Kręcimy warsztaty online o sztuce! – pierwszy Perlicjan!

Kręcimy warsztaty online o sztuce! – pierwszy Perlicjan!

26.06.2020

Trwają zdjęcia do cyklu „Nie bój się sztuki”. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Kolejne odcinki poprowadzą artyści regionu pilskiego: Renata Wojnarowicz, Anna Lejba, Małgorzata Biała, Paula Marinelli, Tomasz Perlicjan, Elżbieta Wasyłyk, Barbara Pierzgalska – Grams i Anna Kluza.

Ośmiu artystów z Piły i regionu pilskiego, osiem odcinków cyklu, szesnastu mistrzów sztuki i około pięćdziesięciu dzieł – to bohaterowie cyklu warsztatów online poświęconych malarstwu i grafice. Cykl filmów przygotowuje nasze Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, a projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

-Nasza Galeria realizuje cykl krótkich filmów, których bohaterami będą twórcy regionu pilskiego i ich inspiracje: wielcy mistrzowie sztuki oraz cenieni przez nich artyści, którzy wywarli wpływ na ich drogę artystyczną oraz dzieła tychże artystów, które uznają za genialne i ponadczasowe.

– W  tym cyklu, w ośmiu około 12-minutowych odcinkach, zaprezentowane zostaną fascynacje artystyczne naszych artystów:  Małgorzaty Białej, Anny Kluzy,  Anny Lejby, Barbary Pierzgalskiej- Grams, Pauli Marinelli, Tomasza Perlicjana, Renaty Wojnarowicz i Elżbiety Wasyłyk. Są to w pewnym sensie warsztaty online z zakresu edukacji kulturalnej – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

Dzięki opowieściom twórców związanych z pilską Galerią poznamy pasjonującą twórczość wielkich mistrzów malarstwa i grafiki, ale i artystów nieco mniej znanych niż np. van Gogh czy Malczewski – ale takich, którzy byli fascynacją i wywarli na artystyczną drogę opowiadających znaczący wpływ. Ich uwaga skupi się na dwu, trzech obrazach każdego autora, dzięki czemu informacja o danym dziele będzie bardziej szczegółowa. Sprawi to, że odbiorca będzie miał okazję zapoznać się z konkretnymi dziełami i dłuższy czas skupić na nich swoją uwagę; jego postrzeganie zostanie zwrócone na konkretne cechy danego obrazu, czy grafiki. To z kolei pomoże laikowi interpretować kolejne prace, z jakimi kiedyś spotka się odwiedzając galerie sztuki czy muzea. Taki też jest cel projektu, który nie bez przyczyny nosi tytuł „Nie bój się sztuki”. Nie bój się podejść do dzieła, nie bój się analizować, oceniać, nie myśl, że to ponad twoje możliwości.

Pierwsze zdjęcia za nami. O swoich mistrzach – Hieronimie Boschu i Jacku Małczewskim – opowiadał Tomasz Perlicjan – artysta zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią, konserwacją i rekonstrukcją malowideł zabytkowych, performance, poezją i video art. Uczestnik licznych wystaw krajowych i zagranicznych.

Zdjęcia są realizowane w naszej Galerii przez Krystiana Walczaka – (firma „Bąbelki – wytwórnia contentu”). To twórca filmowy i telewizyjny z piętnastoletnim doświadczeniem w mediach – głównie w produkcji na potrzeby portali internetowych. Szlify operatorskie zdobywał w Superstacji. Jest współtwórcą telewizji internetowej Wirtualnej Polski. Pracował jako specjalista ds. multimediów między innymi w Rzeczpospolitej. Zrealizował setki materiałów newsowych, reportaży, paradokumentów, debat, koncertów i reklam internetowych. Opracowywał i współtworzył nowe cykliczne programy publicystyczne. Wyreżyserował krótkometrażowy film historyczny. Aktualnie współpracuje z działem komunikacji wiodącej marki napojów działającej na rynku FMCG, gdzie wspiera komunikacyjnie największe wydarzenia sportowe i kulturalne w kraju.

Niebawem zaprosimy Was na premiery naszych filmów!

Skip to content