Natalia Wysocka. Dystorsje – zaproszenie na wernisaż

Natalia Wysocka. Dystorsje – zaproszenie na wernisaż

Biuro Wystaw Artystycznych w Pile oraz Powiat Pilski zapraszają na wernisaż do Galerii Debiutów BWA. Już w czwartek, 5 maja, o godz. 19.00 otworzymy wystawę prac Natalii Wysockiej zatytułowaną „Dystorsje”.

Natalia Wysocka urodziła się w 1990 roku w Pile. Tworzy fotografie, grafiki i ilustracje. W 2015 roku ukończyła Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsk, otrzymując ocenę bardzo dobrą. Już od czasów studenckich często porusza w swoich pracach motywy cielesności. Zainspirowana twórczością André Kertesza, wykorzystuje medium fotografii do eksperymentów z przedstawieniem ludzkiego ciała. W oparciu o poddane licznym modyfikacjom zdjęcia, tworzy grafiki, których głównym tematem jest człowiek. 

Laureatka licznych nagród i wyróżnień, takich jak: Stypendium Prezydenta Miasta Piły (2009), Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dwukrotnie: w 2013 i w 2014 roku), wyróżnienie honorowe – Pomorska Grafika Roku GTPS,  Gdańsk (2012), wyróżnienie – VII Międzynarodowy Konkurs na Ex Libris i Małą Formę graficzną p.t. ”Tajemnice Chłodnego Morza”, Gdańsk (2014).

Jej prace były prezentowane były w Polsce oraz w Szwecji podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, w tym – pokonkursowych. Obecnie mieszka i tworzy w Sztokholmie, gdzie jest członkiem stowarzyszenia grafików Grafiska Sällskapet.

O wystawie:

Tytuł wystawy: Dystorsje

Seria prac obejmuje cykl grafik i fotografii, ktorych glownym motywem jest cielsnosc.

Na proces twórczy autorki składa się drobiazgowa obserwacja ciała połączona z czasochłonnym procesem eksperymentowania z technikami fotograficznymi i graficznymi. Efektem tych działań jest dogłębna eksploracja tematu z wykorzystaniem obydwu technik.

W fotografiach zastosowano mieszane ekspozycji, co pozwala na przedstawienie tej samej sytuacji z różnych perspektyw. Twarz postaci jest zawsze zakryta. To wizualna analiza cielesności z naciskiem na organiczność przedstawienia.

Grafiki zostały wykonane w technice wklęsłodruku. Poprzez wykorzystanie wielu ujęć oraz drobiazgowe oddanie detali, każda kompozycja opowiada historię organizmu, skupiając się na jego skomplikowaniu, ciągłości, a także na przerwaniu spójności ciała. Zastosowanie inspirowanych fotografią przesunięć elementów względem siebie powoduje zacieranie granic pomiędzy oczywistymi częściami ciała.

Zarówno w fotografiach, jak i w grafikach, warto przyjrzeć się bogatym fakturom ukazującym złożoność ludzkiego ciała.

“Dystorsje” nie jest cyklem zamkniętym, a autorka kontynuuje tworzenie ilustracji w podobnym stylu. 

Jej pełne portfolio można obejrzeć na stronie internetowej www.flatteries.ink

Skip to content