Grand Prix Publiczności 45. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego SALON PILSKI ART. 2021 dla Renaty Wojnarowicz!

Grand Prix Publiczności 45. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego SALON PILSKI ART. 2021 dla Renaty Wojnarowicz!

„Dramat ukośny II” to obraz, który Publiczności 45. Salonu Pilskiego spodobał się najbardziej.

Podczas tegorocznego wernisażu 45. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego goście spotkania po raz pierwszy w historii imprezy głosowali na najlepszą – ich zdaniem – pracę zaprezentowaną na wystawie. Każdy miał do dyspozycji jeden kupon. Komisja BWAiUP przeliczyła głosy i niniejszym ogłaszamy:

 Grand Prix Publiczności 45. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego SALON PILSKI ART. 2021 zdobył pejzaż autorstwa Pani Renaty Wojnarowicz zatytułowany „Dramat ukośny II”!  

Pani Renata Wojnarowicz mieszka w Pile. Urodziła się w Białymstoku. Odbyła studia na Wydziale Tkaniny i Konserwacji Tkanin w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom otrzymała w 1970 r. w pracowni prof. Mariana Jaeschke. Zajmuje się malarstwem, tkaniną i konserwacją wyrobów artystycznych. Pracowała m.in. na Wawelu przy konserwacji arrasów. Bierze udział w konkursach i plenerach. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

„Malarstwo Renaty Wojnarowicz ukazuje świat w ciepłych, świetlistych barwach. Tematem obrazów są przede wszystkim pejzaże, które cechuje magia, cudowność, czar wręcz metafizyczność dzieła mimo wyjątkowo realnego tematu” – pisze portal ArtInHouse o twórczości pilskiej artystki.

R. Wojnarowicz jest laureatką Nagrody Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego w dziedzinie kultury.

Na 45. Salonie Pilskim prezentuje cykl obrazów „Dramat ukośny I, II, III”.

Jak zaznacza, malowanie obrazów w cyklach jest jej bliskie. Artystka wielokrotnie analizuje zapamiętaną i także zapisaną już na obrazie frekwencję, przetwarza ją przez własne odczucia, wyobraźnię, doświadczenia, szuka dla niej kolejnych sensów. Przemalowuje gotowe już elementy dzieła, wyrzuca zbędne szczegóły i domalowuje nowe, które w danej chwili przeżywania są najistotniejsze i które potem tworzą sens obrazu. To artystka poszukująca w ilustracji dokładnego odbicia tych odczuć, które zostały wcześniej zapamiętane. Ważny jest nie sam widok, krajobraz, sytuacja pokazana na płótnie, ale to, w jaki sposób tenże widok działa na twórcę, czy emanuje tą dokładnie energią, jaką wywoływał widok rzeczywisty i czy niesie dokładnie to przesłanie.

– Malując obraz wymyślam dla niego metafizykę. I oczywiście nigdy nie wiem, jak państwo będą go widzieli – na pewno inaczej niż ja go wymyśliłam. Każdy człowiek ma własną wyobraźnię i każdy widzi po swojemu. Ale malując muszę uzyskać efekt, którego sama oczekuję – mówi Renata Wojnarowicz.

Chętnie bierze udział w plenerach malarskich. Uwielbia podróże. To podróżując zapamiętuje sytuacje, które potem stają się inspiracją w jej artystycznej pracy:

 – Zostawiam wówczas dom, wszystko co zajmuje czas, mam wszystko zorganizowane, mam miejsce do pracy, nie muszę gotować, karmić psa, wstawiać prania i próbuję ten czas jak najbardziej twórczo wykorzystać. Szukam, spaceruję, bo cały czas mam tak, że czekam, aż jakieś miejsce mnie zaskoczy…

Dodajmy, że ostatnie lata to czas świetnej współpracy Pani Renaty z naszą Galerią BWA. Artystka wzięła m.in. udział w plenerze malarskim „Wyspy polskości”, jaki zorganizowaliśmy w Hercowie. Tam powstały przepiękne dzieła, które pokazaliśmy na wystawie poplenerowej. Była także jedną z bohaterek cyklu „Nie bój się sztuki”, w którym artyści środowiska pilskiego przedstawiali swoich  ukochanych twórców sztuki. Renata Wojnarowicz przybliżyła w filmie dzieła mistrzów malarstwa: Tamary Łempickiej, malarki epoki art déco oraz Edwarda Hoppera – malarza, grafika i ilustratora, jednego z najważniejszych artystów XX-wiecznych w Stanach Zjednoczonych.

Film można oglądać na stronie www.galeriabwa.pila.pl w zakładce ARTYŚCI – FILMY,  a także na Facebooku #renatawojnarowicz oraz #niebojsiesztuki

Filmy z cyklu „Nie bój się sztuki” zostały zrealizowane przez nasze Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, a powstały w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci” w 2020 roku.

Skip to content