Czy warto kupować obrazy?

Czy warto kupować obrazy?

Na to i wiele innych pytań o trendach współczesnego rynku sztuki będziemy szukać odpowiedzi w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego w piątek, 2 września podczas specjalnej konferencji naukowej pt. „Sztuka inwestycji”.

Konferencja jest zaplanowana w godzinach od 11 – 14.

W jej programie znajdą się następujące prelekcje:

1/ Jakie czynniki wpływają współcześnie na cenę obrazu? – prof. Jacek Ojrzanowski.

2/ Dlaczego warto inwestować w sztukę?  – Zbigniew Janasik, Marschand Koszalin

3/  Jak budowałem swoją kolekcję? – Stanisław Romaniszyn, Piła

4/ Mechanizmy rynkowe pomocne galeriom, artystom, kolekcjonerom i               domom aukcyjnym – Carmen Tarcha, Galeria Quadrilion Warszawa.

5/ Finansowanie rynku sztuki  przez banki i instytucje finansowe – Mirosław Joncel, MJ Finanse Pośrednictwo Kredytowe Piła 

6/ Podatki w sztuce – Radosław Osinski FAZMiR

7/ Ubezpieczanie dzieł sztuki – Ewelina Kwapisz-Chwiesiukowicz, MultiGrupa

Po każdej prelekcji będzie możliwość zadawania pytań oraz dyskusji.            

Ta konferencja powinna wznowić dyskusję o tym, w jaką sztukę w obecnych czasach warto inwestować, czy w ogóle warto inwestować w sztukę?

– Kolekcjonuję obrazy od kilkunastu lat. Początkowo w ogóle nie myślałem, że to forma inwestycji. Była to przede wszystkim pasja, pozwalająca mi uczestniczyć w życiu artystycznym. Można ją porównać do poszukiwania skarbów, bursztynów, wartościowych kamieni. Z czasem okazało się, że ta pasja ma także wymiar praktyczny, zgromadzone obrazy zaczęły tworzyć określony kapitał, który po pewnym czasie samoistnie zaczął przybierać na wartości. I taki proces może stać się udziałem każdego, kto rozsądnie, uzbrojony w podstawowy zasób wiedzy zacznie inwestować w sztukę. Dobrym początkiem będzie na pewno udział w konferencji, którą organizujemy wspólnie z BWA PP w Pile. Zapraszam wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś w teorii i praktyce o rynku sztuki i jego mechanizmach – mówi prof. Jacek Ojrzanowski, krytyk sztuki, wieloletni wykładowca w uczelniach artystycznych Łodzi i Koszalina, rzeczoznawca sztuki i kolekcjoner.

Konferencji towarzyszy wystawa „Sztuka przez epoki”, która prezentuje prace z różnych okresów w sztuce, pochodzące z prywatnych kolekcji prof. Jacka Ojrzanowskiego i Stanisława Romaniszyna. Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt prac z różnych okresów. Wśród pokazanych dzieł znaleźć można prawdziwe perełki – dzieła sztuki wielkich mistrzów malarstwa, np. Angelo Maria Crivellego, Jesusa Villara, Leala Macka, Carla Johna Davida Nordella, Waltera Heiminga, a nawet oryginalne litografie autorstwa Marca Chagalla i  Henri de Toulouse-Lautreca czy cenną kopię dzieła Claude’a Moneta.

Galeria BWA PP tym razem nie organizowała wernisażu, ale zaprasza na uroczysty finisaż, który odbędzie się tego samego dnia, co konferencja (2 września) o godz. 19.00.

Zapraszamy na obydwa wydarzenia! Są one pewnym novum w naszej przestrzeni.

Skip to content