Owacje i bukiety kwiatów dla Jolanty Reszelskiej!

Owacje i bukiety kwiatów dla Jolanty Reszelskiej!

15.06.2021. Galeria BWA zaprosiła we wtorkowy wieczór na wyjątkowe spotkanie: recital fortepianowy pilskiej pianistki Jolanty Reszelskiej.  Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. Licznie zebrana publiczność owacjami na stojąco nagrodziła Artystkę za przepiękny, emocjonalny i pełen ekspresji występ.

Zebrani wysłuchali m.in. Sonaty fortepianowej Ludwiga van Beethovena, Wariacji na temat Paganiniego Izaaka Berkowicza, Wariacji na temat pieśni „Słowik” Alabiewa, a także Scherza h-moll op. 20 Fryderyka Chopina z motywem ludowym kolędy „Lulajże Jezuniu”. Jolanta Reszelska zapowiadając kolejne utwory opowiadała o genezie ich powstania i specyfice. Po koncercie wielbiciele talentu gratulowali Jolancie Reszelskiej  licznych sukcesów w czasie 45-letniej kariery pianistycznej, składali także imieninowe życzenia (15 czerwca – imieniny Jolanty), obdarowywali bukietami kwiatów. Kosz róż od organizatorów koncertu, w imieniu starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego, wręczał Przemysław Pochylski, radny Rady Powiatu w Pile. Artystce gratulowała sukcesu także Agnieszka Matusiak, dyrektor Biura Starosty.

Był to wieczór wyjątkowy, pełen muzycznych emocji i wrażeń i niezwykle oczekiwany – szczególnie, że pierwszy koncertowy w BWA od ponad roku, kiedy to, jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, w lutym 2020 r., Galeria gościła grupę Józefa Eliasza – Eljazz Quartet. Słuchacze byli więc spragnieni muzyki na żywo, kontaktów, spotkań w artystycznym klimacie.

Podczas recitalu dosłownie zastygli zasłuchani w mistrzowskie wykonania, w przerwach pomiędzy utworami reagując natomiast entuzjastycznie i nagradzając Artystkę brawami. Na koniec występu nagrodzili Jolantę Reszelską owacjami na stojąco. Odśpiewali ponadto gromkie „Sto lat” – Artystka akompaniowała! – spotkanie wyjątkowe, także z tego powodu, że Jolanta Reszelska właściwie już nie koncertuje. Jak zaznaczyła, zgodziła się zagrać recital ulegając usilnym namowom dyrektora BWAiUP Edmunda Wolskiego i Elżbiety Kędziory, specjalisty ds. programowych Galerii. Koncert ten był formą „rekompensaty” za niezrealizowany recital podczas tegorocznego Salonu Pilskiego w styczniu br. Ten nie odbył się z powodów obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Wielbiciele talentu Jolanty Reszelskiej i muzyki klasycznej skorzystali, można uznać, na tym fakcie… otrzymali bowiem pełen koncert w miejsce planowanego podczas wernisażu minirecitalu!

– Jolanta Reszelska to wybitna postać pilskiej, wielkopolskiej i polskiej kultury – mówił Edmund Wolski, zapowiadając występ.

Sama Jolanta Reszelska powitała zebranych z właściwą sobie radością i humorem: – Witam serdecznie wszystkich melomanów, którzy zebrali się na kolejnym moim recitalu z cyklu „ostatni koncert Jolanty Reszelskiej”!

W wieczorze wzięli licznie udział bliscy i przyjaciele Artystki, a także liczni fani jej talentu. Artystka „utonęła” wręcz w kwiatach i uściskach.

Był to jeden z tych wieczorów w pilskiej Galerii BWAiUP, których się nie zapomina…    

***

Jolanta Reszelska – pianistka i pedagog, figuruje w „Słowniku Pianistów Polskich” St. Dybowskiego. Jedna z najwybitniejszych postaci pilskiej kultury. Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia ukończyła w Zielonej Górze z wyróżnieniem w  klasie K. Bujakiewicz. Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu ukończyła z wyróżnieniem w 1976 r. w klasie prof. J. Wyrzykowskiej-Mondelskiej. W latach 1981-1982 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki i studiowała w Wiedniu w Hochschule für Music und darstellende Kunst w klasie prof. H. Grafa. Studia ukończyła dyplomem z wyróżnieniem w 1983 r. W czasie studiów uczestniczyła w kursie mistrzowskim u prof. T. Nikołajewej (1972), która wybrała ją do czynnego udziału w kursie mistrzowskim, a w 1975 roku u prof. K. Zempleni (Budapeszt 1975 r.), gdzie wyróżniono ją zaproszeniem do udziału w koncercie dla radia budapesztańskiego.

Po studiach w Poznaniu podjęła pracę w Zespole Szkół Muzycznych w Pile (od 1976 r.), gdzie pracuje do dnia dzisiejszego jako kierownik sekcji fortepianu. W latach 2004-2012 była również kierownikiem sekcji fortepianu w POSM I i II stopnia w Koszalinie. Jest nauczycielem dyplomowanym I i II stopnia specjalizacji zawodowej, ekspertem i konsultantem z ramienia CEA.

Wychowała bardzo liczną grupę pianistów. Jej uczniowie zdobywali najwyższe nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Niezależnie od pracy pedagogicznej koncertowała (jako solistka i  kameralistka) w  Polsce (dwukrotnie na Festiwalu Pianistyki Polskiej w  Słupsku), Czechosłowacji, Niemczech (prawykonanie Koncertu prof. Z. Guzowskiego w Schwerinie), Austrii, na Węgrzech i w USA (dwukrotnie jako solistka z Chamber Music Orchestra w Connecticut i z recitalami m.in. w Nowym Jorku).

Była wielokrotnie wyróżniana za swoją działalność artystyczną i edukacyjną. Otrzymała m.in.: nagrody indywidualne I i II stopnia CEA; Medal Staszica „Być Narodowi Użytecznym” (2010), odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” (2010) oraz „Za zasługi w rozwoju Piły” (1984). Odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2015, 2017). Ponadto została wyróżniona nagrodą Zarządu Powiatu Pilskiego „Lider Sukcesu 2019”, Nagrodą Starosty Pilskiego 2019, a także „Syriuszem 2019” za osobowość roku. Jest wpisana do Księgi Honorowych Obywateli Piły (2011).

Od wielu lat współpracuje z BWAiUP w Pile, gdzie występowała wielokrotnie z recitalem z okazji wystaw plastycznych, jubileuszy, Salonów Pilskich, przybliżając publiczności związki muzyki ze sztuką.

Skip to content