O Vincencie i Chłopach – w ramach cyklu „O sztuce w BWA”

O Vincencie i Chłopach – w ramach cyklu „O sztuce w BWA”

Dwa spotkania dla młodzieży z pilskich szkół średnich zorganizowano w dniu 8 lutego 2024 r. w ramach cyklu „O sztuce w BWA”. Tym razem bohaterkami były malarki i animatorki Anna Kluza oraz Kamila Michałowska, artystki, które pracowały przy realizacji filmów „Twój Vincent” oraz „Chłopi” wg Reymonta.

W pilskiej Galerii BWA PP, Anna Kluza i Kamila Michałowska – artystki, malarki, animatorki, które brały udział w realizacji filmów „Loving Vincent” oraz „Chłopi” – spotkały się z młodzieżą w ramach cyklu „O sztuce w BWA”.

Kamila Michałowska ma na swoim koncie mnóstwo artystycznych sukcesów, m.in. tworzyła animacje laserowe do spektaklu „Kopciuszek” przygotowanego przez Operę Nova w Bydgoszczy. Anna Kluza – również malarka i animatorka, a także rzeźbiarka – to także artystka z licznymi osiągnięciami artystycznymi, znana i ceniona także w naszym regionie (stąd pochodzi, mieszka w gm. Lipka, w Nowym Buczku). Pamiętamy jej wspaniałe prace wykonane techniką z wykorzystaniem włókien lnianych – łączące malarstwo z rzeźbą – pokazywane w pilskiej Galerii. Potem Anna Kluza zajęła się malarskimi animacjami. Współtworzyła m.in. teledysk „Nad Ranem” Marka Wińskiego w reż. Doroty Kobieli i Januarego Misiaka, studio BreakThru Films (2014). Potem obie panie spotkały się przy pracy nad filmami „Twój Vincent” (reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, studio  BreakThrufilms (2017) oraz “Chłopi” (reż. DK & Hugh Welchman (2023). W międzyczasie Anna Kluza została jeszcze zaproszona przez francuską wytwórnię Easy Tiger do współpracy przy filmie krótkometrażowym “VILAINS” (reż. Flora Molinie i Emma Degoutte (2021).

O tych trzech produkcjach mówiły artystki podczas spotkania z młodzieżą w pilskim BWA PP  wskazując na potencjał animacji malarskiej, na jej rodzaje i funkcje, jaką mogą spełniać w filmowej opowieści.

Panie opowiadały o szczegółach pracy przy kolejnych produkcjach, zdradziły tajniki malowania, a następnie animowania poszczególnych sekwencji filmów, pokazały fragmenty animacji, a także to, jak wyglądały stanowiska pracy artystów – wspominały tamten czas, nawiązane kontakty, emocje, które towarzyszyły powstawaniu pierwszych w historii kina pełnometrażowych animacji malarskich – a wszystko to okazało się dla młodzieży niezwykle ciekawe.  

Na koniec spotkania uczniowie mieli okazję obejrzeć cały krótkometrażowy film „VILAINS”, który – wraz z reżyserką filmu Florą Molinie – animowała Anna Kluza.

– Spotkania dla młodzieży z pilskich szkół średnich zorganizowaliśmy w ramach cyklu „O sztuce w BWA”. Wzięli w nich udział uczniowie pilskich placówek: Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, Zespołu Szkół przy Teatralnej, Zespołu Szkół Technicznych oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej – Curie. Zorganizowaliśmy 2 spotkania – w każdym wzięło udział ponad 100 uczennic i uczniów. 

– Anna Kluza to artystka pochodząca z Nowego Buczka w gm. Lipka, która współpracuje z naszą Galerią od lat. Natomiast z Kamilą Michałowską spotkaliśmy się niedawno, przy okazji projektu „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946-1989 w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” – K. Michałowska przygotowała do tego projektu dwie produkcje – animacje video-art – przedstawiające ulice dawnej i współczesnej Piły – mówi E. Wolski, dyrektor BWA PP.

Skip to content