Stanisław Sacha Stawiarski. Malarstwo – zaproszenie
Powiat Pilski, Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, Galeria Quadrilion oraz Artysta zapraszają na wernisaż i wystawę prac Stanisława Sachy Stawiarskiego zatytułowanej „Malarstwo”.
Otwarcie wystawy: 4 marca 2022 r., godz. 19.00 – wernisaż z minirecitalem fortepianowym w wykonaniu Jolanty Reszelskiej!
Zwiedzanie wystawy: 4 marca – 31 marca 2022 r. w godz.: pon. – pt. 9.00–15.00, środa 9.00–19.00
Z początkiem marca czeka nas niezwykłe wydarzenie rangi europejskiej – do Galerii przyjeżdża ze swoimi pracami Stanisław Sacha Stawiarski, artysta malarz, który ukończył studia w krakowskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a potem wyjechał do Francji, gdzie studiował w Academie des Beaux-Arts w Paryżu. Stanisław Sacha Stawiarski mieszka i pracuje na południu Francji w Ramatuelle koło Saint Tropez oraz w Michałowicach w Kotlinie Kłodzkiej. Jest członkiem ZPAP-u, Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez, Związku Artystów Francuskich i Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki im. „Greci Marino”.
„Malarstwo Stanisława Stawiarskiego niezmiennie kojarzy mi się z koncepcją Kandynskiego – systemem wiążącym kolory z kształtem figur geometrycznych, przypisującym im brzmienie i brzmienia te łączące w symfonię barw. Założenie to z uwagi na harmonię jaka powinna zaistnieć na płaszczyźnie malarskiej płótna zdaje się w pełni oddawać charakter sztuki Sachy Stawiarskiego. Co zresztą wydaje się całkiem oczywiste – artystę możemy śmiało uznać za spadkobiercę osiągnięć formalnych polskich kolorystów. Wszak na jego postawę i osobowość twórczą największy wpływ wywarła prof. Hanna Rudzka-Cybisowa, jedna z współzałożycielek grupy kapistów” – pisze w tekście „Dźwięczność koloru” poświęconemu twórczości Stawiarskiego Anna Rudnicka.
„(…) jeśli przyjrzymy się bliżej niektórym realizacjom jak np. „Muzykanci” to dojrzymy kolorystykę całkowicie oderwaną od rzeczywistości, właściwą twórczym poszukiwaniom wypracowanym niegdyś przez fowistów. A zatem powyższa geneza środków artystycznego wyrazu dobitnie zaświadcza, że dają tu o sobie znać różnorodne wpływy, co nie zmienia faktu, że artyście udało się wypracować swój własny, indywidualny styl.”
„W zakresie gatunkowym tworzy on sceny rodzajowe, pejzaże, portrety, martwe natury oraz akty.
Pejzaże najczęściej oddają urokliwy charakter miejscowości położonych w okolicach Saint-Tropez na południu Francji. Wspaniałe światło południa kuszące swym jaskrawym, ponadnaturalnym blaskiem przyciągało w te rejony wielu twórców. Sto lat wcześniej samego Józefa Pankiewicza, do Collioure – fowistów i Jana Cybisa, a do L’Estaque ojca nowoczesnego malarstwa – Cézanne’a. Sacha Stawiarski zafascynowany malowniczością tych miejsc, z ich bogactwem flory i fauny, a także możliwościami jakie gwarantują tamtejsze warunki atmosferyczne z właściwą tylko sobie finezją, przenosi je w warstwy formalne swoich obrazów.
Pozostając pod silnym wpływem kultury śródziemnomorskiej hołduje naturze i temu, co w niej idealne, harmonijne, piękne oraz trwałe.
(…) Ogólnie można uznać, że twórczość Sachy Stawiarskiego jest szczególnie bogata, czy to pod względem plastycznego języka form, czy też pokaźnej liczby prac artysty. Bogata, a zarazem spójna, zwłaszcza w zakresie formalno-stylistycznym. Wychowanek Hanny-Rudzkiej Cybisowej pozostaje konsekwentny i wierny raz zrozumiałej przez siebie drodze artystycznej. Dokładnie tak jak niegdyś jego mentorka.”
Zapraszamy na wernisaż – w piątek, 4 marca, o godz. 19.00. Wieczór uświetni minirecital fortepianowy w wykonaniu Jolanty Reszelskiej.
Sacha Stawiarski (ur. 1941)
Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej, gdzie w 1969 roku uzyskał dyplom malarski z wyróżnieniem. Rok później wyjechał do Paryża, gdzie rozpoczął kształcenie w Beaux Arts. W 1973 roku został członkiem ZPAP w Krakowie, a w 1975 roku – Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez. Od 1977 r. należy do Francuskiego Związku Artystów. W 1989 roku powołany na członka Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki „Greci – Marino”, która w uznaniu jego zasług artystycznych nadała mu tytuł profesora. Stanisław Stawiarski przez lata pracował w Paryżu, obecnie mieszka w Ramatuelle w pobliżu Saint Tropez oraz w Michałowicach w Kotlinie Kłodzkiej. Jego obrazy znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych, polskich muzeach i galeriach. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, w Skandynawii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Japonii.