Włodzimierz Szpinger w Pile

Włodzimierz Szpinger w Pile

Wybitny artysta i „METAFIZYKA GROTESKI” w naszym BWA – dzięki współpracy z Galerią Quadrilion w Warszawie oraz Carmen Tarcha Gallery 5

Szpinger to fenomen polskiego malarstwa!

Na wystawę zapraszają: Powiat Pilski, BWAiUP, Galeria Quadrilion w Warszawie, Carmen Tarcha Gallery 5 oraz Autor.

Obrazy jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych – Włodzimierza Szpingera – od 17 czerwca w Galerii BWA w Pile! Tego nie możecie, Państwo, przegapić! Zapraszamy! Wernisaż w piątek, 17 czerwca, o godz. 19.00.

„Malarstwo Szpingera jest erudycyjnym popisem podpartym doskonałym warsztatem. Wycyzelowane pod względem formalnym, o czym zaświadczają kompozycje misternej konstrukcji i techniki jak u dawnych mistrzów. Prace artysty były pokazywane w wielu muzeach i galeriach sztuki – m.in. w paryskim Centre Pompidou, w Rotterdamie, Dortmundzie, Bielefeld, Dusseldorfie, Gdańsku czy Warszawie”

– Szpinger to fenomen polskiego malarstwa! Prócz fascynacji sztuką flamandzką i holenderską w malarstwie Włodzimierza Szpingera można odnaleźć echa mrocznych skandynawskich legend i mitów, a także zauroczenie słonecznym pejzażem i jasnymi barwami południa Europy oraz całą kulturą śródziemnomorską. W jego twórczości jest płomienny mistycyzm średniowiecza, a zarazem renesansowa radość życia i zachwyt nad pięknem świata. Wyszukiwanie tych powinowactw – także autorskich odwołań głównie do Hieronymusa Boscha, Breughlów, Durera czy Memlinga – to ulubione zajęcie recenzentów sztuki Szpingera. Od swoich protoplastów Szpinger przejął ich olśniewający warsztat i solidność wykonania, precyzję i kunszt – tak mówi o tej sztuce Carmen Tarcha, prezes zarządu Qudrilion S.A.

Prace Włodzimierza Szpingera były pokazywane w wielu muzeach i galeriach sztuki – m.in. w paryskim Centre Pompidou, w Rotterdamie, Dortmundzie, Gdańsku czy Warszawie. Znajdują się również w zbiorach licznych prestiżowych muzeów i galerii na świecie.

„Arka Noego” wg Szpingera

(…) W malarstwie temat ten podejmowali m.in. Paolo Uccello, Michał Anioł, Simon de Myle, Brueghel Starszy, Kaspar Memberger, Jacopo Bassano, Jan van Kessel II, Aurelio Luini, Jacob Bouttats, Léon-François Comerre, Ivan Aivazovsky.

Włodzimierz Szpinger właśnie dołączył do grona artystów, którzy z biblijnego przekazu uczynili malarską egzemplifikację tematu.

(…)

Wybraniec Boga zgodnie z jego wolą musiał zbudować statek i skompletować nań załogę, aby uchronić siebie, swoich bliskich oraz różne gatunki zwierząt.

Ten moment oddaje Włodzimierz Szpinger z pełnym zaangażowaniem. Hałas, jazgot, gwar niesamowity zdaje się towarzyszyć tym przygotowaniom, tuż przed nadciągającą nawałnicą.

Zwierzęta tłoczą się, Noe nadzoruje prace i wydaje się, że pozostało jeszcze wiele do zrobienia, aby pomieścić je wszystkie. Scena ta pełna jest osobliwości, oprócz dobrze znanych gatunków zwierząt występują w niej postacie fantastyczne, przedziwne stwory, istoty człekokształtne rozmiarami przypominające elfy, a nawet centaur. W każdym razie przygotowania trwają w najlepsze, a o zbliżającym się kataklizmie informują nadciągające kłębowiska ciemnych cumulusów – proroctwo wielkiego deszczu.

(…)”

Anna Rudnicka (fragment recenzji)

Zapraszają: Powiat Pilski, BWA w Pile, Galeria Quadrilion w Warszawie oraz Carmen Tarcha Gallery 5

Skip to content