Ryszard Lech. Malarstwo – zaproszenie na wernisaż

Ryszard Lech. Malarstwo – zaproszenie na wernisaż

 

Pilska Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zaprasza na wernisaż. Ryszard Lech. Malarstwo; 9 listopada (czwartek), godz. 19.00.

Przed pasjonatami malarstwa wystawa prac Ryszarda Lecha, urodzonego w 1927 r. na Wileńszczyźnie, a zmarłego w 2005 r. w Koszalinie artysty malarza, grafika, rysownika. To twórca niezwykły, którego prace z roku na rok budzą coraz większe zainteresowanie i fascynację. Fenomen jego malarstwa polega na oryginalnym połączeniu języka geometrii z realistycznym pejzażem, co przy zastosowaniu własnej technologii malowania skutkuje indywidualnym, rozpoznawalnym, a jednocześnie niepowtarzalnym stylem. Dziś styl ten możemy nazwać „malarstwem pikselowym”.

Na długo przed tym jak zagościły u nas komputery i obrazy złożone z pikseli, Ryszard Lech miał już wypracowaną genialną metodę tworzenia obrazów z kwadratów wypełnionych tonalnie barwami, które tworzą zaskakującą głębię i przestrzeń kompozycji.

Przygotowując dyplom z grafiki, rozpoczął cykl prac poświęconych zabytkom regionu koszalińskiego. Cykl ten kontynuował w latach 1965-1980 w czasie licznych wędrówek i plenerów tworząc dzieło swego życia. Autor ponad 300 obrazów olejnych.

Najczęstszy temat jego prac to krajobraz i architektura, jednak przetworzone i uporządkowane zgodnie z jego unikalną, geometryczną wizją.

W jego dorobku znajdują się również setki grafik, charakteryzujących się, podobnie jak dzieła malarskie, drobiazgowością, porządkiem i precyzją oraz oscylują wokół podobnej tematyki.

Artysta przez większość swojego życia artystycznego związany był z Pomorzem Zachodnim. Piewca architektury i krajobrazu Ziemi Słupskiej i Koszalińskiej. W Koszalinie osiedlił się w latach 60-tych. Ziemia Koszalińska była ulubionym tematem jego akwarel, grafik i obrazów olejnych. Jeden z najbardziej znanych cykli graficznych nosi tytuł „ Ziemia Koszalińska w Grafice Ryszarda Lecha” i obejmuje 75 matryc graficznych, powstałych w latach 60 tych.

R. Lech brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w wielu muzeach w Polsce, Niemczech, Rosji i na Ukrainie.

Na wernisaż zapraszają Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego oraz Powiat Pilski: czwartek, 9 listopada, godz. 19.00.   

Skip to content