Selfie z Galerii

Selfie z Galerii

Młodzież licznie odwiedza wystawę!

Wernisaż, który odbył się w BWA PP w piątkowy wieczór, okazał się dla grupy młodych artystek Piły niezwykle udany. Wspólna wystawa „nowego pokolenia artystów pilskich” – jak już mówi się o tej grupie twórczyń – zachwyciła, podoba się niezwykle i (co wcale nie było takie oczywiste) zbiera gratulacje nie tylko od rówieśników prezentujących swoje prace pań, ale i od uznanych artystów pilskiego środowiska.

Na wystawę zaprosili: Powiat Pilski, BWA Powiatu Pilskiego oraz Autorki.

Ori Gawrońska, Olimpia Kogut, Karolina Smorawska, Natalia Wysocka oraz Marta Zatylny pierwszy raz miały okazję pokazać swoje prace w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego – już nie w Galerii Debiutów, a na dużej sali profesjonalnej instytucji sztuki. To dla pięciu „podopiecznych” BWA – tak można powiedzieć o debiutujących na przestrzeni ostatnich lat w pilskiej galerii młodych twórczyniach – było z pewnością nie lada wydarzenie i jednocześnie olbrzymie przeżycie. Stres okazał się niepotrzebny: sala wypełniona po brzegi, brawa, pamiątkowe zdjęcia, słowa uznania – to wszystko świadczy o jednym: wystawa odniosła sukces, a młode artystki zostały oficjalnie przyjęte do grona twórców środowiska pilskiego.

Artystki – absolwentki wyższych szkół artystycznych – debiutowały w Galerii Debiutów BWA PP na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Teraz prezentują swoje prace na wspólnej wystawie zatytułowanej „Potrzeba uważności”. Towarzyszy im ze swoją sztuką pilska artystka Lucyna Pach, pod skrzydłami której Ori Gawrońska, Olimpia Kogut, Karolina Smorawska, Natalia Wysocka oraz Marta Zatylny, jeszcze jako nastolatki, szlifowały swój artystyczny talent.

– Gdyby półtora roku temu, kiedy inaugurowaliśmy ten mały salon Galerii Debiutów, ktoś mi powiedział, że będzie się on cieszył takim zainteresowaniem i taką popularnością w kręgach kulturalnych i artystycznych Piły – nie uwierzyłbym… Wydarzenia, które tam zaistniały, przeszły wszelkie oczekiwania i marzenia. A zwieńczeniem tej historii – proszę się rozejrzeć – jest dzisiejszy wieczór, dzisiejsza sala wypełniona po brzegi tak bardzo, że dla wielu z państwa nie starczyło miejsc siedzących! – mówił Edmund Wolski, dyrektor BWA PP, otwierając wystawę. 

***

Galeria Debiutów Biura Wystaw Artystycznych w Pile zainaugurowała swoją działalność 11 marca 2020 r. Pierwszą wystawą zorganizowaną w na nowo zaaranżowanej przestrzeni w obiekcie przy ul. Okrzei 9 były „Znaki obecności” pochodzącej z Piły Marty Zatylny.

– To ważny moment w historii BWA – instytucji finansowanej i wspieranej przez Powiat Pilski. W jednym budynku obok dużej Galerii BWA istnieje odtąd  druga Galeria, ukierunkowana na młodych artystów, którzy po zdobyciu dyplomu często wpadają w niebyt, gdyż nie mają możliwości zaprezentowania się szerszej publiczności w profesjonalnej galerii. Galeria Debiutów uchyla im furtkę do świata sztuki  – mówił Edmund Wolski, dyrektor BWA PP, otwierając wystawę.

BWA stworzyło miejsce, w którym absolwenci uczelni artystycznych z naszego regionu mogą pokazać się ze swoją sztuką szerszej publiczności, indywidualnie, w profesjonalnej galerii. Poza ekspozycjami prac absolwentów, których Galeria Debiutów gościła od chwili otwarcia najwięcej (8 artystek), w galerii miały szansę zadebiutować i inne osoby utalentowane artystycznie, z pewnym dorobkiem.

Miejsce to tętni życiem. Galeria Debiutów to niewątpliwy sukces Galerii BWA PP. W wernisażach młodych artystek (tak się złożyło, że dotąd swoje prace prezentowały tu wyłącznie PANIE absolwentki) zawsze tłumnie uczestniczy publiczność, a co więcej – prezentacje młodej sztuki ściągnęły automatycznie do Galerii BWA młodych odbiorców, także młodzież szkolną i studentów. 

Mówiąc kolokwialnie, miejsce „się przyjęło”. Jest duże zainteresowanie wśród młodych artystów prezentacją w Galerii Debiutów BWA PP swoich prac.

***

Wystawa „Potrzeba uważności” to pierwsza wspólna ekspozycja Debiutantek Galerii Debiutów Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Podczas wernisażu sala wystawowa – mówiąc kolokwialnie – „pękała w szwach”, gościliśmy m.in. bardzo dużo młodych ludzi, zainteresowanych młodą sztuką pilską, w tym rówieśników Autorek.  

Także w kolejne dni trwania wystawy Galeria tętniła życiem. Codziennie wystawę przychodziła oglądać także młodzież pilskich szkół średnich. Gościliśmy m.in. uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Budowlanych, ZS im. S. Staszica, I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej – Curie, Centrum Kształcenia „Nauka”, Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół przy Teatralnej.    

Młodzież słuchała krótkiego wprowadzenia do wystawy, następnie był czas na oglądanie prac. Lucyna Pach zaprosiła młodzież także do artystycznej zabawy. Odwiedzając wystawę uczniowie mogli wykonać selfie w specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu, w okazałej ramie, a następnie zamieścić je na profilu artystki na Instagramie. W ten sposób powstała niecodzienna dokumentacja tej prezentacji, „nowe dzieło”.       

– Chciałam, by młodzież poczuła się w galerii, jak u siebie, by nie bali się świata sztuki, by nie bali się dotknąć eksponatów. Mówiłam im, że galeria to nie muzeum, zachęcałam, by po prostu bawili się tu i dobrze czuli. Stąd m.in. pomysł na ramę, w której można zrobić sobie selfie. I to wszystko się udało – opowiada artystka.

Zdjęcia można obejrzeć na profilu L. Pach na Instagramie #lucynapachportret, a część selfie także na Facebooku pod tym hasztagiem.

Wystawa jest różnorodna. Prezentowane prace wykonane są w różnych technikach: od malarstwa, poprzez grafikę – mamy linoryty, wklęsłodruki, serigrafię – po fotografię i sztukę przedmiotu, obiekty przestrzenne, video art. 

Prezentacji towarzyszy wspaniały katalog, w którym zaprezentowane zostały sylwetki wszystkich autorek oraz fotografie wybranych grafik i obrazów pokazanych na wystawie. Autorkami projektu wydawnictwa są Marta Zatylny i Karolina Smorawska. Katalog można otrzymać odwiedzając wystawę. Jego wydanie było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Pilskiego. 

Kuratorem wystawy, którą można oglądać w pilskim BWA do końca września, jest Rafał Boettner – Łubowski. Na wystawę zapraszają: Powiat Pilski, BWA PP oraz Autorki. Galeria czynna jest w pn. i pt. w godz. 9.00-15.00, wt., śr., czw. 9.00-19.00.

Skip to content