Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia – relacja z wernisażu

Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia – relacja z wernisażu

Tę imponującą wystawę można oglądać w naszej Galerii BWA PP do 9 marca.

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego oraz Powiat Pilski zapraszają na interesującą wystawę pt. „nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia”. W pilskiej Galerii BWA do 9 marca można oglądać prace ponad 60 artystów, byłych studentów profesora Jacka Waltosia, dziś znanych i cenionych twórców.

Wystawa prezentuje prace absolwentów pracowni malarskiej jednego z czołowych polskich artystów, malarzy pokolenia powojennego prof. Jacka Waltosia. Profesor od roku 1980 do 2009 r. prowadził na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych – dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz – oraz na ASP im. Jana Matejki w Krakowie swoje pracownie malarstwa. Przez obie pracownie przeszło bardzo wielu studentów, przyszłych malarzy, grafików, scenografów ilustratorów, rzeźbiarzy, projektantów wnętrz, przyszłych profesorów i wykładowców sztuki. Ludzi, którzy na arenie dzisiejszej sceny artystycznej odgrywają znaczącą rolę. Ich prace w wystawie zbiorowej można teraz oglądać w Pile.

To wyjątkowa prezentacja, podróżująca po kilku największych galeriach w Polsce, której wyróżnikiem jest różnorodność postaw twórczych, stosowanych technik, przesłań i dążeń artystów przy jednoczesnym wspólnym mianowniku prac, jakim jest postać profesora Waltosia – jego znak, charyzmat, „palec” przyłożony do artystycznej edukacji autorów. 

– Zamysłem mojego projektu kuratorskiego było stworzenie przestrzeni do spotkania tych wszystkich postaw twórczych, spotkania osób, które przed laty bez świadomości swojego wzajemnego istnienia wybrały postać Profesora i jego pracownię jako miejsce, w którym stawali się artystami – mówi kurator wystawy dr Magdalena Siejko- Pobiedzińska.

 Na wernisażu w Pile obecna była Magdalena Siejko, pomysłodawczyni i kuratorka ekspozycji, która wykonała niebywałą pracę logistyczną skupiając wokół swojego projektu tak pokaźną grupę byłych studentów prof. Waltosia. Z jakimi trudnościami musiała się mierzyć, ale i w jakie przyjemne niespodzianki obfitowała ta praca, opowiedziała w rozmowie, którą poprowadził dyr. BWA PP Edmund Wolski.  

Na wernisaż w Pile przyjechała także pokaźna grupa byłych studentów profesora Jacka Waltosia – głównie z Poznania i Bydgoszczy. Obecni byli Zbigniew Natkaniec, Elżbieta Wasyłyk, Marek Przybył, Paweł Sobecki, Małgorzata Andrzejewska, Katarzyna Dekert, Katarzyna  Nossek – Dżaluk – po uczelni poznańskiej, a także Paulina Karpowicz reprezentująca krakowską ASP.   

Profesor Waltoś z powodu wieku – to dziś już 85-letni, ale ciągle aktywny artystycznie twórca – nie był na pilskim wernisażu obecny. Zebrani mieli jednak okazję posłuchać, co ma do przekazania swoim byłym studentom, dzięki wyświetlonemu wywiadowi.

– Jakie to uczucie wystawiać ze swoimi byłymi studentami? – pyta profesora Magdalena Sejko- Pobiedzińska.

– To uczucie powrotu do środowiska, w którym byliśmy wszyscy razem. Jest to coś zarówno sentymentalnego jak i rzeczowa powtórka z rzeczywistości. Bardzo konkretna tym razem, gdyż dotąd spotykaliśmy się czasem towarzysko, ale bez obrazów, a tu są obrazy – jest ta przeszłość i jednocześnie teraźniejszość. Ta klamra zawiesza w czasie wszystko, ale też przypomina, że stale jesteśmy razem, do czego też nawiązuje tytuł tej wystawy. Jestem w kontakcie z częścią studentów, zdarza się, że się spotykamy, nie wszyscy zresztą, ale tutaj, ta obecność obrazów pokazuje, że między nami jest jednak ten „nieprzerwany dialog” – mówi prof. J. Waltoś.

