Jolanta Reszelska i jej goście w Galerii

Jolanta Reszelska i jej goście w Galerii

Na koncert „Kolędy, pastorałki i nie tylko… – muzyczne spotkanie z Jolantą Reszelską i Jej Gośćmi!” zaprosili Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego w Pile. Mazurki Chopina, wariacje z kolędami w tle, wspólne śpiewanie – tak wyglądał piątkowy wieczór w pilskiej Galerii. Jednym z wykonawców był pochodzący ze Złotowa Marcin Niewęgłowski, wokalista i gitarzysta Czerwonych Gitar.

Pilska Galeria ponownie wypełniła się po brzegi. Scenariusz koncertu pt: „Kolędy, pastorałki i nie tylko…” ułożyła Jolanta Reszelska, pianistka, pedagog, jedna z najwybitniejszych postaci pilskiej kultury i do udziału w nim zaprosiła gości. Jednym z nich był Marcin Niewęgłowski – wokalista i gitarzysta Czerwonych Gitar. Na scenie Jolancie Reszelskiej towarzyszyły także skrzypaczki Dagmara Karolewska oraz Dobrochna Karolewska, prywatnie córka i wnuczka. Swoje kompozycje zagrała także Monika Sroczyńska, pianistka i kompozytorka pochodząca z Piły. Galeria przygotowała teksty kolęd, które goście wieczoru mieli wykonywać wspólnie z artystami.

– Był to wspaniały wieczór! Nam w dzisiejszych czasach bardzo brakuje wspólnego śpiewania… Jesteśmy zachwyceni Chopinem, panem Marcinem i atmosferą tego wydarzenia – komentowali uczestnicy koncertu. 

Pan Marcin… czyli Marcin Niewęgłowski. W 2001 roku, mając 10 lat, został zauważony i nagrodzony przez Jerzego Skrzypczyka występując na Festiwalu piosenek Czerwonych Gitar w Stargardzie Szczecińskim. Po 16 latach został zaproszony do współpracy z Czerwonymi Gitarami. Wziął m.in. udział w tourne Zespołu po USA i Kanadzie – inaugurujące obchody 50-lecia Czerwonych Gitar. Marcin zagrał z Czerwonymi Gitarami łącznie około 100 koncertów. Następnie występował z zespołem „Trzy gitary”. W październiku 2022 ponownie został zaproszony do współpracy z Czerwonymi Gitarami.

Dodajmy, że Marcin Niewęgłowski pochodzi ze Złotowa. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu w Złotowie, a kontynuował ją w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w klasie gitary w Pile. Ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie gitary oraz uzyskał tytuł magistra sztuki na wydziale instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Obecnie, co dla wielu było niespodzianką, jest nauczycielem w pilskiej szkole muzycznej, gdzie uczy gry na gitarze.

Z gitarą także wystąpił w BWA. Zaśpiewał kilka pięknych pieśni i piosenek, w tym kolędę – tę najbardziej znaną z repertuaru Czerwonych Gitar „Dzień jeden w roku” („Jest taki dzień”).

W koncercie „Kolędy, pastorałki i nie tylko…” wystąpiła także Monika Sroczyńska. Wykonała z niezwykłą swobodą pełne zaskakujących elementów i pasji wariacje własnego autorstwa. To pochodząca z Piły pianistka i kompozytorka. Jej dorobek kompozytorski obejmuje utwory fortepianowe, kameralne, orkiestrowe, elektroniczne oraz grafikę muzyczną.

Koncert poprowadziła sama Jolanta Reszelska, która wykreowała cudowną atmosferę wieczoru. Pomiędzy kolejnymi utworami i śpiewami widowni opowiadała – z właściwą sobie swadą i humorem – o kolejnych kolędach, pastorałkach… Te przeplatały się z muzyką klasyczną, z mazurkami Chopina, które wykonywała sama – z niezwykłą wirtuozerią, swobodą i… z przejęciem. Całość dopełniały dźwięki skrzypiec – panie Dagmara Karolewska oraz Dobrochna Karolewska, dobrze znane pilskiej publiczności z wcześniejszych występów w Galerii, zostały przyjęte przez publiczność, jak zawsze, ciepłymi uśmiechami, dostarczając jej wiele muzycznych emocji.    

Brawa po koncercie długo nie cichły. Publiczność zafundowała wykonawcom owacje na stojąco.

Skip to content