Michalina Urbańska. Struktura fascynacji – wernisaż

Michalina Urbańska. Struktura fascynacji – wernisaż

Piękny, piątkowy wieczór ze sztuką w Galerii BWA Powiatu Pilskiego.

Michalina Urbańska to kolejna młoda artystka pochodząca z Piły, która po ukończeniu studiów artystycznych i obronie dyplomu powraca do naszego miasta ze swoją sztuką. Na wystawę jej prac zaprosiło w miniony piątek (26.08.2022) Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

Michalina Urbańska to już ósma młoda artystka debiutująca w Galerii BWA Powiatu Pilskiego. Otwarta w miniony piątek wystawa nosi tytuł „Struktura fascynacji”.

– Moja droga do sztuki była bardzo kręta – mówiła artystka podczas wernisażu – Uczyłam się w I LO w Pile na Pola, wybrałam kierunek humanistyczny, jednak w trakcie nauki i wielu przemyśleń dotyczących tego, co chcę dalej robić w życiu, uznałam, że jednak biologia i chemia będzie „tym” kierunkiem – bo może jednak medycyna? A jeszcze potem – gdzieś na drodze progresu myślowego – zauważyłam, że zawsze rysowałam, że rysunek towarzyszy mi od lat… Przygodę ze sztuką zaczynałam w MDK „Iskra” u pani Lucyny Pach. I wybierając studia, było tak, że wiedziałam jedno: to musi być kierunek artystyczny – jeszcze nie byłam pewna jaki, ale na pewno artystyczny.

Myślała o projektowaniu wnętrz, ostatecznie rozpoczęła studia architektoniczne. Jest absolwentką kierunku architektura na wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W 2019 roku obroniła dyplom inżynierski pod opieką dr hab. inż. arch. Eugeniusza Skrzypczaka prof. nadzw. UAP. Rok dyplomowy studiów inżynierskich spędziła na wymianie zagranicznej w Escola Superior Gallaecia w Portugalii. W 2021 roku obroniła dyplom magisterski uzyskując ocenę bardzo dobrą na Politechnice Poznańskiej pod opieką dr hab. Inż. arch. Dominiki Pazder. W trakcie studiów magisterskich otrzymała stypendium rektora dla najlepszych studentów. W 2020 r. zaczęła roczną szkołę fotograficzną „Fotografika” w Poznaniu.

Artystka tworzy w dziedzinie projektowania architektonicznego, malarstwa oraz fotografii.

– Najwięcej satysfakcji i największą przyjemność daje mi moment naciśnięcia spustu migawki aparatu. Wybieranie obiektu, komponowanie, zastanawianie się, planowanie – wszystko jest przyjemne, to fajny proces. Ale ta jedna chwila, gdy uzyskasz już odpowiedni kadr i naciśniesz spust migawki w odpowiednim momencie – to jest naprawdę fascynujące – mówi Michalina Urbańska. 

Obecnie pracuje w biurze architektonicznym i mieszka w Poznaniu. Co do swojej zawodowej przyszłości ma bardzo konkretne marzenie. „Przyparta do muru” opowiedziała o nim zebranym na wernisażu gościom – my, by nie zapeszać, zdradzimy tylko, że wiąże się ono z fotografią. Trzymamy mocno kciuki za sukces Michaliny – z pewnością jeszcze o niej usłyszmy. 

„Sruktura fascynacji” to tytuł wystawy. Myślą przewodnią towarzyszącą prezentacji była fascynacja artystki światłem, fakturą oraz geometrią. Głównym jej założeniem są fotografie makiet, które stanowiły część wystawy Biennale Architektury w Wenecji w 2021r. Autorka dokładnie analizuje je i poddaje procesowi symplifikacji. Koncentruje się na prostocie i przejrzystości formy, którą konfrontuje z ich detalami, zamykając w fotograficznym kadrze.

Uzupełnieniem kolorowych fotografii są kontrastujące, czarno-białe obrazy przedstawiające studium formy architektonicznej. Michalina Urbańska w sposób graficzny ukazała ujęcia zewnętrznej i wewnętrznej struktury bryły. Tym samym tworząc cykl fotografik będących wycinkiem otaczającego nas świata.

Michalina Urbańska urodziła się w 1996 roku. Absolwentka kierunku architektury na wydziale Architektury i Wzornictwa, na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W 2019 roku obroniła dyplom inżynierski pod opieką dr hab. inż. arch. Eugeniusza Skrzypczaka prof. nadzw. UAP. Rok dyplomowy studiów inżynierskich spędziła na wymianie zagranicznej w Escola Superior Gallaecia w Portugalii. W 2021 roku obroniła dyplom magisterski uzyskując ocenę bardzo dobrą na Politechnice Poznańskiej pod opieką dr hab. Inż. arch. Dominiki Pazder.

W trakcie studiów magisterskich otrzymała stypendium rektora dla najlepszych studentów.

W 2020 r. zaczęła roczną szkołę fotograficzną „Fotografika” w Poznaniu.

Artystka tworzy w dziedzinie projektowania architektonicznego, malarstwa oraz fotografii. Obecnie pracuje w biurze architektonicznym i mieszka w Poznaniu.

Galeria Debiutów BWA działa od marca 2020 roku przy BWA Powiatu Pilskiego. Jest to miejsce, w którym absolwenci studiów artystycznych mogą zaprezentować swoje prace zaraz po ukończeniu uczelni. Możliwość wystawienia prac w profesjonalnej galerii w takim momencie życia nie zdarza się często, toteż młodzi artyści chętnie korzystają z zaproszenia, jakie kieruje do nich BWA Powiatu Pilskiego. Michalina Urbańska to już ósma młoda artystka z Piły i regionu pilskiego, która zadebiutowała w pilskim BWA. Prace pięciu z nich będzie można niebawem (piątek, 9 września br.) obejrzeć na zbiorowej wystawie na dużej sali w Galerii Biura Wystaw Artystycznych – swoje prace pokażą: Marta Zatylny, Ori Gawrońska, Olimpia Kogut, Karolina Smorawska oraz Natalia Wysocka. Towarzyszyć im będzie pilska artystka Lucyna Pach, pod skrzydłami której artystki szlifowały swój talent.   

Skip to content