Eugeniusz Repczyński – malarstwo, Hotel Gromada, Piła / 12.07.2012

Eugeniusz Repczyński – malarstwo, Hotel Gromada, Piła / 12.07.2012

12 lipca o godz. 18 00 w Galerii Sztuki Hotelu Gromada w Pile, Aleja Piastów 15 została otwarta wystawy malarstwa Eugeniusza Repczyńskiego.

 

Sztuka jest tym co należy odnaleźć w naszym pośpiesznym, „podróżnym” życiu w XXI wieku.

Ona bowiem tworzy przestrzeń estetyczną i duchową, którą możemy podziwiać i przeżywać –

sprawia, że w pełni jesteśmy.

W Galerii Sztuki Hotelu Gromada, która powstała z inicjatywy Dyrektora hotelu i przy wsparciu

merytorycznym Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile jako pierwsza prezentowana

jest twórczość znakomitego pilskiego artysty Eugeniusza Repczyńskiego. Jest to malarstwo

wyrafinowane i wysmakowane, pewne w stylu – mistrzowskie. Obrazy – dzieła sztuki ocieplają

hotelowe wnętrza, nadają im niepowtarzalny, wyjątkowy klimat, który na długo pozostanie w pamięci

przebywających gości. Mamy nadzieję, że powstała Galeria będzie przyjaznym miejscem do

promowania sztuki pilskich artystów, a co kwartalne wernisaże staną się znaczącym wydarzeniem

artystycznym w kalendarzu kulturalnym naszego miasta.

 

Elżbieta Bekas, Tadeusz Ogrodnik

 

Eugeniusz Repczyński rocznik 1938 urodził się w mieszczańskiej rodzinie w Obornikach Wlkp. W tymże mieście ukończył Liceum Ogólnokształcące.

W latach 1958 – 1960 podejmuje studia pedagogiczne w Studium Nauczycielskim w Olsztynie a następnie studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w zakresie malarstwa i architektury Wnętrz w pracowniach Tymona Niesiołowskiego, Stanisława Borysowskiego oraz Józefa Kozłowskiego, w latach 1960 -1965.

Po studiach osiada w Pile podejmując pracę nauczyciela w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym (jeden rok) a następnie w Pilskim Domu Kultury na stanowisku instruktora plastyki. Jest pierwszym profesjonalnym plastykiem przybyłym do Piły. W Pilskim Domu Kultury zajmuje się zagadnieniami amatorskich ruchów artystycznych a także okolicznościowo scenografią. Poza tym prowadzi na terenie miasta działalność wykładową na tematy historii sztuki oraz popularyzuje zagadnienia urządzania wnętrz mieszkalnych. Ten okres pracy zamyka się pomiędzy latami 1965 – 1974.

Równolegle angażuje się w działalność (non profit) na rzecz Związku Polskich Artystów Plastyków, którego członkiem zostaje w roku 1965. Pełni wiele funkcji w zarządach okręgowych ZPAP Poznania a później Piły. Był inicjatorem wielu wystaw, plenerów oraz konkursów na rzecz środowiska artystów plastyków.

Od roku 1974 podejmuje samodzielną działalność artystyczną. Realizując się w szeroko rozumianej sztuce użytkowej: malarstwo ścienne, architektura wnętrza, grafika użytkowa, wystawiennictwo, sztuka kościelna, krytyka artystyczna.

Krótko, w latach 1990 – 1994 pełni funkcję Plastyka Miejskiego w Pile. W roku 2010 został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Gloria Artis.

Fundamentem działalności Eugeniusz Repczyńskiego było i jest malarstwo sztalugowe. Na tym polu odnosi nieustannie sukcesy.

Nagrody w konkursach ogólnopolskich, dziesiątki wystaw zbiorowych, poplenerowych a przede wszystkim znaczna ilość wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Część prac z ogromnego dorobku twórczego znajduje się w zbiorach muzealnych, galeryjnych a także prywatnych, również papieskich.

Myśl krytyczna oceniająca twórczość malarską Eugeniusz Repczyńskiego jest zawarta w licznych publikacjach prasowych i wydawniczych oraz odnotowana w mediach elektronicznych.

Fotografie autorstwa A. Tomaszewskiego

Skip to content