Prof. Jacek Waltoś to postać w świecie artystycznym wybitna – jeden z założycieli grupy „Wprost”. Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, rysunek, zajmuje się krytyką artystyczną. Wybitny artysta, nauczyciel- wykładowca, kurator wystaw i ich organizator. W swojej twórczości podejmuje wątki egzystencjalne, takie jak narodziny, miłość, samotność, śmierć (cykle Fedra według Racine’a, Płaszcz miłosiernego Samarytanina, Ofiarowanie); Jego prace znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawa będzie miała jeszcze kilka odsłon, m.in. w Starym Sączu, Poznaniu, Wałbrzychu, Częstochowie oraz w Kielcach. Do Piły przyjechała z Krakowa.

– Ważną rzeczą tego projektu jest różnorodność twórców zaproszonych, nie tylko ich twórcza postawa, ale też różnorodność miejsc z których pochodzą i w których obecnie tworzą, mieszkają – zaznaczyła kuratorka wystawy. W Pile można obejrzeć prace artystów z naszego regionu: m.in. Elżbiety Wasyłyk, Marka Przybyła, Pawła Sobeckiego, czy Marka Haładudy.

– Do projektu zaprosiłam artystów z każdego rocznika akademickiego pracy Profesora. Jest to ogromny przekrój czasowy, a tym samym pokoleniowy dotyczący jednego człowieka, który na etapie tych wszystkich lat swojej działalności wykładowcy, profesora kształtował swoją postawą artystyczną, intelektualną szereg nowych, twórczych istnień.

W wystawie biorą udział:

1.Profesor Jacek Waltoś

Osoby z pracowni krakowskiej ASP

2.Urszula Czernicka 

3. Małgorzata Kaczmarska

4. Elżbieta Sowa

5. Katarzyna Godyń-Skoczylas

6. Marta Bożyk

7. Andrzej Rułka 

8. Jacek Sztuka 

9. Paulina Karpowicz 

10. Edyta Jaworska – Kowalska

11. Grażyna Grześnikowska – Kott

12. Barbara Piszczór – Malacina 

13. Agnieszka Podgórska

14. Przemysław Sławiński

15. Jan Szczepkowski

16. Michael Phantaros 

17. Magdalena Siejko – Pobiedzińska

18. Małgorzata Światłowska – Phantaros

19. Iwa Kruczkowska-Król

20. Zbigniew Gierczak 

21. Wojciech Żychowski

22. Joanna Róg- Ociepka

23.  Szymon Wojtanowski

24.  Łukasz Wojtanowski 

25. Blanka Dudek – Waszuta

26. Alicja Wątor

27. Małgorzata Szurdak 

28. Marcin Czaja

29. Bartłomiej Górny

30. Roch Urbaniak

31. Łukasz Stokłosa

32. Michał Zawada

33. Piotr Słowik

34. Lech Kolasiński

35. Mirek Sikorski

36. Kinga  Nowak

37. Grażyna Smalej

38. Łukasz Bieniek

39. Katarzyna Bochenek

40. Adam Brincken

41. Damian Nieroda

42. Jarosław Kawiorski

43. Łukasz Trzciński

Osoby z pracowni poznańskiej UAP

44. Marcin Stosik

45. Marek Przybył

46. Marek Haładuda

47. Elżbieta Wasyłyk

48. Zbigniew Natkaniec

49. Władysław Niewęgłowski

50. Klaudia Rabenda- Ładziak

51. Małgorzata Andrzejewska

52. Andrzej Andrzejewski

53. Magdalena Hoffmann,

54. Katarzyna  Nossek – Dżaluk

55. Zofia Kolbe – Wojdyr

56. Adam Nowaczyk

57. Karina Waschko

58. Bożena  Kopij – Machnik

59. Janusz Marciniak

60. Andrzej Borkowski

61. Paweł Sobecki

62. Władysław Radziwiłłowicz

63. Katarzyna Dekert

Skip to content