Galeria na Dzień Flagi – zapraszamy!
Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.
BWA PP otrzymała w ostatnim czasie dotacje w ramach programów „Symbole Narodowe RP” oraz „Niepodległa” 2023.
Biuro „Niepodległa” ogłosiło wyniki dwóch Programów Dotacyjnych „Symbole Narodowe RP” oraz „Niepodległa” 2023, o czym informowaliśmy już na naszej stronie. Przyszedł czas na realizację pierwszego projektu, dofinansowanego z programu „Symbole Narodowe RP” ze środków Biura Niepodległa. Przed nami Dzień Flagi!
„Symbole Narodowe RP” to program, z którego mogą być dofinansowane projekty kulturalne o charakterze edukacyjnym związanych z świętowaniem Dnia Flagi, a także odnoszących się do historii, znaczenia i zasad posługiwania się symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Program skierowany był do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych na działania o charakterze kulturowym, artystycznym, edukacyjnym, o zasięgu regionalnym i lokalnym.
Do programu złożone zostały łącznie 382 wnioski, w tym samorządowe instytucje kultury 231 wniosków, a organizacje pozarządowe 151 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 128 wnioskodawców – 90 samorządowych instytucji kultury i 38 organizacji pozarządowych.
Łączna kwota zarezerwowana na realizację projektów wyniosła 2 miliony złotych. Poszczególne projekty mogły starać się o dotację w wysokości od 5 do 20 tysięcy złotych. Dofinansowanie otrzymały wnioski, które otrzymały ocenę końcową na poziomie 70 pkt. i więcej. Projekty mogą być realizowane od 24 kwietnia 2023 r. do 30 września 2023 r.
Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego – na realizację zadania pt. „Polska – Polacy – Biało-czerwoni” – otrzymało dotację w wysokości 19 tys. 118 zł.
W ramach tego projektu Galerii już w majowy weekend – 2 maja – będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie poświęcone symbolom narodowym RP. Zostanie ono przygotowane we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury „Iskra” w Pile.
Ważnym punktem zadania będzie wystawa plenerowa POLSKIE SYMBOLE NARODOWE – przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Delegatura w Bydgoszczy, której autorami są dr Kamila Churska-Wołoszczak i Piotr Wiejak. Wystawa prezentuje ważne informacje, ale i ciekawostki dotyczące losów naszych symboli narodowych przez wieki – przedstawia historię flagi, godła, mówi o różnicach w przedstawianiu Orła Białego w herbach, a także o tym, czym jest herb, a czym godło i jakie błędy popełniane są w kwestii używania haseł z tym rozgraniczeniem związanych.
Wystawa stanie w plenerze, na terenach nowo powstałej przy Starostwie Powiatowym strefie rekreacji. O szczegółach dotyczących pokazanych na wystawie zagadnień opowiadać będzie w przygotowanej prelekcji Mirosław Sprenger, kierownik referatu Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy.
Odbędą się także warsztaty artystyczne dla dzieci oraz plenerowy koncert patriotyczny w wykonaniu Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych „GRANDIOSO” pochodzącego z Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu.
Kwintet powstał w 2002 r. i pozostaje w niezmienionym składzie do dnia dzisiejszego. Wielokrotnie występował reprezentując Siły Powietrzne w ambasadach, ministerstwach oraz na gruncie cywilnym nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Belgii, Francji i USA. Skład: Trąbka 1 i prowadzenie Paweł Joks; Trąbka 2 Krzysztof Mróz; Waltornia Dariusz Piotrowski; Tuba Piotr Rulewicz; Saxchorn tenorowy Marcin Grabowski; Soliści: Joanna Horodko i Adam Michalak. W repertuarze znajdą się m.in.: HYMN Polski, mazurki i polonezy F. Chopina, Majowa Jutrzenka K. Kurpińskiego, Warszawianka, pieśni żołnierskie, wojskowe i partyzanckie.
W ramach projektu BWA PP przygotowało także materiały edukacyjne poświęcone Symbolom Narodowym RP – pocztówki z symbolami narodowymi, a także z pełnym tekstem „Mazurka Dąbrowskiego”, godłem i polską flagą oraz z ilustracjami malarskimi nawiązującymi do najjaśniejszych wydarzeń z historii Polski. Pocztówki te trafią do wielu osób – będą rozdawane uczestnikom wydarzeń majowych oraz kolportowane podczas wydarzeń patriotycznych organizowanych przez BWA, a także w szkołach. Przygotowanych zostało 9 projektów takich pocztówek – łączny nakład 9 tys. sztuk.
Powstanie także krótki film dokumentujący przebieg realizacji projektu (wersja z napisami – dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami). Film będzie przeznaczony do publikacji w mediach społecznościowych.
Zapraszamy – „Wiata nad Gwdą”, strefa rekreacji przy Starostwie Powiatowym, wtorek, 2 maja, godz. 12.00.