„KLASYCZNY FORTEPIAN” – koncert w ramach Nocy Muzeów w BWA

„KLASYCZNY FORTEPIAN” – koncert w ramach Nocy Muzeów w BWA

Zapraszamy do naszej Galerii na wyjątkowy koncert w ramach Nocy Muzeów! Znane i lubiane utwory muzyki klasycznej wykonają: Monika Sroczyńska, Piotr Grelowski, Grzegorz Rychlik i Arkadiusz Zawalniak. Koncert poprowadzi profesor Jolanta Reszelska!

Koncert „Klasyczny fortepian” rozpocznie się o godz. 19.30 – usłyszymy znane i lubiane utwory muzyki klasycznej w interpretacji czwórki pianistów, absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile oraz Akademii Muzycznych: w Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Universitat Mozarteum w Salzburgu: Moniki Sroczyńskiej, Piotra Grelowskiego, Grzegorza Rychlika i Arkadiusza Zawalniaka.

Koncert poprowadzi profesor Jolanta Reszelska, która wprowadzi zebranych w świat największych przebojów muzyki fortepianowej.

Zapraszamy! Sobota, 14 maja – na Noc Muzeów zapraszamy od godziny 18.00 – rozpoczniemy spotkaniem ze Zbigniewem Noską i promocją jego książki „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic”, a na koncert „Klasyczny fortepian” o godz. 19.30. Odbędzie się ponadto autorskie oprowadzenie po wystawie „Forma Dei / Morfologia światła” przez Elżbietę Wasyłyk, a także wystawa „Plakaty BWA”.

Patronat Honorowy nad Nocą Muzeów w BWA sprawuje Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

***

Jolanta Reszelska – pianistka i pedagog, figuruje w „Słowniku Pianistów Polskich” St. Dybowskiego. Jedna z najwybitniejszych postaci pilskiej kultury. Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia ukończyła w Zielonej Górze z wyróżnieniem w klasie K. Bujakiewicz. Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu ukończyła z wyróżnieniem w 1976 r. w klasie prof. J. Wyrzykowskiej-Mondelskiej. W latach 1981-1982 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki i studiowała w Wiedniu w Hochschule für Music und darstellende Kunst w klasie prof. H. Grafa. Studia ukończyła dyplomem z wyróżnieniem w 1983 r. W czasie studiów uczestniczyła w kursie mistrzowskim u prof. T. Nikołajewej (1972), która wybrała ją do czynnego udziału w kursie mistrzowskim, a w 1975 roku u prof. K. Zempleni (Budapeszt 1975 r.), gdzie wyróżniono ją zaproszeniem do udziału w koncercie dla radia budapesztańskiego. Po studiach w Poznaniu podjęła pracę w Zespole Szkół Muzycznych w Pile (od 1976 r.), gdzie pracuje do dnia dzisiejszego jako kierownik sekcji fortepianu. W latach 2004-2012 była również kierownikiem sekcji fortepianu w POSM I i II stopnia w Koszalinie. Jest nauczycielem dyplomowanym I i II stopnia specjalizacji zawodowej, ekspertem i konsultantem z ramienia CEA. Wychowała bardzo liczną grupę pianistów. Jej uczniowie zdobywali najwyższe nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Niezależnie od pracy pedagogicznej koncertowała (jako solistka i kameralistka) w Polsce (dwukrotnie na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku), Czechosłowacji, Niemczech (prawykonanie Koncertu prof. Z. Guzowskiego w Schwerinie), Austrii, na Węgrzech i w USA (dwukrotnie jako solistka z Chamber Music Orchestra w Connecticut i z recitalami m.in. w Nowym Jorku). Była wielokrotnie wyróżniana za swoją działalność artystyczną i edukacyjną. Otrzymała m.in.: nagrody indywidualne I i II stopnia CEA; Medal Staszica „Być Narodowi Użytecznym” (2010), odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” (2010) oraz „Za zasługi w rozwoju Piły” (1984). Odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2015, 2017). Ponadto została wyróżniona nagrodą Zarządu Powiatu Pilskiego „Lider Sukcesu 2019”, Nagrodą Starosty Pilskiego 2019, a także „Syriuszem 2019” za osobowość roku. Jest wpisana do Księgi Honorowych Obywateli Piły (2011). Od wielu lat współpracuje z BWAiUP w Pile, gdzie przy okazji indywidualnych wystaw plastycznych, jubileuszy, Salonów Pilskich wielokrotnie występowała z recitalami, przybliżając publiczności związki muzyki ze sztuką.

