Z kamerą u Barbary Pierzgalskiej – Grams!
Kręcimy!
Trwają zdjęcia do filmów powstających w ramach projektu Cyfrowe opowieści: Artyści Północnej Wielkopolski online. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Wczoraj, wraz z Edytą Kin, dziennikarzem i specjalistą ds.. promocji i wydawnictw BWA, gościliśmy w Przyłękach, w gm. Trzcianka, w domu artystki Barbary Pierzgalskiej – Grams. Znajduje się tam także jej pracownia, gdzie kręciliśmy ujęcia do filmu o artystce. Rozmowom sprzyjał klimat tego domu, jego przepiękne otoczenie, las, atmosfera sielskości… – niezwykle spójne z twórczością artystki. Barbara zajmuje się tkaniną unikatową – egzemplarze jej prac w tym zakresie zdobią cały dom, co nadaje mu iście romantycznego charakteru.
Panie rozmawiały o drodze artystki w sztuce, o jej pracy w przemyśle odzieżowym, o projektowaniu wzorów tkanin dla tego przemysłu, a także o tkaninie unikatowej, w której Barbara Pierzgalska – Grams mogła silniej zaakcentować swoją osobowość, nie ograniczona normami i schematami narzucanymi przez produkcję przemysłową.
Będzie to ciekawa opowieść o życiu artysty, także o abstrakcji w sztuce, o balansowaniu na pograniczu realności i abstrakcji właściwie… o tworzeniu na granicy światła i cienia, o tym, co inspiruje i buduje twórczy klimat.
Pani Barbara podczas naszej obecności chwyciła także za pastele – mogliśmy obserwować jak pracuje, a jednocześnie zarejestrować kamerą kilka takich ujęć… z pewnością wzbogaci to nasz film.
Premiery filmów powstających w ramach programu „Kuktura w sieci” będą odbywac się od połowy września w Galerii BWA w Pile i na naszych platformach internetowych. – To wydarzenie, jakie nie miało jeszcze miejsca w szeroko rozumianej kulturze Piły, a nawet regionu Północnej Wielkopolski – mówi dyrektor Galerii.
Przypomnijmy: Nasza Galeria otrzymała środki z Narodowego Centrum Kultury na realizację dwóch projektów o artystach Północnej Wielkopolski. Trwają zdjęcia do filmów, montaże, powstaje muzyka, która będzie tłem dla obrazów – lada moment produkcje ujrzą światło dzienne.
– Nasze Biuro od połowy czerwca pracuje przy realizacji 16 filmów, które są pogrupowane w dwóch cyklach – „Artyści Północnej Wielkopolski” oraz „Nie bój się sztuki”. W pierwszym cyklu, w 8 około 20-minutowych odcinkach, przedstawione zostaną sylwetki ośmiu wybitnych artystów malarzy z naszego regionu: Alfreda Aszkiełowicza, Anny Kluzy, Tadeusza Ogrodnika, Barbary Pierzgalskiej- Grams, Andrzeja Podolaka, Eugeniusza Repczyńskiego, Andrzeja Tomaszewskiego i Elżbiety Wasyłyk. Filmy te to prawdziwe realizacje dokumentalne – ich główną część zajmują wywiady z artystami przeprowadzone w ich pracowniach przez Edytę Kin, Elżbietę Wasyłyk, Jana Japasa Szumańskiego i Edmunda Wolskiego. Warto zaznaczyć, że wszystkie filmy będą także tłumaczone na język migowy – zdradza dyrektor BWAiUP Edmund Wolski.
Barbara Pierzgalska-Grams: Zajmuje się tkaniną unikatową, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem wnętrz, tkanin przemysłowych i odzieży unikatowej. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Rzeczoznawca przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. Barbara Pierzgalska-Grams urodziła się w Siedlcach. Studia odbyła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Zajmuje się tkaniną unikatową, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem wnętrz, tkanin przemysłowych, odzieży unikatowej. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Siedlce. Rzeczoznawca przy Ministerstwie Kultury i Sztuki . Zorganizowała 35 ważniejszych wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą (m.in. Francja, Holandia, Niemcy, Węgry, Finlandia). Należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Plastyków oraz do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Jej prace znajdują się w muzeach polskich oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Odznaczona medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym kraju. Wybrane wystawy indywidualne: 2005 – „W drodze…”, Dom Pomocy Twórczej „Reymontówka”, Chlewiska; „Tkanina unikatowa, malarstwo”, Galeria „Elektor”, Warszawa; 2006 – „W drodze…”, Galeria Sztuki Współczesnej – Dom Michalaków, Kazimierz Dolny. 2006 – „Impresje greckie” Ateny, Grecja 2007 – „Obecność” , „Presence” Muzeum Stanisława Staszica Piła 2008 – „Ślady” Galeria BWA Piła, „Impresje” Galeria Radia Lublin 2010–2011 – „Znak czasu” Muzeum Regionalne w Siedlcach, „Znak czasu” Galeria Profil – Zamek Poznań, Tkanina unikatowa, malarstwo „Znak czasu” Galeria sztuki Współczesnej Włocławek 2012 – „Przenikanie” Galeria BWA Piła 2014 – Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi „Przenikanie”, tkanina unikatowa 2018 – Galeria Sztuki Hotelu Gromada – „Zapamiętane” Wybrane wystawy zbiorowe: 2010 – V Międzynarodowe Biennale Pasteli, Nowy Sącz; Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”, Muzeum Regionalne w Krośnie 2012 – Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”, Muzeum Regionalne w Krośnie 2016 – „Przenikanie” – BWA Gorzów Wielkopolski; „Zapamiętane” Centrum Kultury i Sztuki Galeria Teatralna Siedlce