Piła Zaranków – zapraszamy na konferencję!

Piła Zaranków – zapraszamy na konferencję!

Zapraszamy na konferencję popularno-naukową pt: „Wymiary nowoczesności”. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989”, będącą częścią realizowanego przez BWA PP zadania: „Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”.

Gościem konferencji będzie m.in. Andrzej Zaranek, który przedstawi sylwetkę legendarnego fotografa Piły, swojego ojca Romana Zaranka. O Pile na przestrzeni lat opowie także Marek Fijałkowski, historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.  

Gościom spotkania przedstawione zostaną także dwie animacje video-art. pt. „Piła na osi czasu: 1946 – 1989 – 2023”, prezentujące 10 wybranych miejsc w Pile, placów i ulic, od lat zaraz po wojnie do współczesności.

Następnie zaprosimy Państwa na otwarcie wystawy fotografii Romana Zaranka oraz jego syna Andrzeja Zaranka pt. „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”.

Zdjęcia prezentują Piłę od lat powojennych – od 1946 roku – do 1989 roku. W prezentacji pokazanych zostanie blisko 300 fotografii, w tym dwie imponujących rozmiarów panoramy miasta – jedna z roku 1948, druga z lat 70-tych.

Wystawę będzie można oglądać w dniach od 27 października do 13 listopada 2023 r.

Roman i Andrzej Zaranek fotografowali miasto przez 80 lat. W ich archiwum znajdują się zdjęcia pokazujące m.in. ruiny Piły zaraz po wojnie, odgruzowywanie miasta, budowę pierwszych bloków i nowych osiedli, a także dokumentację z ważnych dla Piły wydarzeń, jak odbudowę domu Stanisława Staszica i otwarcie go po remoncie, wizytę w Pile kardynała Stefana Wyszyńskiego, budowę mostu Krzywoustego,  czy kolejowego wiaduktu, a także z procesji Bożego Ciała, pochodów 1-majowych, uroczystości miejskich, pierwszych Dni Piły, wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Zapraszamy: piątek, 27 października o godz. 11.00.

Konferencja jest częścią realizowanego przez BWA PP zadania: „Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”犀利士 em>

Skip to content