Z Martą Zatylny o sztuce

Z Martą Zatylny o sztuce

Pilska młodzież tłumnie w pilskiej Galerii BWA PP.

Takiej frekwencji nikt się nie spodziewał. Na spotkania z pilską artystką, zorganizowane w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego w ramach cyklu „O sztuce w BWA”, przybyły prawdziwe tłumy młodych ludzi wraz ze swoimi opiekunami.

– Na jednym z takich spotkań gościliśmy aż 5 klas z pilskich szkół średnich – nasza galeria dosłownie pękała w szwach. Na kolejnych spotkaniach było po setce uczniów. Młodzież przychodziła też licznie oglądać wystawę prac pilskich artystek. 

Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego już od przeszło dwóch lat organizuje spotkania dla młodzieży z artystami regionu pilskiego. Odbywają się one w cyklu pn: „O sztuce w BWA”.

W minionym tygodniu młodzież spotkała się z Martą Zatylny. Galerię odwiedziły prawdziwe tłumy młodzieży.  

– Gościliśmy kilka klas z Zespołu Szkół Ekonomicznych, dwie z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej – Curie, uczniów z Zespołu Szkół im. S. Staszica, z Zespołu Szkół przy Teatralnej i z „Budowlanki”.  Na jedno spotkanie przyszła młodzież aż z pięciu klas – blisko 130 uczniów. Na kolejne – po setce. By wszyscy chętni mogli z tej formy obcowania ze sztuką skorzystać, zorganizowaliśmy z artystką aż trzy spotkania. Olbrzymia energia i wspaniały klimat udzielały się wszystkim. Marta Zatylny, jedna z autorek prezentowanej równolegle wystawy, opowiadała tym młodym ludziom o swojej drodze do sztuki, o tym, że wybór życiowej drogi czasem nie jest prosty, a czasem, jak to było w jej przypadku, o ostatecznym kierunku zdecyduje po prostu los – młodzieży te opowieści bardzo się spodobały.

Marta Zatylny po ukończeniu szkoły średniej wiedziała jedno: że chce zajmować się sztuką. Wybrała kierunek studiów artystycznych: Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki na UMK w Toruniu. Egzaminy zdała, jednak na wybrany kierunek nie dostała się z braku miejsc – postanowiła przeczekać rok na grafice i po roku ponownie zdawać na upragniony kierunek. Los chciał jednak inaczej… Marta – zanim podjęła drugą próbę zdania egzaminu na konserwację – zakochała się w grafice… I tak już zostało.

– Odkryłam że to grafika jest tym, co mnie interesuje i nigdy już nie próbowałam zdawać na konserwację – mówi Marta Zatylny.

Artystka zdradziła zebranym także tajniki powstawania prac graficznych w konkretnych technikach, których przykłady można było do minionego piątku oglądać na prezentowanej w BWA PP wystawie „Potrzeba uważności”. Świat wklęsłodruków, linorytów, sitodruku okazał się dla młodzieży pasjonujący. Słuchali z uwagą, potem robili pamiątkowe zdjęcia.

Spotkania z Martą Zatylny prowadził Edmund Wolski, dyrektor BWA PP.   

Marta Zatylny jest absolwentką kierunku grafika warsztatowa Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiowała w Pracowni Serigrafii prof. Mirosława Pawłowskiego, dr hab. Agaty Dworzak-Subocz prof. UMK i mgr Piotra Czyża. W 2020 roku obroniła dyplom artystyczny z oceną bardzo dobrą uzyskując tytuł magistra sztuki. Główną część dyplomu artystycznego zrealizowała w Pracowni Serigrafii pod opieką dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, prof. UMK, natomiast część uzupełniającą pod opieką dr hab. Zdzisława Mackiewicza prof. UMK.

Przypomnijmy, że wystawą prac Marty Zatylny pt. „Znaki obecności” zainaugurowano w Pile działalność Galerii Debiutów BWA PP. To miejsce, w którym swoje prace prezentować mogą absolwenci wyższych studiów artystycznych – głównie z regionu pilskiego. To forma pomocy młodym artystom wejścia w artystyczne środowisko regionu. 

Spotkania „O sztuce w BWA” odbywają się w Galerii BWA PP cyklicznie: wcześniej młodzież miała okazję spotkać się m.in. z takimi artystami regionu pilskiego jak Barbara Pierzgalska- Grams, Wojciech Beszterda, Anna Kluza, Paula Marinelli.

Skip to content