Wystawa multimedialna otwarta!

Wystawa multimedialna otwarta!

Podczas wczorajszej konferencji naukowej, na którą zaprosiliśmy do MDK „Iskra”, zaprezentowaliśmy monitor interaktywny Avtek TouchScreen 6 Connect 86 – niesamowity sprzęt, z wieloma funkcjami i możliwościami prezentacji. Zakupiliśmy go w ramach realizowanego zadania tytuł: „W nurcie polskich dziejów – powiat pilski, ludzie i wydarzenia”. Wyświetlona została na nim czasowa wystawa multimedialna „Powiat pilski dawniej i dziś – ludzie, wydarzenia, zabytki”.

Zebrani oglądali m.in. sylwetki niepospolitych osób, które zapisały się w historii regionu – z fotografiami i szczegółowymi biogramami. Można było zapoznać się m.in. z takimi bohaterami naszej ziemi jak Piotr Konieczka, Roman Komierowski, Tekla Budnowska, Antoni Kiszewski, Emilia i Mieczysław Chłapowscy, Wacław Cegiełka, Stanisław Staszic, Tadeusz Drobniak, Stanisław Ptaszycki, czy ksiądz Jerzy Rumak. Na wystawie zaprezentowano blisko 50 sylwetek.

Sam projektor zachwyca – z pewnością będzie bardzo przydatny w naszej pracy i pracy instytucji i szkół powiatu pilskiego. Młodzież ciekawa, zainteresowana – ale i potencjał jaki ma ten sprzęt otwiera przed nami nowe możliwości.    

To urządzenie naprawdę imponujących rozmiarów – ekran multimedialny o przekątnej 86 cali – blisko 2,5 metra, cechuje go bardzo dobra rozdzielczość, co daje możliwość wyświetlania wielu detali prezentowanych grafik czy fotografii. Można korzystać nie tylko z wbudowanych aplikacji, ale i z wszystkiego co posiadamy na sprzętach zewnętrznych – dzięki wielu zewnętrznym wyjściom.  

System ma niezwykle intuicyjny interfejs. Aplikacje są uruchamiane tylko jednym kliknięciem, a dzięki pracy w trybie okienkowym można wyświetlać kilka aplikacji w tym samym czasie. Umożliwia to np. odtwarzanie filmu z jednoczesnym tworzeniem notatek.

Wbudowana aplikacja do bezprzewodowego przesyłania obrazu pozwala na połączenie z 8 komputerami lub urządzeniami mobilnymi na raz i wyświetlanie do czterech obrazów jednocześnie.

Monitor pozwala także na jednoczesne pisanie na nim dwoma kolorami w trybie białej tablicy. Nowa, jeszcze dokładniejsza technologia odczytywania dotyku jest w stanie rozpoznać grubość pisaka i przypisać do niej kolor, dzięki czemu dwie osoby mogą pracować i pisać różnymi kolorami co sprawia, że notatki są bardziej przejrzyste.

Monitor jest przygotowany do obsługi rozdzielczości 4K/UHD. Za wyświetlanie obrazu odpowiada zaawansowany panel o rozdzielczości 3840 x 2160 i odświeżaniu 60Hz. Na obudowie znajduje się slot dla opcjonalnego komputera w standardzie Avtek OPS oraz porty HDMI 2.0 czy USB-C umożliwiające podłączenie każdego nowoczesnego sprzętu.    

Sprzęt wyposażony jest w wiele fantastycznych funkcji – wszystkie je będziemy powoli poznawać i wykorzystywać w naszej pracy.

***

Nasze zadanie „W nurcie polskich dziejów – powiat pilski, ludzie i wydarzenia” było realizowane w ramach programu Muzeum Historii Polski w Warszawie „Patriotyzm Jutra. Edycja 2022” i zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa w kwocie 55 000 zł. Całkowita wartość projektu to 82 300 zł.

Celem naszych działań było przypomnienie mieszkańcom regionu, szczególnie młodzieży powiatu pilskiego, sylwetek bohaterów stąd pochodzących i tu działających, którzy zapisali się w naszej historii: historii Polski i naszych terenów. Elementem zadania – zrealizowanym we współpracy z regionalistami i pasjonatami historii regionu – było m.in. wydawnictwo edukacyjne, w którym przedstawiliśmy sylwetki ponad 40 takich osób. W opracowaniach znalazły się opowieści m.in. o Michale Drzymale, ks. Bolesławie Domańskim, ks. Zygmuncie Dykiercie, Maksymilianie Bartschu, Bogdanie Bederskim, Tadeuszu Drobniaku i innych. Osoby te zaprezentowaliśmy także na multimedialnej wystawie z wykorzystaniem zakupionego monitora interaktywnego.

Skip to content