Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia – relacja z wernisażu
Tę imponującą wystawę można oglądać w naszej Galerii BWA PP do 9 marca.
Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego oraz Powiat Pilski zapraszają na interesującą wystawę pt. „nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia”. W pilskiej Galerii BWA do 9 marca można oglądać prace ponad 60 artystów, byłych studentów profesora Jacka Waltosia, dziś znanych i cenionych twórców.
Wystawa prezentuje prace absolwentów pracowni malarskiej jednego z czołowych polskich artystów, malarzy pokolenia powojennego prof. Jacka Waltosia. Profesor od roku 1980 do 2009 r. prowadził na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych – dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz – oraz na ASP im. Jana Matejki w Krakowie swoje pracownie malarstwa. Przez obie pracownie przeszło bardzo wielu studentów, przyszłych malarzy, grafików, scenografów ilustratorów, rzeźbiarzy, projektantów wnętrz, przyszłych profesorów i wykładowców sztuki. Ludzi, którzy na arenie dzisiejszej sceny artystycznej odgrywają znaczącą rolę. Ich prace w wystawie zbiorowej można teraz oglądać w Pile.
To wyjątkowa prezentacja, podróżująca po kilku największych galeriach w Polsce, której wyróżnikiem jest różnorodność postaw twórczych, stosowanych technik, przesłań i dążeń artystów przy jednoczesnym wspólnym mianowniku prac, jakim jest postać profesora Waltosia – jego znak, charyzmat, „palec” przyłożony do artystycznej edukacji autorów.
– Zamysłem mojego projektu kuratorskiego było stworzenie przestrzeni do spotkania tych wszystkich postaw twórczych, spotkania osób, które przed laty bez świadomości swojego wzajemnego istnienia wybrały postać Profesora i jego pracownię jako miejsce, w którym stawali się artystami – mówi kurator wystawy dr Magdalena Siejko- Pobiedzińska.
Na wernisażu w Pile obecna była Magdalena Siejko, pomysłodawczyni i kuratorka ekspozycji, która wykonała niebywałą pracę logistyczną skupiając wokół swojego projektu tak pokaźną grupę byłych studentów prof. Waltosia. Z jakimi trudnościami musiała się mierzyć, ale i w jakie przyjemne niespodzianki obfitowała ta praca, opowiedziała w rozmowie, którą poprowadził dyr. BWA PP Edmund Wolski.
Na wernisaż w Pile przyjechała także pokaźna grupa byłych studentów profesora Jacka Waltosia – głównie z Poznania i Bydgoszczy. Obecni byli Zbigniew Natkaniec, Elżbieta Wasyłyk, Marek Przybył, Paweł Sobecki, Małgorzata Andrzejewska, Katarzyna Dekert, Katarzyna Nossek – Dżaluk – po uczelni poznańskiej, a także Paulina Karpowicz reprezentująca krakowską ASP.
Profesor Waltoś z powodu wieku – to dziś już 85-letni, ale ciągle aktywny artystycznie twórca – nie był na pilskim wernisażu obecny. Zebrani mieli jednak okazję posłuchać, co ma do przekazania swoim byłym studentom, dzięki wyświetlonemu wywiadowi.
– Jakie to uczucie wystawiać ze swoimi byłymi studentami? – pyta profesora Magdalena Sejko- Pobiedzińska.
– To uczucie powrotu do środowiska, w którym byliśmy wszyscy razem. Jest to coś zarówno sentymentalnego jak i rzeczowa powtórka z rzeczywistości. Bardzo konkretna tym razem, gdyż dotąd spotykaliśmy się czasem towarzysko, ale bez obrazów, a tu są obrazy – jest ta przeszłość i jednocześnie teraźniejszość. Ta klamra zawiesza w czasie wszystko, ale też przypomina, że stale jesteśmy razem, do czego też nawiązuje tytuł tej wystawy. Jestem w kontakcie z częścią studentów, zdarza się, że się spotykamy, nie wszyscy zresztą, ale tutaj, ta obecność obrazów pokazuje, że między nami jest jednak ten „nieprzerwany dialog” – mówi prof. J. Waltoś.
