Salon Pilski Art. 2021 otwarty!

Salon Pilski Art. 2021 otwarty!

W miniony piątek, 7 stycznia 2022 r., miał miejsce wernisaż 45. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego SALON PILSKI ART. 2021.

Za nami wernisaż dorocznego Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego. SALON PILSKI ART 2021 to już 45. edycja wydarzenia – pod wieloma względami wyjątkowa, a także z rekordową liczbą artystów biorących w Przeglądzie udział. Salon odbywa się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego. 

W wernisażu 45. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego SALON PILSKI ART 2021 wzięła udział pokaźna, choć ograniczona pandemicznymi obostrzeniami, liczba pasjonatów sztuki.

Honorowymi gośćmi spotkania byli oczywiście artyści, którzy prezentują na tegorocznym Salonie swoje prace. Nie wszyscy mogli dojechać, ale większość uczestniczyła w tym niewątpliwie najważniejszym w roku dla regionu pilskiego wieczorze sztuki.

Tradycyjnie więc otwarcie wystawy było jednocześnie spotkaniem z twórcami regionu pilskiego. To jedyna taka okazja, by w jednym miejscu o jednym czasie spotkać się z nimi wszystkimi, porozmawiać, zadać pytania o twórczość. Tak też działo się tego wieczoru: każdy artysta odbierając upominki od BWA – w tym przepiękne katalogi towarzyszące ekspozycji (w których zamieszczono informacje o wszystkich autorach wystawy, z ich fotografią i zdjęciami wybranych prac), których wydanie było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Pilskiego – powiedział parę zdań o sobie, swoich artystycznych działaniach i podzielił się przemyśleniami dotyczącymi minionego roku. Było interesująco i refleksyjnie.     

Rozmowy te prowadził Edmund Wolski, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych. Otwierając wystawę przypomniał także największe w Galerii BWA wydarzenia minionego roku, mówił o wyjątkowości tegorocznego Salonu Pilskiego, o już wprowadzonych w życie pomysłach i tych czekających pilskich pasjonatów sztuki w nowym roku.  

– Jaki to był rok w naszej Galerii? Mimo pandemii, mimo obostrzeń, środowisko artystów pilskich odżyło – taka jest moja ocena. W porównaniu do 2020 roku, który mocno nas wszystkich przestraszył i przycisnął, niektórym odebrał chęci do pracy twórczej, ten rok był naprawdę optymistyczny – co zaowocowało niezwykłą wystawą. Miniony rok pomimo początkowego lockdownu i późniejszych obostrzeń obfitował w wiele interesujących wydarzeń w Biurze Wystaw Artystycznych. Szeroko otworzyliśmy drzwi Galerii młodemu pokoleniu artystów i odbiorców sztuki. Otwierając w marcu Galerię Debiutów nawet nie przeczuwaliśmy do jakiego stopnia okaże się ona potrzebna i jak bardzo wniesie ożywczy powiew w naszą przestrzeń. Debiuty Marty Zatylny, Olimpii Kogut, Karoliny Somorawskiej i Ori Gawrońskiej otworzyły nowy rozdział w 45-letniej historii BWA – mówił E. Wolski.

Dyrektor podkreślił, że za młodymi artystkami do pilskiej Galerii BWA przyszła młodzież – młodzi odbiorcy sztuki. BWAiUP od ub. roku prowadzi w Galerii spotkania dla młodzieży m.in. z artystami regionu piskiego:

– Każde z tych spotkań przyciągnęło do nas kilkuset uczniów. Tak więc, gdybym miał powiedzieć co najważniejszego przyniósł naszej Galerii 2021 rok, powiedziałbym, że przyniósł nam młodzież – zarówno młodych artystów, jak i odbiorców sztuki. Od 2020 r. z satysfakcją notujemy rekordowy wzrost zainteresowania naszą działalnością – m.in. dzięki mediom społecznościowym. Ale młodzież to nowe zjawisko. I jakże satysfakcjonujące dla nas!  

Dla pilskiej Galerii rok 2021 był także rokiem ważnych wystaw.

– Mieliśmy rekordowe wydarzenie w historii Galerii – był to Teatr Rysowania Franciszka Starowieyskiego. Muszę Państwu zdradzić, że nigdy jeszcze takie tłumy nie przewinęły się przez Galerię, jak podczas prezentacji tego dzieła. Skorzystała na tym debiutantka Karolina Smorawska, która w tym czasie miała swoją wystawę w Galerii Debiutów, a tu, za ścianą, towarzyszył jej mistrz Starowieyski. A potem także Henryk Cześnik, kolejna wielka postać polskiej sztuki.  Ale mieliśmy też piękny recital Jolanty Reszelskiej, która od wielu lat związana jest z BWA i jest ozdobą naszej Galerii – dała wiele niezapomnianych recitali, a w ubiegłym roku miała u nas przepiękny koncert, który wzruszył wszystkich i był entuzjastycznie przyjęty – mówił dyrektor Galerii.

