Sacha Stawiarski: Światło i kolor

Sacha Stawiarski: Światło i kolor

Niezwykła wystawa w Galerii BWA!

Prosto z Francji do Piły – Sacha Stawiarski!

– Z początkiem marca czeka nas niezwykłe wydarzenie – do Piły, do naszej Galerii, przyjedzie ze swoimi pracami Sacha Stawiarski – mówi dyrektor BWAiUP w Pile Edmund Wolski.

Od 4 marca będziemy prezentować wystawę prac Stanisława Sachy Stawiarskiego. Ten urodzony w 1941 roku artysta ukończył studia w krakowskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a potem wyjechał do Francji, gdzie studiował w Academie des Beaux-Arts w Paryżu. Stanisław Sacha Stawiarski mieszka i pracuje na południu Francji w Ramatuelle, koło Saint Tropez, oraz w Michałowicach w Kotlinie Kłodzkiej. Jest członkiem ZPAP-u, Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez, Związku Artystów Francuskich i Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki im. „Greci Marino”, która w dowód uznania artystycznych wartości i osiągnięć, nadała mu tytuł profesora.

O pracach Sachy Stawiarskiego tak pisze Stanisław Baj (notabene kolejny niezwykły artysta malarz, którego wystawę BWA pokaże w październiku br).

– Tematyka obrazów Sachy Stawiarskiego jest różnorodna. Malarz przedstawia świat potoczny jaki zwykł istnieć w nadmorskich miasteczkach – kurortach. Są to najczęściej nadmorskie panoramy miasteczek, uliczki, wybrzeża, natura, plaże i to wszystko, co je wypełnia. To są również portrety bliskich osób, autoportrety i sceny rodzajowe – cały beztroski świat letniej sjesty. Ten świat uwalnia najważniejsze możliwości malarza. Kolor i światło, które wszystko przenika, są powołane za pomocą specyficznego języka malarskiego. Jest to niepowtarzalne słowo malarza, uniwersalne i osobiste zarazem, intuicyjna predyspozycja otrzymana bezpośrednio od Pana Boga. Charakterystyczne krótkie pociągnięcia pędzla układając płaszczyzny i kontury, ustanawiają ów język malarski. Radość z bogactwa możliwości temperaturowych koloru podpowiadają, że oto jesteśmy w zadomowionym raju malarza. Kolor jest tu bardzo ważny – zachwyt kolorem, kolorem świata, kolorem światła. Można powiedzieć, że malarstwo Saszy Stawiarskiego jest szczególną afirmacją pewnej strony życia.

(Stanisław Baj. Światło i kolor).

A Stanisław Rodziński, w tekście z 1999 roku o pracach Stawiarskiego, dodaje:

„Niewątpliwie krajobrazy są najpełniejszym dziełem Stawiarskiego, ale przecież równie wnikliwie patrzy on na człowieka – Stawiarski jest bowiem obserwatorem czujnym i uważnym, jego bohaterowie zostają uchwyceni jakby z zaskoczenia, jak w filmowym kadrze.”

Na wystawę zapraszają: Powiat Pilski, BWAiUP oraz Autor.

Wernisaż – piątek, 4 marca, godz. 19.00. Galeria BWAiUP w Pile, ul. Okrzei 9/2

Skip to content