Piła Zaranków w Galerii BWA PP – zapraszamy na wernisaż wystawy

Piła Zaranków w Galerii BWA PP – zapraszamy na wernisaż wystawy

Zapraszamy na wystawę fotografii legendarnego pilskiego fotografa Romana Zaranka oraz jego syna Andrzeja Zaranka pt. „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”.

Zdjęcia prezentują Piłę od lat powojennych – od 1946 roku – do 1989 roku. W prezentacji pokazanych zostanie blisko 300 fotografii, w tym dwie imponujących rozmiarów panoramy miasta – jedna z roku 1948, druga z lat 70-tych.

Wystawę można oglądać w dniach od 27 października do 13 listopada 2023 r.

27 października (piątek) o godz. 11.30 zapraszamy na wernisaż tej ekspozycji.

Roman i Andrzej Zaranek fotografowali miasto przez 80 lat. W ich archiwum znajdują się zdjęcia pokazujące m.in. ruiny Piły zaraz po wojnie, odgruzowywanie miasta, budowę pierwszych bloków i nowych osiedli, a także dokumentację z ważnych dla Piły wydarzeń, jak odbudowę domu Stanisława Staszica i otwarcie go po remoncie, wizytę w Pile kardynała Stefana Wyszyńskiego, budowę mostu Krzywoustego,  czy kolejowego wiaduktu, a także z procesji Bożego Ciała, pochodów 1-majowych, uroczystości miejskich, pierwszych Dni Piły, wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Fotografie wystawy „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” zostały podzielone na dwie tematyczne części i będą prezentowane w dwóch salach Galerii – w pierwszej pokazana zostanie Piła w latach 1946 – 1989 i jej architektura, budynki, widok tuż po wojnie i w latach późniejszych, w drugiej – ludzie i wydarzenia tych lat.

Na wystawie pokazane zostaną m.in. fotografie z najbardziej emocjonującego ślubu w Pile – miał on miejsce w 1958 roku, a na ślubnym kobiercu stanęli: pilanka Androna Linartas, która była wówczas tancerką zespołu „Śląsk” i meksykański książę Alfredo Calles.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Skip to content