Obrona Poczty Gdańskiej oraz bombardowanie Wielunia – na Pikniku Historycznym

Obrona Poczty Gdańskiej oraz bombardowanie Wielunia – na Pikniku Historycznym

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa. Razem dla Niepodległej” 

Starosta Pilski Eligiusz Komarowski zaprasza na Piknik Historyczny, którego częścią będą dwie inscenizacje – rekonstrukcje historyczne. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 1 września br.

Planowane na 1 września 2019 r. wydarzenie ma uświetnić trzy ważne rocznice: 100-lecie powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy, 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz 30. rocznicę wprowadzenia demokratycznych przemian w Polsce w wyniku wolnych wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.

Wielkim widowiskiem dla całych rodzin z pewnością będzie Piknik Historyczny, w tym inscenizacja wydarzeń z II wojny światowej. Wieczorem z kolei odbędzie się Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy „Wolność/Freedom” z udziałem rewelacyjnego zespołu Eljazz Big Band z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards.

– Chcemy godnie uczcić ten dzień, z szacunkiem, by oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli w obronie Polski oraz tym, którzy polegli, również cywilom – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Piknik Historyczny oraz koncert zespołu Eljazz Big Band odbędą się dzięki dofinansowaniu z programu Niepodległa w wysokości 84 tysięcy złotych. Wydarzenia te upamiętnią również 100. rocznicę powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy.

Również w niedzielę, 1 września, od godz. 10. do godz. 16. trwać będzie Rodzinny Piknik Zdrowia przygotowany przez Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Pile, podczas którego mieszkańcy będą mogli wykonać za darmo wiele profilaktycznych badań.

***

SZCZEGÓŁY:

PIKNIK HISTORYCZNY

To wydarzenie dla całych rodzin. Rozpocznie się o godz. 14. na placu defiladowym byłych koszar (dzisiaj plac PWSZ), przy Podchorążych 10.

Główną atrakcją będą dwie 30-minutowe inscenizacje przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar” w Pile wydarzeń z historii II wojny światowej wraz z pokazami pirotechnicznymi, konkretnie inscenizację obrony Poczty Gdańskiej oraz bombardowania Wielunia, miasta, które 1 września w wyniku nalotu samolotowego zostało przez Niemców prawie doszczętnie zniszczone.

W programie: pokaz szarży kawaleryjskiej wraz z prezentacją sprzętu i umundurowania.

Dla wszystkich darmowa grochówka z kuchni polowej.

Piknik zakończy się o godz. 17.

 

GALOWY KONCERT

O godz. 19 w auli audytoryjnej Auditorium Maximum PWSZ rozpocznie się Jubileuszowy Koncert Galowy „Wolność / Freedom”.

Wystąpi 17-osobowy Eljazz Big Band z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards.

Artyści zaprezentują koncert Muzyki Sakralnej Duke’a Ellingtona.

-To będzie niezwykły koncert na miarę krajowego, jak nie międzynarodowego wydarzenia – zapewnia Edmund Wolski, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną w auli liczbę miejsc, będziemy wydawać imienne zaproszenia.

Można się po nie zgłosić do sekretariatu Starostwa Powiatowego w Pile: al. Niepodległości 33/35, w godz. od 8. do 15.30. lub do BWAiUP, przy Okrzei 11 w Pile, w godz. od 9. do 15.

 

RODZINNY PIKNIK ZDROWIA

W godz. od 10 – do 16. trwać będzie Rodzinny Piknik Zdrowia. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Pile, które w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia.

 

 

Skip to content