Artystyczna końcówka roku szkolnego

Artystyczna końcówka roku szkolnego

Uczniowie z klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomicznych na lekcjach o sztuce.

Młodzież z klas 1B, 1i, 1D, 1G, 1M Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile na kolejnych lekcjach plastyki i kompozycji obrazu odwiedzała pilską Galerię Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. Uczniowie z pilską artystką Anną Lejbą spędzali artystycznie zbliżający się wielkimi krokami koniec roku szkolnego.

Intrygujące rzeźby Izydora Borysa dotykające tematów kondycji człowieka, prace malarskie eksplorujące przestrzenie portowe znanej już w Pile Joanny Bentkowskiej – Hlebowicz, hipnotyzujące obiekty wykonane autorską techniką z cyklu „Exodus” Ewy Pohlke, obrazy z wykorzystaniem farb olejnych, piasku, ususzonych igieł i szlagmetalu Filipa Jana Poplawskiego, czy wykonane techniką batiku tkaniny Iwony Bolińskiej – Walendzik, prezesa Stowarzyszenia (okazuje się, że z techniką polegającą na nakładaniu wosku na tkaninę i następnie kąpieli jej w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku, część młodzieży już się spotkała…).  Do tego oryginalne malarskie kompozycje Mirosławy Smerek – Bieleckiej „Walizka Dziadka” i „Walizka sentymentalna” odnoszące się do historii i wspomnień, niezwykle interesujące tzw. wylewki Wiesława Wachowskiego, przepiękny drzeworyt Bogdana Żukowskiego, pejzaże Andrzeja Waszczuka, zajmujące i uwodzące tajemnicą oleje na płótnie Łukasza Zedlewskiego, prezentowane na ścianie głównej wystawy, czy przepiękne fotografie Pawła Strzelca, który mówi: – Fotografia to nie tylko mój zawód, ale i życiowa pasja. Staram się zatrzymać na fotografii ten szczególny i ulotny moment np. błysk światła, powiew wiatru, poruszenie tafli wody oraz moje osobiste emocje, które temu towarzyszą”.  

To m.in. Paweł Strzelec w swojej artystycznej pracy czerpie tematy z otaczającej go warmińsko – mazurskiej przestrzeni. Takich autorów, których dzieła młodzież miała okazję na wystawie w pilskim BWA obejrzeć, jest więcej.

Wystawa „Terytoria. Areszt Sztuki 2005-2021”, którą młodzież obejrzała, jest bardzo ciekawa, wciągająca, eklektyczna – zarówno jeśli chodzi o prezentowane techniki, jak i poruszane tematy. Jest o czym opowiadać i co oglądać.. A przedstawia prace artystów zrzeszonych w Warmińsko – Mazurskim Stowarzyszeniu Areszt Sztuki. Ekspozycję przygotowano z okazji jubileuszu 15-lecia działalności „Aresztu…”. Prace w Pile prezentuje aż 40 artystów. Warto wybrać się do pilskiej Galerii i tę wystawę obejrzeć.

Lekcje z młodzieżą prowadziła Anna Lejba, pilska artystka, zajmująca się malarstwem, tkaniną artystyczną, grafiką użytkową oraz edukacją.

Na koniec każdej lekcji wykonano pamiątkową fotografię i… właściwie można zaczynać wakacje!

Skip to content