Nie bój się sztuki!

Nie bój się sztuki!

24.08.2020

Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

 

Galeria BWA zaprasza na warsztaty online o sztuce! Kolejne odcinki cyklu poprowadzą artyści regionu pilskiego: Renata Wojnarowicz, Anna Lejba, Małgorzata Biała, Paula Marinelli, Tomasz Perlicjan, Elżbieta Wasyłyk, Barbara Pierzgalska – Grams i Anna Kluza.

Ośmiu artystów z Piły i regionu pilskiego, osiem odcinków cyklu, szesnastu mistrzów sztuki i około pięćdziesięciu dzieł – to bohaterowie cyklu warsztatów online poświęconych malarstwu i grafice. Cykl filmów przygotowuje nasze Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

Nasza Galeria realizuje cykl krótkich filmów, których bohaterami będą twórcy regionu pilskiego i ich inspiracje: wielcy mistrzowie sztuki oraz cenieni przez nich artyści, którzy wywarli wpływ na ich drogę artystyczną oraz dzieła tychże artystów, które uznają za genialne i ponadczasowe.

– W  tym cyklu, w ośmiu około 12-minutowych odcinkach, zaprezentowane zostaną fascynacje artystyczne naszych artystów:  Małgorzaty Białej, Anny Kluzy,  Anny Lejby, Barbary Pierzgalskiej- Grams, Pauli Marinelli, Tomasza Perlicjana, Renaty Wojnarowicz i Elżbiety Wasyłyk. Są to w pewnym sensie warsztaty online z zakresu edukacji kulturalnej – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

Dzięki opowieściom twórców związanych z pilską Galerią poznamy pasjonującą twórczość wielkich mistrzów malarstwa i grafiki, ale i artystów nieco mniej znanych niż np. van Gogh czy Malczewski – ale takich, którzy byli fascynacją i wywarli na artystyczną drogę opowiadających znaczący wpływ. Ich uwaga skupi się na dwu, trzech obrazach każdego autora, dzięki czemu informacja o danym dziele będzie bardziej szczegółowa. Sprawi to, że odbiorca będzie miał okazję zapoznać się z konkretnymi dziełami i dłuższy czas skupić na nich swoją uwagę; jego postrzeganie zostanie zwrócone na konkretne cechy danego obrazu, czy grafiki. To z kolei pomoże laikowi interpretować kolejne prace, z jakimi kiedyś spotka się odwiedzając galerie sztuki czy muzea. Taki też jest cel projektu, który nie bez przyczyny nosi tytuł „Nie bój się sztuki”. Nie bój się podejść do dzieła, nie bój się analizować, oceniać, nie myśl, że to ponad twoje możliwości.

W opowieściach artystów pojawią się m.in. ciekawostki dotyczące konkretnych obrazów, omówione zostaną techniki, w jakich prace zostały wykonane, wskazane zostaną właściwe dla danego okresu sztuki cechy charakterystyczne. Artyści związani z regionem pilskim powiedzą także, dlaczego pasjonuje ich wybrany artysta i co kierowało nimi przy wyborze jego prac do analizy.

A „na tapetę” nasi artyści wzięli m.in. dzieła Hieronima Boscha, Jacka Małczewskiego, Tamary Łempickiej, Henri Matisse’a,  Paula Klee, Vincenta van Gogha, Leona Wyczółkowskiego, ale i Ireneusza Pierzgalskiego, artystę malarza, grafika, fotografa, wieloletniego pedagoga Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Mark’a Rothko – amerykańskiego malarza, przedstawiciel color field painting czy Jana Berdyszaka – rzeźbiarza, malarza, grafika, autora instalacji, scenografa, pedagoga i teoretyka sztuki – twórców być może mniej znanych szerszemu ogółowi, ale genialnych i cenionych.

Anna Kluza w swoim odcinku mówi m.in. o trzech obrazach Vincenta van Gogha. Jest wśród nich „Portret doktora Gacheta”.  – Moim zdaniem jest to jeden z najznamienitszych portretów wykonanych przez Vincenta van Gogha. Ciekawostką jest to, że to najdroższy obraz świata. Kiedy na aukcji w 1990 roku został sprzedany za kwotę 82,5 miliona dolarów ustanowił rekord najdroższego dzieła. Zakupił je japoński kolekcjoner Seiko, który zarzekał się, że chce być pochowany z tym obrazem. I faktycznie o losach tego obrazu nie wiemy nic – mówi artystka w swoim odcinku cyklu.

Tak interesujących informacji w filmach serii „Nie bój się sztuki” jest co niemiara. Będą one nie tylko skarbnicą wiedzy dla osób interesujących się sztuką, ale i pokażą kierunek tym, którzy z dziełami artystów stykają się od niedawna. Wskażą, w jaki sposób próbować te dzieła interpretować, na co zwracać uwagę, po czym poznać rękę mistrza, a nawet konkretnego autora oglądanego dzieła.

Pilska Galeria na realizację cyklu filmowego „Nie bój się sztuki” otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Kultura w sieci”. Wszystkie filmy będą pokazane szerokiej publiczności: najpierw podczas organizowanych w Galerii promocji, a następnie online, na stronach www Galerii (galeriabwa.pila.pl) oraz na profilu facebookowym BWAiUP.

– Chciałbym szczególnie mocno podkreślić pomoc Starostwa Powiatowego w przygotowaniu zarówno tego projektu jak i projektów z programów „Kultura – Interwencje”. Bez wiedzy i zaangażowania pań z Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju moglibyśmy pomarzyć o przebiciu się przez gęste sito chętnych na programy dotacyjne NCK – zaznacza dyrektor Wolski.

– W związku z pandemią koronawirusa czas się zatrzymał. Kultura w sposób szczególny to odczuła. Opustoszały galerie, teatry, kina. Dziś mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że nasze Biuro Wystaw Artystycznych tego czasu nie zmarnowało. Nie był to dla Galerii czas stracony. Przygotowaliśmy wspaniałe projekty, pisaliśmy wnioski o ich dofinansowanie i pozyskaliśmy środki z Narodowego Centrum Kultury na realizację wszystkich zadań, o które się ubiegaliśmy. To jest nasz sukces. Realizujemy filmy z projektów tu wymienionych, w programie „Kultura w sieci”, ale także zadania z programu „Kultura – Interwencje 2020” – za nami już wernisaże i koncerty zrealizowane w ramach tego programu, a przed nami – dwa plenery, malarski i fotograficzny. Dzieje się u nas naprawdę sporo ciekawych rzeczy – zapraszamy do odwiedzania naszych stron www i profilu na Facebooku – dodaje Edmund Wolski.

Projekty filmowe dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

 

 

 

 

 

Skip to content