NOC MUZEÓW W BWA

NOC MUZEÓW W BWA

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii BWAiUP w Pile – sobota, 14 maja, od godz. 18.00.

Znane i lubiane utwory muzyki klasycznej w interpretacji czwórki pianistów, opowieści z historii Piły, wystawa malarstwa, rysunków i plakatów i inne atrakcje przygotowuje pilska Galeria BWA na Noc Muzeów.

Zapraszamy już w piątkowy wieczór:13 maja o godz. 19.00 w BWA nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Elżbiety Wasyłyk „Forma Dei/ Morfologia światła”.

W sobotę, 14 maja, spotkania w BWA rozpoczną się o godz. 18.00 promocją książki Zbigniewa Noski „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic” i spotkaniem z autorem.

– Ostatnia moja książka pt. „Studnia nieszczęścia. Okruchy z historii Piły i okolic” zawiera 40 zbeletryzowanych epizodów z historii zawartego w tytule obszaru, obejmuje lata od 1000 do 1946 roku – od księcia Dzierżykraja po wyrzyskiego żołnierza wyklętego – zapowiada autor – Książkę wydało Studio Projektu Graficznego ART-WENA. Opowieści – głównie z terenu powiatu pilskiego – opatrzone zostały rysunkami mojej żony Krystyny. Publikacja ma charakter pionierski, ponieważ powiat pilski jest tworem administracyjnym stosunkowo młodym (powstałym w 1999 roku) i dotąd nikt tym tematem się nie zainteresował. Podejmując tę próbę, kierowałem się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami historią, która od najmłodszych lat stanowiła moją pasję, a także materiałami, jakie udało mi się zebrać i opublikować na łamach „Tygodnika Nowego” – mówi Zbigniew Noska.

Książka powstała przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Pile.

Gościem wieczoru będzie także Krystyna Noska, autorka ilustracji do książki, a promocji towarzyszyć będzie wystawa rysunków tej pilskiej artystki.

W godz. 19.30 – 21.30 odbędzie się natomiast wyjątkowy koncert zatytułowany „Klasyczny fortepian” – usłyszymy znane i lubiane utwory muzyki klasycznej w interpretacji czwórki pianistów, absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile oraz Akademii Muzycznych: w Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Universitat Mozarteum w Salzburgu: Moniki Sroczyńskiej, Piotra Grelowskiego, Grzegorza Rychlika i Arkadiusza Zawalniaka. Koncert poprowadzi profesor Jolanta Reszelska.W godz. 21.45 – 22.15 – odbędzie się autorskie oprowadzanie Elżbiety Wasyłyk po wystawie „Forma Dei / Morfologia światła”.

Zapraszamy wszystkich pasjonatów muzyki klasycznej, sztuki, historii i miłośników naszego miasta.

– Przygotowujemy także na ten dzień jednodniową wystawę pt: „Plakaty BWA” – będzie to prezentacja afiszy i plakatów towarzyszących najciekawszym wydarzeniom zorganizowanym w pilskiej Galerii na przestrzeni minionych lat. Będzie więc okazja powrócić wspomnieniami do tamtych dni, a także do artystów z terenu całej Polski oraz gości zza granicy, którzy w Pile prezentowali swoje prace.

ZAPRASZAJĄ: Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile

Honorowy Patronat nad Nocą Muzeów w Galerii BWA sprawuje Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

Skip to content