Kataryniarz Marcel na Narodowym Czytaniu w BWA

Kataryniarz Marcel na Narodowym Czytaniu w BWA

PIŁA  „Sachem” o indiańskim wodzu, „Katarynka” o ślepej dziewczynce i „Rozdziobią nas kruki, wrony” z odniesieniami do powstania styczniowego na patio Galerii – 6 września 2019 r.

Starosta Pilski Eligiusz Komarowski zaprasza do wspólnego czytania nowel polskich w ramach akcji Narodowe Czytanie 2019, która odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Spotkanie odbędzie się na patio Galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile w piątek, 6 września, o godz. 18.00.

Na tegoroczną, VIII już odsłonę Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru ośmiu tekstów z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Spośród nich, na wspólne czytanie z Pilskim Starostą w BWA w Pile, wybrano nowele: „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Rozdzióbią nas kruki, wrony… ” Stefana Żeromskiego oraz „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Na patio BWA w Pile fragmenty wspomnianych nowel przeczyta 15 gości – a będą wśród nich pilscy samorządowcy i ludzie kultury.

Podczas Narodowego Czytania zaprezentowane zostaną różne wydania polskich nowel – w tym stare, historyczne, ze zbiorów Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile,. Każdy, kto przyjdzie na spotkanie ze swoim zbiorem nowel, będzie mógł odcisnąć na nim specjalną pamiątkową pieczęć z logiem akcji Narodowe Czytanie’ 2019 , którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP.  Pieczęć będzie można także postawić na okolicznościowych kartkach przygotowanych na to wydarzenie.

Wydarzenie uświetni występ prawdziwego kataryniarza… – takiego, jakiego poznajemy na kartach noweli „Katarynka”.  Do Galerii BWA przyjedzie Bydgoski Kataryniarz Marcel – w tej roli – pan Marek Lewandowski – i muzyka w 100 % grana na żywo, na zabytkowej katarynce z 1887 roku…

 

 

Skip to content