Potrzeba uważności – wernisaż

Potrzeba uważności – wernisaż

Ori Gawrońska, Olimpia Kogut, Karolina Smorawska, Natalia Wysocka oraz Marta Zatylny pierwszy raz miały okazję pokazać swoje prace w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego – już nie w Galerii Debiutów, a na dużej sali profesjonalnej instytucji sztuki. To dla pięciu „podopiecznych” BWA – tak można powiedzieć o debiutujących na przestrzeni ostatnich lat w pilskiej galerii młodych twórczyniach – było z pewnością nie lada wydarzenie i jednocześnie olbrzymie przeżycie. Stres okazał się niepotrzebny: sala wypełniona po brzegi, brawa, pamiątkowe zdjęcia, słowa uznania – to wszystko świadczy o jednym: wystawa odniosła sukces, a młode artystki zostały oficjalnie przyjęte do grona twórców środowiska pilskiego.

Artystki – absolwentki wyższych szkół artystycznych – debiutowały w Galerii Debiutów BWA PP na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Teraz prezentują swoje prace na wspólnej wystawie zatytułowanej „Potrzeba uważności”. Towarzyszy im ze swoją sztuką pilska artystka Lucyna Pach, pod skrzydłami której Ori Gawrońska, Olimpia Kogut, Karolina Smorawska, Natalia Wysocka oraz Marta Zatylny, jeszcze jako nastolatki, szlifowały swój artystyczny talent.

 – Mamy dziś wyjątkowy dzień – nazwałbym go świętem sztuki – malarstwa i grafiki pilskiej. Rzadko się zdarza, żeby pięć pań, które związane są z tym miejscem od dziecięcych lat – konkretnie z Młodzieżowym Domem Kultury Iskra, z którym funkcjonujemy w jednym budynku, po sąsiedzku – i po debiutach w naszej Galerii Debiutów, miały wspólną wystawę w dużej, prestiżowej w skali kraju galerii. Przypomnę, że gościliśmy u nas sztukę takich artystów jak Cześnik, Starowieyski, Sasha Stawiarski,  Szpinger, niebawem prezentować będziemy malarstwo Stanisława Baja – to towarzystwo doborowe!, wymarzone wręcz dla artystów, dla młodych szczególnie. Gdyby półtora roku temu, kiedy inaugurowaliśmy ten mały salon Galerii Debiutów, ktoś mi powiedział, że będzie się on cieszył takim zainteresowaniem i taką popularnością w kręgach kulturalnych i artystycznych Piły – nie uwierzyłbym… Wydarzenia, które tam zaistniały, przeszły wszelkie oczekiwania i marzenia. A zwieńczeniem tej historii – proszę się rozejrzeć – jest dzisiejszy wieczór, dzisiejsza sala wypełniona po brzegi tak bardzo, że dla wielu z państwa nie starczyło miejsc siedzących! – mówił Edmund Wolski, dyrektor BWA PP, otwierając wystawę. 

Z każdą z bohaterek wieczoru dyrektor Wolski przeprowadził krótki wywiad – pytał o prezentowane prace, o artystyczne plany. O współpracy z młodymi artystkami opowiedziała Lucyna Pach. Autorki prac nagrodzono gromkimi oklaskami. Na wystawie oglądamy malarstwo i grafikę – serigrafię, wklęsłodruki, linoryty.   

Kuratorem wystawy, którą można oglądać w pilskim BWA do końca września, jest Rafał Boettner – Łubowski.

Prezentacji towarzyszy wspaniały katalog, w którym zaprezentowane zostały sylwetki wszystkich autorek oraz fotografie wybranych prac. Wydanie katalogu wsparł Powiat Pilski.

Wieczór uświetnił recital fortepianowy w wykonaniu Macieja Trojniara.

Na wystawę zapraszają: Powiat Pilski, BWA PP oraz Autorki.

***

Wspólna wystawa „nowego pokolenia artystów pilskich” – jak już mówi się o tej grupie twórczyń – zachwyca naszych gości. Podoba się niezwykle i (co wcale nie było takie oczywiste) zbiera gratulacje nie tylko od rówieśników prezentujących swoje prace pań, ale i od uznanych artystów pilskiego środowiska.

Prezentacji towarzyszy wspaniały katalog pt. „Potrzeba uważności”, w którym zaprezentowane zostały sylwetki wszystkich autorek oraz fotografie wybranych grafik i obrazów pokazanych na wystawie. Autorkami projektu wydawnictwa są Marta Zatylny i Karolina Smorawska. Katalog można otrzymać odwiedzając wystawę. Jego wydanie było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Pilskiego.  

Zapraszamy!

Zdjęcia z wernisażu: Michalina Urbańska

Dokumentacja fotograficzna wystawy: Karolina Smorawska

Skip to content