Galeria BWA PP na Dożynkach Powiatowych!

Galeria BWA PP na Dożynkach Powiatowych!

Dożynki Powiatowe oraz Festiwal Smaki Gmin Powiatu Pilskiego odbyły się w naszym mieście w minioną niedzielę, 11 września, na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile. Było uroczyście, kolorowo i radośnie. Mieszkańcy mieli okazję podziwiać piękne wieńce dożynkowe, obrzędy, tradycyjne stroje i uczcić rolnicze święto wspólną zabawą.

Na dożynkach nie mogło zabraknąć także artystycznych akcentów – a jednym z nich był twórczy zakątek, jaki stworzyliśmy my, Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.  

***

Organizatorem i gospodarzem Powiatowego Święta Plonów był starosta pilski Eligiusz Komarowski.

– Dożynki to piękne święto, mocno zakorzenione w polskiej tradycji. To święto nas wszystkich, bo wszyscy korzystamy z owoców ciężkiej pracy rolników, działkowców, sadowników, pszczelarzy, producentów żywności. Dzisiaj jest okazja, aby Wam wszystkim podziękować – mówił starosta podczas powitania uczestników dożynek.

Zachwyciły zwłaszcza tradycyjne obrzędy: Dożynkowa Msza dziękczynna została odprawiona w pięknie udekorowanym kościele pw. Świętej Rodziny. Przed kościołem ustawiono gminne wieńce dożynkowe, gdzie zostały poświęcone. Poświęcono także dary i chleb. Oprawę mszy uświetnił Chór Akademii Nauk Stosowanych w Pile pod dyrekcją Karola Urbanka.

Po mszy świętej barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta na stadion. Uczestników brawami przywitali oczekujący tu mieszkańcy oraz sygnaliści myśliwscy z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Stadion także tonął w kolorowych barwach: tradycyjne witacze, pięknie przystrojona kwiatami scena, udekorowane stoiska każdej z gmin, w tym pilskich działkowców, a także leśników, związku łowieckiego, pszczelarzy oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Odbywały się konkursy, pokaz siłaczy, koncerty.

Był także nasz, artystyczny zakątek Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego, który chętnie odwiedzali najmłodsi oraz młodzież. Jedną z wielu atrakcji punktu, jakie przygotowaliśmy dla wszystkich grup wiekowych, była nauka malowania toreb. Chętni otrzymali lniane torby, zestawy specjalnych farb do malowania na materiale i… instruktaż jak malować, by przelane na płótno rysunki nie zniknęły w praniu.

Chętnych było co niemiara! Warsztaty zorganizowaliśmy przy wsparciu wolontariuszy ze szkół średnich powiatu pilskiego. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. A młodym adeptom sztuki, którzy licznie i chętnie korzystali z naszej oferty – życzymy dalszych sukcesów w trudnej, ale i – co mieliśmy okazję obserwować przez kilka godzin – niezwykle przecież pasjonującej sztuce jaką jest malowanie! Naszym zachwytom nie było końca – jak nie było końca pomysłom na wzory, które młodzi artyści wymalowywali na swoich torbach. Podziwialiśmy ich zapał, zaangażowanie i radość z uzyskanych efektów końcowych. Oczywiście każdy swoją torbę zabrał z sobą do domu.

Dziękujemy za ten wspólny dożynkowy czas!   

Skip to content