Edmund Wolski zapowiedział także kolejne interesujące wydarzenia artystyczne na rok 2022. Mówił ponadto o wyjątkowości tegorocznego Salonu: otóż jest to rekordowy Salon pod względem liczby artystów biorących w nim udział. 42 artystów – autorów prac, uczestników – takiej liczby jeszcze Salon Pilski nigdy nie miał. Trzeba tu zaznaczyć, że jest to m.in. zasługa wspomnianych już debiutantek, które także biorą udział w tegorocznym Przeglądzie. Ale i Gościa Specjalnego 45. Salonu Pilskiego. A jest nim Joanna Imielska, artystka, która od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, zajmuje się rysunkiem i malarstwem. W sierpniu ub. roku. Joanna Imielska prezentowała w Galerii BWA w Pile wystawę „Dotknij wiatru, dotknij wody” –  cykl podróżny. 

–  Są miejsca, do których wielokrotnie powracam. Miastem moich powrotów jest między innymi czeska Ostrawa, Nowy Jork, Miedzianka na Dolnym Śląsku – wymieniała. Ostatnio do listy „miast powrotów” Joanna Imielska dopisała także Piłę.

– Nie zdążyła jednak przygotować prac dedykowanych naszemu miastu na sierpniową wystawę. Wówczas zaprosiłem panią Joannę Imielską na Salon Pilski. I to te prace poświęcone Pile prezentuje artystka na tegorocznym Salonie – mówił E. Wolski, dodając, że zapraszanie na doroczny przegląd Gościa Specjalnego będzie już tradycją imprezy. Gościem Specjalnym będzie zawsze któryś z artystów, którego wystawę będziemy oglądać w ciągu roku w pilskim BWA.  

A potem przyszedł czas na uhonorowanie artystów – autorów 45. Salonu Pilskiego. Każdy został  poproszony o parę słów, otrzymał upominki od BWA. Publiczność i artyści nagrodzili wielkimi brawami nieobecnych na wernisażu z powodów zdrowotnych Alfreda Aszkiełowicza i Andrzeja Tomaszewskiego. Obaj artyści prezentują swoje prace od wielu lat na Salonie Pilskim – Alfred Aszkiełowicz od pierwszej jego edycji. Tak więc tegoroczny Salon jest także i jego 45. jubileuszowym Przeglądem.

– Pan Alfred prosił, by wszystkim Państwu się mocno pokłonić i życzyć sukcesów oraz twórczej weny – przekazał zebranym E. Wolski.

List m.in. z życzeniami dla autorów prac od starosty Eligiusza Komarowskiego odczytała Agnieszka Matusiak, dyrektor Biura Starosty. Starosta napisał m.in.:

„(…) Ubolewam iż osobiście nie mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym, artystycznym wydarzeniu z uwagi na udział w misji gospodarczej z przedsiębiorcami z regionu pilskiego. Jesteśmy na największych na świecie targach elektroniki oraz nowoczesnych technologii w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych. Zależy nam bowiem aby powiat pilski rozwijał się także w aspekcie najnowszych technologii. Dziękuję wszystkim Paniom i Panom Artystom za udział w 45. Salonie Pilskim. Gratuluję pięknych prac: obrazów, grafik i fotografii. Życzę, aby rok 2022 przyniósł Wam wiele dobrym dni wypełnionych szczęściem osobistym oraz satysfakcjonującymi projektami artystycznymi. Zwiedzającym Salon Pilski życzę wspaniałych wrażeń.” 

Bukiet kwiatów w podziękowaniu za współpracę, „za to jest dobrą duszą galerii” otrzymała z rąk Agnieszki Matusiak artystka Barbara Pierzgalska – Grams.  

Podczas wernisażu z minirecitalem fortepianowym wystąpił Piotr Grelowski.

Potem był czas na oglądanie prac i rozmowy indywidualne z artystami. W tym roku Galeria wprowadziła jeszcze jedną nowość – wybór Dzieła Roku – Grand Prix Salonu Pilskiego.  A wybierała je publiczność obecna na wernisażu. Każdy mógł zagłosować na ulubioną pracę – czyje dzieło zwycięży, poinformujemy w kolejnym numerze Tygodnika Nowego.

Na wystawę zapraszają Powiat Pilski oraz BWAiUP. 45. Salon Pilski Art. 2021 można oglądać od pon. do pt. w godz. 9.00-15.00, w środy 9.00-19.00. 

W 45. Salonie Pilskim ART. 2021 biorą udział:

Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Paulina Brodowska, Ori Gawrońska, Danuta Grabowska, Robert Judycki, Anna Kluza, Olimpia Kogut, Agnieszka Kołcon, Anna Lejba, Hanna Łastowska-Semrau, Wiktoria Łuszczewska, Rafał Łuszczewski, Zofia Łuszczewska, Krzysztof Madera, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Joanna Naranowicz, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Karolina Smorawska, Piotr Spek, Bernadeta Sudnikowicz, Agnieszka Szymańska, Marta Tomaszewska-Gruszka, Andrzej Tomaszewski, Agnieszka Ulanowska, Elżbieta Wasyłyk, Renata Wojnarowicz, Dariusz Zatoka i Marta Zatylny.

Skip to content