„O sztuce w BWA” z Wojciechem Beszterdą

„O sztuce w BWA” z Wojciechem Beszterdą

W naszej Galerii odbyły się kolejne spotkania z cyklu „O sztuce w BWA”. Warsztaty są adresowane do młodzieży pilskich szkół średnich, dla których organem zarządzającym jest Powiat Pilski, a bohaterami spotkań – artyści regionu pilskiego.

– W ciekawej scenerii, wśród wartościowych dzieł sztuki, przybliżamy tematy związane z malarstwem, grafiką i fotografią – mówi Edmund Wolski, dyrektor Galerii.

Młodzież miała już okazję spotkać się m.in. z Barbarą Pierzgalską – Grams, Anną Kluzą, Paulą Marinelli. Mowa była o malarstwie, animacji malarskiej i muzykoterapii.

Podczas wczorajszych warsztatów, które poprowadził Wojciech Beszterda, rozmawiano o fotografii. Udział w nich wzięli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, I LO im. M. Skłodowskiej – Curie, Zespołu Szkół Budowlanych oraz Zespołu Szkół przy Teatralnej. Galeria gościła tego dnia ponad 150 uczniów.

Artysta fotografik Wojciech Beszterda, fotografią zajmuje się od lat 70. Absolwent Liceum Plastycznego w Gdyni oraz Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 1990 r. należy do ZPAF. Członek Rady Artystycznej ZPAF. Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Twórca i współorganizator wystaw, m.in.: „Wymiary czasu i przestrzeni”, 2013; „Anastazy B. Wiśniewski – Przystanek na żądanie”, 2015; „Ślad”, 2016. Kurator kilku z organizowanych przez pilskie BWA Interdyscyplinarnych Spotkań Twórców. W 2015 ukazała się monograficzna publikacja „Anastazy B. Wiśniewski – Przystanek na żądanie”, której Beszterda jest współautorem, wspólnie z L. Duszką-Kołczem i W. Kanickim. Od 2003 roku prowadzi Galerię w pilskim Muzeum S. Staszica.

Pilskiej młodzieży opowiedział o swojej drodze do fotografii. Mowa była także o dawnych technikach fotograficznych, o możliwościach, ale i „pułapkach” fotografii współczesnej. Uczniowie otrzymali także kilka istotnych wskazówek dotyczących wyboru kadrów do uwiecznienia aparatem fotograficznym, np. podczas wakacyjnych podróży…

Wykładowi towarzyszyła prezentacja zdjęć i cyklów fotograficznych autorstwa W. Beszterdy.

Gościem spotkania był także Stanisław Sacha Stawiarski, artysta malarz z Francji, którego wystawę można obecnie oglądać w Galerii BWA w Pile.

Skip to content