Wieczór Janusza Argasińskiego w BWA: Muzycznie i plastycznie
Pilski artysta Janusz Argasiński związany z pilskim BWA obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej i… przechodzi na emeryturę. Nie rozstaje się z pilską Galerią – nadal będzie prowadził w BWA warsztaty plastyczne. Z okazji jubileuszu został podwójnie uhonorowany: Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” przyznaną na wniosek Starosty Pilskiego oraz statuetką „W podziękowaniu za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury w powiecie pilskim”. Artysta otrzymał także nagrodę finansową od Starostwa Powiatowego w Pile.
Odznakę „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” wręczyła artyście Mirosława Rutkowska – Krupka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Wielkopolskiego; statuetkę w uznaniu zasług na gruncie powiatu pilskiego – Eligiusz Komarowski, pilski starosta.
Wydarzenie miało miejsce w czwartkowy wieczór na patio Galerii BWA.
– Witam Janusza Argasińskiego, który obchodzi szczególną uroczystość – jubileusz 40-lecia pracy twórczej i po 8 latach pracy w naszym Biurze Wystaw Artystycznych i po wielu latach pracy w Warsztatach Terapii Zajęciowej przechodzi na emeryturę – mówił Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.
Zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki i zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego na wniosek Starosty Pilskiego pan Janusz Argasiński został uhonorowany Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” – „za całokształt działalności artystycznej, kreowanie wrażliwości i wyobraźni mieszkańców Wielkopolski oraz animację życia kulturalnego w regionie”.
W imieniu samorządu województwa odznakę wręczyła artyście Mirosława Rutkowska Krupka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Wielkopolskiego.
– To w pełni zasłużone odznaczenie. Tacy ludzie jak pan stanowią o poziomie kulturalnym Wielkopolski. Pan promuje Piłę i Wielkopolskę w kraju i poza jego granicami. Mnie osobiście szczególnie ujmuje specyficzna działalność, której się pan poświęcił – praca z osobami upośledzonymi umysłowo, z osobami niepełnosprawnymi. Zostawił im pan szmat swojego życia, oddal pan serce tym dzieciom, dowartościował ich i sprawił, że poczuli się normalnymi wśród innych. Ta dziedzina pana działalności została szczególnie wysoko oceniona przez Kapitułę Odznaki i Zarząd Województwa. Piękne obrazy, piękna sztuka, piękna wrażliwość, piękna osobowość – mówiła Mirosława Rutkowska Krupka, wręczając jubilatowi odznakę.
Statuetkę „W podziękowaniu za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury w powiecie pilskim” oraz nagrodę finansową od Starostwa Powiatowego w Pile wręczył Januszowi Argasińskiemu starosta Eligiusz Komarowski.
– Patrząc na pana mam wrażenie, że emeryci są coraz młodsi! Pan jest młody nie tylko ciałem, ale i duchem, a co najważniejsze, jest pan bardzo skromną osobą. Jednak zbyt skromną, gdyż – poprzez swoją działalność – jest pan ambasadorem miasta Piły i całej Wielkopolski. Należy pan do ludzi, których ja określam mianem „niemożliwych” – takie osoby swoją działalnością pokazują, że można więcej, że można inaczej. I za to chciałbym panu serdecznie podziękować. Przyznałem panu nagrodę finansową – to nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa oraz promowanie Powiatu Pilskiego. Dziękuję. Życzę panu dużo zdrowia – mówił Eligiusz Komarowski.
Dodajmy, że Janusz Argasiński mimo przejścia na emeryturę nie odchodzi z BWA – nadal będzie prowadził tu warsztaty plastyczne.
– Bardzo dziękuję. To dla mnie duże wyróżnienie – jest to pierwsze wyróżnienie mojej osoby i mojej twórczości od 40 lat pobytu w tym mieście… Dziękuję za wszystkie piękne słowa – moje serducho zaczęło mocniej bić, gdy ich słuchałem… Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do tego, bym został tak wyróżniony – powiedział jubilat.
***
Niespodzianką dla Janusza Argasińskiego był wieczór muzyczno- metafizyczny przygotowany przez pilskiego artystę Tomasza Perlicjana, Penetratora Mistycznych Przestrzeni Plastycznych oraz współpracującego z nim specjalistę od efektów wizualnych i dźwiękowych – Philipa. Panowie wspólnie przygotowali pokaz video-art., na który złożyły się m.in. obrazy Perlicjana. A zagrał pilski zespół Rumkakao w składzie: Marcin Straszewski – bas, Przemek Oszczypala – gitara, Stanisław Tyrka – perkusja, Karolina Furmańczyk – skrzypce.
RUMKAKAO to w 3/4 dawny „Ogień w Szopie” – znana i lubiana grupa, grająca awangardowy rock, jazz i muzykę alternatywną. Rumkakao drąży podobne klimaty pozostając w zbliżonej stylistyce. Miejsce grającego wcześniej na perkusji Mietka Tarczyluka zajął młody, niemniej zdolny Stasiu Tyrka. Pozostała część instrumentalistów pozostała bez zmian. Jak sami mówią: grają muzykę eksperymentalno-instrumentalną. I ta muzyka okazała się doskonałym partnerem dla kolorowej, metafizycznej, wizualnej części pokazu.
– Gramy, bo się z nas wylewa. Jakie myśli i reakcje na świat takie dźwięki. Dźwięki prosto z ręki w samo centrum ucha każdego kto zechce posłuchać…
Koncert odbył się na ożywianym od niedawna patio Biura Wystaw Artystycznych. Zapraszamy na kolejne wydarzenia, spotkania, koncerty organizowane w tym miejscu. Najbliższe już w sobotę, 8 września, o godz. 17.00 – będziemy czytać „Przedwiośnie” w ramach Narodowego Czytania’ 2018.