I Festyn ECO – ART na patio BWA za nami!

I Festyn ECO – ART na patio BWA za nami!

W sobotnie popołudnie 26 czerwca br. pilskie BWAiUP zaprosiło na I Festyn Malarski ECO- ART na patio Galerii. Akryle, plakatówki, sztalugi, ekologiczne, bawełniane torby, podkłady, pędzle i palety – wszystko to było tego dnia do dyspozycji dzieci, młodzieży – także tej nieco „starszej młodzieży”, bo warto powiedzieć, iż klimat imprezy był tak wciągający i „zaraźliwy”, że i dorośli próbowali swoich sił w tworzeniu!

Wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego. Do dyspozycji młodych artystów były wszelakiego rodzaju farby, także akryle do malowania tkanin. Chętni otrzymali bawełniane, ekologiczne torby, które malowali według własnych pomysłów i podpowiedzi pilskich artystek – te opiekowały się poszczególnymi grupami wiekowymi. Panie Lucyna Pach, Marta Mrówka i Małgorzata Biała prowadzą zajęcia malarskie dla dzieci i młodzieży w Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA, we współpracy z którym odbył się ten sobotni artystyczny festyn. Malującym doradzała ponadto Marta Zatylny – również pilska artystka, graficzka.

Na terenie patio ustawiono specjalne podesty, przy których zebrali się młodzi artyści – a także nieco starsi…, do zabawy bowiem dołączyli dorośli, tworząc swoje kompozycje na ekologicznych torbach. 

Galeria udostępniła dzieciom i młodzieży także sztalugi – szybko okazało się, że tworzenie przy prawdziwych malarskich sztalugach to dla wielu niezwykła atrakcja. Powstały wspaniałe prace. Zarówno pomalowane torby, jak i obrazy na podkładach i papierze stworzyły pod koniec festynu przepiękną galerię – wszystko przypięte na sznurkach, na ekologiczne, drewniane klamerki wpisało się idealnie w klimat ekologicznej imprezy. Owe ekologiczne prace, po wyschnięciu, każdy twórca zabierał z sobą do domu, otrzymawszy wcześniej instrukcję, jak obejść się z malunkiem, by nie zniknął z torebki przy pierwszym praniu.

Imprezę poprowadziła firma „Okrzyk Radości” z Agnieszką Kopacz na czele – zapewniając dzieciom wiele dodatkowych atrakcji, jak malowanie buziek – po malunek na twarzy ustawiła się długa kolejka – tworzenie baniek mydlanych i przeróżnych kształtów z baloników – tu swoich sił mógł spróbować każdy. Chętnych nie brakowało!

Gościem imprezy był ekolog z Poznania Jan Kaczmarek, który bardzo ciekawie opowiadał o tym, co przyrodniczo wokół nas: zebrani poznali rośliny rosnące wokół Galerii BWA, posłuchali o ich specyfice, a nawet poznali ich zapachy! Była także mowa o ptakach, polujących na nie kotach i prawdziwym dbaniu o otaczającą nas przyrodę. 

Atrakcją, jak zawsze, był darmowy dmuchany zamek do skakania. Były także cukierki i mnóstwo napojów.  

A dzień uatrakcyjniły swoim śpiewem młode gwiazdy ze Studia Piosenki MDK Iskra, zbierając owacje i wzbudzając zachwyty zgromadzonych. Do Studia Piosenki „ISKRA” uczęszczają utalentowane wokalnie dzieci i młodzież, uczą się podstaw śpiewu, poznają nowe piosenki, biorą udział w przeglądach i konkursach wokalnych. Zajęcia prowadzone są przez panią Iwonę Brandenburger.

– Dziękujemy wam wszystkim za udział, za artystyczny klimat – malarsko – muzyczny, na waszą twórczą pracę i piękną zabawę! – dziękowali przybyłym organizatorzy.

– Za malarski klimat tej imprezy organizatorzy BWAiUP oraz MDK Iskra dziękują wszystkim uczestnikom, a także tym, których zaprosiliśmy do współdziałania w ramach tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że spędziliście państwo z nami miły, twórczy, dzień, że artystyczny klimat naszej Galerii pozostanie w dzieciach i młodzieży na długo, na tyle, że będą nas odwiedzać, brać udział w wernisażach, oglądać wystawy. Zapraszamy do nas – mówił dyrektor BWAiUP Edmund Wolski.  

Dodajmy, że zainteresowani sztuką – dzieci i młodzież do 26 roku życia – mogą zapisywać się za zajęcia plastyczne i malarskie do Młodzieżowego Domu Kultury ISKRA. Zajęcia prowadzą tam m.in. wspomniane pilskie artystki Małgorzata Biała, Marta Mrówka oraz Lucyna Pach. Dorośli zainteresowani rozwijaniem swoich malarskich pasji zaprasza do siebie natomiast Galeria BWA – tu warsztaty prowadzi artystka malarka Elżbieta Wasyłyk. 

Skip to content