Zagrali, zaśpiewali, zachwycili!

Zagrali, zaśpiewali, zachwycili!

Było to II muzyczne spotkanie z Jolantą Reszelską i jej gośćmi – piękny, wzruszający wieczór, pełen kolędowych wzruszeń i pastorałkowej radości.

Na koncert „Kolędy, pastorałki… i nie tylko. II muzyczne spotkanie z Jolantą Reszelską i Jej Gośćmi!” zaprosili Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego w Pile. Polonezy, preludia, nokturny i wspólne śpiewanie – tak wyglądał piątkowy wieczór w pilskiej Galerii. Wykonawcami kolęd i pastorałek byli uczniowie Jolanty Reszelskiej z Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile, skrzypaczki Dagmara Karolewska – córka oraz Dobrochna Karolewska – wnuczka Jolanty Reszelskiej i oczywiście sama Jolanta Reszelska przy fortepianie, a także wokalnie.

Pilska Galeria ponownie wypełniła się po brzegi. Scenariusz koncertu pt: „Kolędy, pastorałki i nie tylko…” ułożyła Jolanta Reszelska, pianistka, pedagog, jedna z najwybitniejszych postaci pilskiej kultury i do udziału w nim zaprosiła – po raz drugi – gości. Ale był to całkiem nowy pomysł Jolanty Reszelskiej na „muzyczne spotkanie” – rok temu wraz z pianistką wystąpili inni nauczyciele z Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile – jednym z nich był Marcin Niewęgłowski – wokalista i gitarzysta Czerwonych Gitar, a także Monika Sroczyńska, która wielokrotnie występowała już w Galerii BWA PP z minirecitalami towarzyszącymi wernisażom. Tym razem zagrali i zaśpiewali uczniowie! – niezwykle wzruszająco, z przejęciem i profesjonalnie. Publiczność biła brawa i podziwiała młodych twórców, ich zaangażowanie, talenty, umiejętność stworzenia przejmującego klimatu do prezentowanej muzyki.

Jolanta Reszelska także sama poprowadziła przygotowany przez siebie koncert. Wykreowała cudowną atmosferę wieczoru. Pomiędzy kolejnymi utworami i śpiewami widowni – podobnie jak przed rokiem – opowiadała o kolejnych kolędach, pastorałkach… Te przeplatały się z muzyką klasyczną, z polonezami (Chopina i Kurpińskiego), które wykonywała J. Reszelska, a także młodziutka, bardzo zdolna pianistka Teresa Lubina; z preludiami, nokturnami w wykonaniu Mikołaja Pyszniaka i Kamila Rudnika. Dobrochna Karolewska – skrzypaczka – zaproponowała natomiast utwór N. Paganiniego, usłyszeliśmy Kaprys,a zaraz po nim Souvenir de Paganini Fr. Chopina w wykonaniu Teresy Lubiny. Uczniowie Jolanty Reszelskiej również zaśpiewali: Kołomyjkę, kolędę ukraińską, wykonała Tatiana Pylypiuk, Nie było miejsca na ziemi – przejmująco wyśpiewał Nikodem Grajczak, a kolędę Gdy śliczna panna – pięknym, głębokim wokalem, Oliwa Wieczorek. Zebrana publiczność, natomiast, z towarzyszeniem muzyków, wyśpiewała pastorałki Jam jest Dutka i Oj Maluśki, Maluśki… – Galeria przygotowała ich teksty, by goście wieczoru mogli zaśpiewać wspólnie z artystami wszystkie zwrotki! Całość dopełniały dźwięki skrzypiec – Dagmara Karolewska oraz Dobrochna Karolewska, znane już pilskiej publiczności z wcześniejszych występów w BWA PP, również zostały przyjęte ciepłymi uśmiechami i oklaskami.   

Skip to content