Prof. Jacek Waltoś to postać w świecie artystycznym wybitna – jeden z założycieli grupy „Wprost”. Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, rysunek, zajmuje się krytyką artystyczną. Wybitny artysta, nauczyciel- wykładowca, kurator wystaw i ich organizator. W swojej twórczości podejmuje wątki egzystencjalne, takie jak narodziny, miłość, samotność, śmierć (cykle Fedra według Racine’a, Płaszcz miłosiernego Samarytanina, Ofiarowanie); Jego prace znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Wystawa będzie miała jeszcze kilka odsłon, m.in. w Starym Sączu, Poznaniu, Wałbrzychu, Częstochowie oraz w Kielcach. Do Piły przyjechała z Krakowa.
– Ważną rzeczą tego projektu jest różnorodność twórców zaproszonych, nie tylko ich twórcza postawa, ale też różnorodność miejsc z których pochodzą i w których obecnie tworzą, mieszkają – zaznaczyła kuratorka wystawy. W Pile można obejrzeć prace artystów z naszego regionu: m.in. Elżbiety Wasyłyk, Marka Przybyła, Pawła Sobeckiego, czy Marka Haładudy.
– Do projektu zaprosiłam artystów z każdego rocznika akademickiego pracy Profesora. Jest to ogromny przekrój czasowy, a tym samym pokoleniowy dotyczący jednego człowieka, który na etapie tych wszystkich lat swojej działalności wykładowcy, profesora kształtował swoją postawą artystyczną, intelektualną szereg nowych, twórczych istnień.
W wystawie biorą udział:
1.Profesor Jacek Waltoś
Osoby z pracowni krakowskiej ASP
2.Urszula Czernicka
3. Małgorzata Kaczmarska
4. Elżbieta Sowa
5. Katarzyna Godyń-Skoczylas
6. Marta Bożyk
7. Andrzej Rułka
8. Jacek Sztuka
9. Paulina Karpowicz
10. Edyta Jaworska – Kowalska
11. Grażyna Grześnikowska – Kott
12. Barbara Piszczór – Malacina
13. Agnieszka Podgórska
14. Przemysław Sławiński
15. Jan Szczepkowski
16. Michael Phantaros
17. Magdalena Siejko – Pobiedzińska
18. Małgorzata Światłowska – Phantaros
19. Iwa Kruczkowska-Król
20. Zbigniew Gierczak
21. Wojciech Żychowski
22. Joanna Róg- Ociepka
23. Szymon Wojtanowski
24. Łukasz Wojtanowski
25. Blanka Dudek – Waszuta
26. Alicja Wątor
27. Małgorzata Szurdak
28. Marcin Czaja
29. Bartłomiej Górny
30. Roch Urbaniak
31. Łukasz Stokłosa
32. Michał Zawada
33. Piotr Słowik
34. Lech Kolasiński
35. Mirek Sikorski
36. Kinga Nowak
37. Grażyna Smalej
38. Łukasz Bieniek
39. Katarzyna Bochenek
40. Adam Brincken
41. Damian Nieroda
42. Jarosław Kawiorski
43. Łukasz Trzciński
Osoby z pracowni poznańskiej UAP
44. Marcin Stosik
45. Marek Przybył
46. Marek Haładuda
47. Elżbieta Wasyłyk
48. Zbigniew Natkaniec
49. Władysław Niewęgłowski
50. Klaudia Rabenda- Ładziak
51. Małgorzata Andrzejewska
52. Andrzej Andrzejewski
53. Magdalena Hoffmann,
54. Katarzyna Nossek – Dżaluk
55. Zofia Kolbe – Wojdyr
56. Adam Nowaczyk
57. Karina Waschko
58. Bożena Kopij – Machnik
59. Janusz Marciniak
60. Andrzej Borkowski
61. Paweł Sobecki
62. Władysław Radziwiłłowicz
63. Katarzyna Dekert