Kolejna dotacja dla BWA! Będzie plener fotograficzny

Kolejna dotacja dla BWA! Będzie plener fotograficzny

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego  NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”

                   

Pilska Galerii BWA uzyskała kolejną dotację z Narodowego Centrum Sztuki – tym razem w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. To 40 tysięcy złotych na organizację działań realizowanych przez BWA oraz Powiat Pilski, a związanych z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej.  W Galerii odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu tematowi, z udziałem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego, poseł Marty Kubiak oraz radnych Powiatu Pilskiego.

– Pandemia to trudny czas dla kultury. Nie tylko w Pile, ale i w wielkich ośrodkach, w Poznaniu, w Warszawie, wszędzie artyści zostali odcięci od źródeł dochodu, życie kulturalne praktycznie zamarło. W pilskiej kulturze dzięki Powiatowi Pilskiemu wiele się działo i ten czas nie został zmarnowany. Dzięki współpracy z panią poseł Martą Kubiak, Powiatem Pilskim, z paniami z Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju, udało się nam w Biurze Wystaw Artystycznych w Pile pozyskać środki na trzy bardzo znaczące projekty. Pierwszy to „Artyści Północnej Wielkopolski” – dotowany z programu „Kultura w sieci”, drugi – dofinansowany z programu „Kultura Interwencje” i ostatnio na trzeci projekt z programu „Koalicje dla Niepodległej” – mówił Edmund Wolski, dyrektor BWA w Pile.

– Dzięki naszej współpracy udało się pozyskać dotację z funduszu „Niepodległa”. To ponad 90 procent budżetu projektu. „Niepodległa” to program wieloletni i to już kolejna dotacja dla pilskiej Galerii w jego ramach. Niebawem będziemy mogli uczestniczyć w kolejnych ciekawych wydarzeniach, a jednym z nich będzie plener fotograficzny – mówiła posłanka Marta Kubiak.

O szczegółach projektu opowiedział Edmund Wolski:

– Będzie to plener fotograficzny „Z Powstania Wielkopolskiego na wojnę z bolszewikami” w ramach wspomnianego programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” – pt. „Przystanki polskości”.  Odbędzie się w dniach 13–19 września w Dworze Hercowo (Dźwierszno Wielkie, gm. Łobżenica), a udział w nim weźmie 8 osób – profesjonalni fotograficy oraz amatorzy. Plener ten jest pierwszym etapem dużego projektu organizowanego z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przez Powiat Pilski i Biuro Wystaw Artystycznych w Pile – mówi E. Wolski – Każdy z uczestników pleneru wykona 10-20 fotografii nawiązujących tematycznie do tematu pleneru. Wybrane przez komisarza pleneru i pracowników merytorycznych BWA fotografie uczestników zostaną wykorzystane do opracowania i realizacji Szlaku historycznego „Przystanek Piła i okolice” oraz w publikacjach stanowiących część przedsięwzięcia, czyli w katalogu „Cuda roku 1920. Uczestnicy Bitwy Warszawskiej z Ziemi Pilskiej” oraz w broszurze pt. „Przystanek Piła i okolice. Bitwa Warszawska – osoby i wątki z Północnej Wielkopolski”.

– Będzie to bardzo ciekawy projekt edukacyjny: artyści pójdą śladem bohaterów Bitwy Warszawskiej – okazuje się, że na terenie powiatu pilskiego było kilkuset uczestników tej bitwy; wielu żołnierzu zginęło, tak że nie jest to projekt oderwany od rzeczywistości. Założeniem pleneru jest właśnie fotograficzna dokumentacja archiwaliów znajdujących się w zbiorach prywatnych, a dotyczących tychże osób biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r., a związanych z naszym powiatem. Artyści spróbują także artystyczne uchwycić regionalne i lokalne wątki i powiązania obszaru powiatu pilskiego z Bitwą Warszawską – precyzuje dyrektor E. Wolski. – W celu realizacji projektu „Przystanki Polskości” zawiązana została Koalicja dla Niepodległej z udziałem Powiatu Pilskiego, naszego BWA, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku, a także dwóch szkół: Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile. Będziemy przy tych szkołach i przy pozostałych podmiotach organizowali wystawy tematyczne pod tytułem „Z Powstania Wielkopolskiego” na wojnę z bolszewikami”. Ustawione tam zostaną specjalne gabloty, w których umieszczone będą fotografie wykonane przez uczestników pleneru. I w miejscach tych odbędą się lekcje historii prowadzone przez znanego i cenionego historyka Romana Chwaliszewskiego dla młodzieży szkolnej i wszystkich chętnych.

Projekt realizowany jest w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury „Koalicje dla Niepodległej”.

Dodajmy, że w pilskiej Galerii jeszcze przez tydzień oglądać można wystawę przedstawiającą sztukę kaszubską w ramach cyklu „Różna Polska – Jedna Polska”.

– To jest również ewenement. Powiat Pilski jako jedyny w Polsce z tego co wiemy, zdobył się na realizację takiego pomysłu, by prezentować kulturę różnych regionów Polski. Kiedyś, przed laty, takie działania były popularne, ale potem zostały zaniechane, na dziesiątki lat. Teraz mamy u nas Kaszuby, wcześniej było Podhale i sztuka zakopiańska. Były koncerty lokalnych kapel kaszubskiej i góralskiej. Projekt ten spotkał się z fantastycznym przyjęciem u odbiorców w całej Polsce – filmowe relacje z tych wydarzeń obejrzało w sieci parę tysięcy osób. Te działania były także dotowane przez Narodowe Centrum Sztuki, w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”. Otrzymaliśmy także duże dofinansowanie z programu „Kultura w sieci” – nakręciliśmy 16 filmów o artystach naszego regionu i z ich udziałem. Podkreślam to po raz kolejny – wszystko to dzięki współpracy z Powiatem Pilskim, bez którego pomocy nie udało by się nam pozyskać żadnych środków.

– Przede wszystkim chciałbym podziękować BWA za zaangażowanie, za pomysły na kulturę w czasach pandemii. Ten czas to dla wszystkich próba zderzenia się z tą nową rzeczywistością, a jak widzimy Biuro Wystaw Artystycznych na czele z panem dyrektorem wychodzi naprzeciw tym trudnościom i te trudności pokonuje. Mam nadzieję, że za rok rozwiniemy jeszcze bardziej nasze skrzydła, a każdy taki trud, który dzisiaj podejmujemy w każdej dziedzinie życia, nas wzmocni, że będą kolejne fundusze, a my wyjdziemy jeszcze silniejsi po tych doświadczeniach – mówił starosta Eligiusz Komarowski, dziękując jednocześnie pilskim parlamentarzystom, a szczególnie obecnej na konferencji Marcie Kubiak, za owocną współpracę.

Skip to content