Monika Sroczyńska – pianistka, kompozytorka, teoretyczka muzyki.
W latach 2004-2016 uczyła się gry na fortepianie w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile w klasie mgr Jolanty Reszelskiej. W latach 2016-2021 odbyła studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Bargielskiego, w klasie fortepianu dr hab. Anny Stempin-Jasnowskiej, a także w zakresie teorii muzyki Dwukrotnie w 2016 i 2018 roku otrzymała nagrodę od Związku Kompozytorów Polskich w Warszawie na Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku. W 2018 roku jej utwór Kontrasty został wyróżniony na III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W 2021 roku otrzymała Platynowy Medal w kategorii „Kompozycja” za utwór Dyslokacje oraz w kategorii „Fortepian” za wykonanie 6 Water Colors Leo Ornsteina na 2021 Quebec Music Competition. Regularnie występowała na koncertach kompozytorskich oraz dwukrotnie na festiwalu „Nowa Muzyka” w Bydgoszczy wykonując utwory własne oraz innych kompozytorów. Jej dorobek kompozytorski obejmuje utwory fortepianowe, kameralne, orkiestrowe, elektroniczne oraz grafikę muzyczną.

Piotr Grelowski – Absolwent z wyróżnieniem Zespołu Szkół Muzycznych w Pile w klasie mgr J. Reszelskiej, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. M. Sikorskiej-Wojtacha oraz Universität Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. A. Lubimova i prof. Ch. Lieske. W 2021 r. uzyskał stopień naukowy doktora sztuki. Brał udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Y. Bronfmana, E. Indjica, A. Jasińskiego, K. Popowej-Zydroń, Lee Kum Singa i K. Zimermana. Studiował również grę na klawesynie, klawikordzie i fortepianie historycznym.
Do największych sukcesów artysty należą: zwycięstwo oraz nagroda za najlepsze wykonanie dzieł Juliana Cochrana w drugiej edycji International Cochran Piano Competition (2016), jak również nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (Bydgoszcz 2004) oraz w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego (Bydgoszcz 2004). W 2017 roku wydał pierwszy solowy album „Sonatas of Today”, a w 2021 r. uczestniczył w nagraniu IV Koncertu fortepianowego G. Moyseowicz wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej („(Re)Discovering Gabriela Moyseowicz”, JBRecords, 2021). Jest także jednym z wykonawców albumów „Webern-Nacht” (Universität Mozarteum Salzburg, 2008) oraz „Muzyka saksofonowa XIX wieku” (JBRecords, 2018).
Pianista koncertował w Polsce, Austrii, Niemczech, Rosji i we Włoszech, występując m.in. w ramach Klavier-Festival Ruhr, w Auditorium Seraphicum w Rzymie, w Żelazowej Woli oraz Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracował z Pilską Orkiestrą Kameralną „Pro Arte”, Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej. Prowadzi klasę fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie oraz jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie. Pasjonuje się także wykonawstwem muzyki tradycyjnie fortepianowej na instrumentach historycznych.

Grzegorz Rychlik ukończył PSM II st. w Pile w klasie fortepianu mgr Jolanty Reszelskiej w roku 2003. Studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. I .J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów pianistycznych. Wielokrotnie brał udział w lekcjach Master Class w wybitnymi profesorami: Andrzejem Jasińskim, Katarzyną Popową – Zydroń, Wiktorem Mierżanowem, Kevinem Kennerem. Koncertował w wielu miastach Polski, m. in. w „Dworku Chopina” w Dusznikach – Zdroju, w Willi „Atma” w Zakopanem, w „Dworze Artusa” w Toruniu, w „Ratuszu staromiejskim” w Gdańsku, w „Ratuszu miejskim” w Poznaniu, Filharmonii Poznańskiej, a także zagranicą w Anglii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, we Włoszech, Czechach, Szwajcarii, Białorusi, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych, Japonii. W latach 2008 – 2010 współpracował z poznańskim chórem „Skowronki, działającym przy Centrum Kultury „Zamek”. Prowadzi klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Gorzowie Wlkp. Jego uczniowie osiągają sukcesy konkursowe w kraju i zagranicą.

Arkadiusz Zawalniak – tegoroczny dyplomant prof. Jolanty Reszelskiej, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych II st. im. Fryderyka Chopina w Pile.

Skip to content