarstwo także w Galerii BWA – były to jednak zawsze pokazy zbiorowe uczestników warsztatów malarskich odbywających się w Biurze Wystaw Artystycznych i prowadzonych przez pilskich artystów; niegdyś przez Ewę Podolak, następnie Janusza Argasinskiego, a obecnie przez dr hab. Elżbietę Wasyłyk, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie.

Przyszedł czas na pokaz indywidualny w Galerii BWA. Będzie to druga wystawa, jaka będzie miała miejsce w Galerii Debiutów (po rewelacyjnie przyjętej ekspozycji prac Marty Zatylny). Nosi tytuł „We wnętrzu” i powstała w pracowni malarskiej BWAiUP pod kierunkiem wspomnianej E.Wasyłyk. Cykl obejmuje wnętrza pomieszczeń mieszkalnych w skansenach m.in. w Osieku i Wdzydzach Kiszewskich oraz tzw. martwe natury, dla których inspiracją były ekspozycje w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie i Rożen-Skansen Stopka. Dwie z nich są wynikiem pracy studyjnej w BWAiUP.

Ilona Tecław z wykształcenia jest ekonomistką. Przygodę ze sztuką zaczęła 18 lat temu. Rozpoczynała od studium z natury i rysunku ołówkiem. Od lat zajmuje się techniką olejną. Najczęściej maluje ze zdjęć, które sama wykonuje, następnie wiernie odtwarzając wybrane przez siebie kadry. Z roku na rok doskonali swój warsztat.   

– Ilona Tecław należy do tych twórców, którzy nie mieli możliwości zdobycia wykształcenia plastycznego w młodości. Kierowana nie swoim, ale typowym dla niektórych środowisk przekonaniem, że sztuka to nie zawód, została najpierw żoną, matką i urzędniczką. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jej pragnienie sztuki, było jednak tak silne, że w końcu – osiemnaście lat temu  – zaczęła uczęszczać na zajęcia do pracowni plastycznej, prowadzonej przez Ewę Podolak przy BWAiUP w Pile. Ćwiczenia rysunkowe z natury i interpretacje dzieł dawnych mistrzów, sprzyjały rozwijaniu jej sposobu myślenia o kompozycji, formie i światłocieniu. Od dwóch lat mam przyjemność towarzyszyć pani Ilonie malarsko. Wciąż się rozwija. Nauczyła się myśleć, że kolor jest światłem, że światło w obrazie to niekoniecznie biel. Materia malarska w jej kolejnych realizacjach nabrała głębszej siły wyrazu dzięki temu, że charakterystyczna dla jej wcześniejszego okresu ekspresja „podmalówkowa” już nie dominuje, ponieważ zamieniła się w szlachetną tkankę malarską uzyskaną dzięki kolorowi odpowiednio nasyconemu światłem swojej barwy oraz delikatnemu, nierzadko kilkuwarstwowemu in pasto – mówi E. Wasyłyk – Jej aktywność artystyczna wpisana w kategorię techne, czyli w umiejętność wytwarzania rzeczy według określonych reguł, coraz bardziej prezentuje dobre malarskie rzemiosło, o które współcześnie coraz trudniej.

Ilona Tecław maluje także kopie dzieł wybitnych mistrzów malarstwa. I one budzą niekłamany podziw wśród odbiorców.

***

– Działalność naszej Galerii finansowana jest z budżetu Powiatu Pilskiego, a jednym z wielu kierunków działań BWA jest edukacja plastyczna w szerokim tego słowa znaczeniu. Prowadzone od wielu lat zajęcia mają na celu kształcenie zarówno odbiorców sztuki, jak i potencjalnych twórców. W zajęciach malarskich uczestniczą osoby dorosłe, zainteresowane pogłębianiem swoich umiejętności. Warsztaty odbywają się dwa razy w tygodniu – w środy i czwartki. Kieruje nimi Elżbieta Wasyłyk, którą wspomaga Małgorzata Biała. Aktualnie bierze w nich udział 10 osób. Nie jest to jednak grupa zamknięta, osoby chętne do uczestnictwa w warsztatach mogą zgłosić się osobiście do BWA, przedstawić swoje prace i mieć nadzieję na pozytywną kwalifikację. Wymagamy pewnych nabytych już umiejętności malarskich, gdyż warsztaty są dla osób dorosłych, przynajmniej średnio zaawansowanych – wyjaśnia Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

Dodajmy, że wernisaż ekspozycji prac Ilony Tecław będzie miał miejsce w Galerii Debiutów BWA już w środę, 19 maja, o godz. 19.00. W programie m.in. minirecital pianistyczny w wykonaniu Marii Kasińskiej (III rok Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile, II stopnia; klasa prof. Jolanty Reszelskiej).

Skip to content