Nie żyje Andrzej Tomaszewski

Nie żyje Andrzej Tomaszewski

W czwartek, 9 lutego 2023 r., po długiej, ciężkiej chorobie zmarł Andrzej Tomaszewski, niezwykły artysta malarz i wspaniały człowiek, od blisko 60 lat związany z pilskim środowiskiem. Zajmował się malarstwem sztalugowym.

Niebywała osobowość – Jego styl, kultura, indywidualizm, usposobienie, a także specyficzne poczucie humoru, którym zarażał współrozmówców – intrygowały i zachwycały. Posiadał talent niezwykły: arcymistrz w operowaniu światłem, geniusz wyobraźni, fenomen fantazji.

Malowanie miał we krwi – od urodzenia. – Malowanie to nie machanie pędzlami. Malowanie jest w głowie – mówił – To sto procent wyobraźni. Ona kształtuje się od dzieciństwa, zależnie od tego, jakie kto ma warunki życia. Ja wychowywałem się w Żninie –  dokoła łąki, dwa jeziora, niedaleko lasy, latem bieganie i pływanie, zimą łyżwy, bojery… Miałem siostrę starszą, starszego brata, starszych kolegów i koleżanki, i oni cały czas czegoś się uczyli. Ja byłem mały, miałem kilka lat i jak taka sierota plątałem się między nimi. Musiałem stworzyć sobie swój świat! Podglądałem więc przyrodę, a to rozwijało wyobraźnię. Chyba tak to się zaczęło… – opowiadał w filmie zrealizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego w ramach cyklu „Artyści Północnej Wielkopolski”.

– Odchodzą najlepsi, najbardziej radośni, najbardziej wartościowi… – komentują pilscy artyści, przyjaciele Andrzeja Tomaszewskiego.

Andrzej Tomaszewski urodził się 8 marca 1945 r. w Żninie na Pałukach. Studia malarskie odbył w latach 1967-1972 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Poznaniu. Studiował malarstwo sztalugowe w pracowni prof. Stanisława Teysseyre’a a malarstwo architektoniczne u profesora Zbigniewa Bednarowicza. Do Piły przeprowadził się po zakończeniu studiów i był związany z naszym miastem do końca. Od 1974 roku brał udział w konkursach, wystawach zbiorowych, a także wystawiał ekspozycje indywidualne. W 1987 roku został przez Ministerstwo Kultury w Warszawie ustanowiony rzeczoznawcą w specjalności ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie malarstwa.

Zajmował się malarstwem sztalugowym. Obrazy pokazywał na wystawach w Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji, Bułgarii, Austrii i na Węgrzech. Wielokrotnie nagradzany w malarskich konkursach. Większość jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych. W roku 2015 w Biurze Wystaw Artystycznych w Pile miała miejsce jubileuszowa wystawa artysty z okazji 50-lecia pracy twórczej.

W 2016 roku nagrodzony nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w kategorii „twórczość artystyczna”.

„Nie ma materii martwej. Martwota jest jedynie pozorem, za którym ukrywają się nieznane formy życia. Skala tych form jest nieskończona, a odcienie i niuanse niewyczerpane – pisał Bruno Schultz, autor Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod klepsydrą, ale i mistrz rysunku oraz grafiki. Te słowa idealnie określają  malarstwo Andrzeja Tomaszewskiego.

Jego śmierć to olbrzymia strata dla miasta, dla artystycznego środowiska. Dla nas…   

Skip to content