To będzie prawdziwa bomba!

To będzie prawdziwa bomba!

24.08.2020

Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

 

Nakręciliśmy 16 filmów – zapraszamy na premiery!

Od połowy września w Galerii BWA w Pile odbywać się będą premiery filmów zrealizowanych w ramach projektu dotacyjnego „Kultura w sieci”. – To wydarzenie, jakie nie miało jeszcze miejsca w szeroko rozumianej kulturze Piły, a nawet regionu Północnej Wielkopolski – mówi dyrektor Galerii.

Przypomnijmy: Nasza Galeria otrzymała środki z Narodowego Centrum Kultury na realizację dwóch projektów o artystach Północnej Wielkopolski. Właśnie zakończyły się zdjęcia do filmów. Trwają montaże, powstaje muzyka, która będzie tłem dla obrazów – lada moment produkcje ujrzą światło dzienne. Powoli planujemy filmowe premiery z udziałem bohaterów obrazów oraz gości.

Pilskie Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Pile otrzymało środki z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”. 68 tysięcy złotych przeznaczono na dwa projekty Galerii. To „Cyfrowe opowieści – artyści Północnej Wielkopolski on-line” oraz „Nie bój się sztuki”.  Właśnie zakończyły się zdjęcia do cyklu o pilskich artystach. Niebawem odbędą się pokazy wszystkich zrealizowanych produkcji.

– Premiery filmów o artystach Północnej Wielkopolski związanych z pilską Galerią, zrealizowanych w ramach projektu dotacyjnego „Kultura w sieci” odbywać się będą w naszej Galerii od połowy września. To będzie prawdziwa bomba, wydarzenie, jakie nie miało jeszcze miejsca w szeroko rozumianej kulturze Piły, a nawet regionu Północnej Wielkopolski. Bo będą to premiery filmów wymyślonych i zrealizowanych przez Galerię, o artystach z Galerią związanych, przy których pracowali pracownicy merytoryczni Galerii i na koniec w Galerii pokazanych – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

– Nasze Biuro od połowy czerwca pracuje przy realizacji 16 filmów, które są pogrupowane w dwóch cyklach – „Artyści Północnej Wielkopolski” oraz „Nie bój się sztuki”. W pierwszym cyklu, w 8 około 20-minutowych odcinkach, przedstawione zostaną sylwetki ośmiu wybitnych artystów malarzy z naszego regionu: Alfreda Aszkiełowicza, Anny Kluzy, Tadeusza Ogrodnika, Barbary Pierzgalskiej- Grams, Andrzeja Podolaka, Eugeniusza Repczyńskiego, Andrzeja Tomaszewskiego i Elżbiety Wasyłyk. Filmy te to prawdziwe realizacje dokumentalne – ich główną część zajmują wywiady z artystami przeprowadzone w ich pracowniach przez Edytę Kin, Elżbietę Wasyłyk, Jana Japasa Szumańskiego i Edmunda Wolskiego. Warto zaznaczyć, że wszystkie filmy będą także tłumaczone na język migowy – zdradza dyrektor BWAiUP Edmund Wolski.

Zdjęcia do wszystkich filmów zostały już zakończone. Nasza ekipa BWA odwiedzała bohaterów filmowych opowieści w ich pracowniach.  Prowadzono tam rozmowy z artystami, ale realizowano także ujęcia z twórcami przy pracy: przy sztalugach, płótnach, kreślarskich stołach i w otoczeniu, które bohaterom jest na co dzień najbliższe. I tak np. Alfred Aszkiełowicz spaceruje po Chodzieży prezentując ulubione zakątki miasta, a Barbara Pierzgalska – Grams cieszy się naturą wokół swojego domu w Przyłękach. Oglądamy leśniczówkę w leśnictwie Osowo, gdzie tworzy Anna Kluza, widzimy biegające za domem konie i starą stodolę, na której wiszą prace artystki. Poza wywiadami w filmach pojawiają się recenzje twórczości, fragmenty biografii, zdjęcia obrazów. Są to szczególne opowieści o duszy artysty i o życiu, z którym owej duszy przyszło się mierzyć, o tym, jak rodziła się artystyczna pasja i jak zmieniało się spojrzenie artysty na sztukę przez lata.

Teraz przed nami premiery tychże filmów w Galerii – z udziałem bohaterów i gości. Następnie produkcje BWA będzie można oglądać online – zgodnie z tytułem programu „Kultura w sieci”. Co więcej – w ramach projektu powstanie także publikacja książkowa w formie e-booka, która będzie dostępna do oglądania na stronie www. Galerii, a która zawierać będzie pełną wersję rozmów z artystami (rozmowy trwały często godzinę i dwie!, a filmy w ramach projektu nie przekroczą 20 minut) oraz fotografie.

– Premiery filmów będą odbywały się w odstępach tygodniowych w Galerii BWA z udziałem publiczności – o ile nie wejdą w życie nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID–19 – zdradza Edmund Wolski – Następnie filmy będą stopniowo udostępniane szerokiej widowni w mediach społecznościowych.

– Program „Kultura w sieci” jest formą pomocy dla artystów, którym pandemia ograniczyła albo wręcz uniemożliwiła możliwości zarabiania. W naszych pomysłach starałem się to uwzględnić. W oba zadania zaangażowani są artyści i twórcy, którzy za uczestnictwo lub pracę otrzymują honoraria. Łącznie zaangażowanych zostało 14 artystów malarzy – mówi Edmund Wolski – Otrzymaliśmy 68 000 zł – bez wymaganego zwykle w takich projektach wkładu własnego… Jest to ogromny sukces, gdyż wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynęło w sumie 5 948, na łączną kwotę przeszło 471 milionów złotych. Chciałbym w tym miejscu szczególnie mocno podkreślić pomoc w przygotowaniu obu projektów Starostwa Powiatowego w Pile. Bez wiedzy i zaangażowania pań z Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju moglibyśmy pomarzyć o przebiciu się przez gęste sito chętnych na programy dotacyjne NCK. – podkreśla dyrektor BWA.

 

 

 

Skip to content