17.10.2014 (piątek) godz.18 – Finisaż wystawy Od mimesis do abstrakcji; ExPozycja, ExKatedra.
Program finisażu:
– Elżbieta Wasyłyk: Od mimesis do abstrakcji
– Robert Brzęcki: Między znaczącym a (nic) „nie znaczącym”
– Rafał Boettner-Łubowski: „Inwencje ponad-mimetyczne”
– Panel dyskusyjny z udziałem artystek biorących udział w wystawie
Sylwią Godowską, Małgorzatą Kopczyńską, Dorotą Tołłoczko-Femerling.
ELŻBIETA WASYŁYK
Malarka, dr hab. profesor Akademii Sztuki w Szczecinie. Kierownik Katedry Przedmiotów Ogólnoplastycznych i Teoretycznych. Absolwentka PWSSP w Poznaniu ( obecny Uniwersytet Artystyczny). W 2007 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 2011 roku pracę habilitacyjną na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki RP i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (w 2001 roku). Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym i projektuje witraże.
RAFAŁ BOETTNER-ŁUBOWSKI
Rzeźbiarz i artysta sztuk wizualnych, dr hab. kierownik Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki przy Wydziale Edukacji Artystycznej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Studia w latach 1994-2000 w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej. Dyplom z wyróżnieniem w zakresie rzeźby w Pracowni Rzeźby prof. Józefa Petruka. W czerwcu 2014 roku obronił habilitację na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy instalacje, obiekty i kompozycje rzeźbiarskie, podejmujące otwarty dialog z innymi dziełami i postawami twórczymi. Zajmuje się również działalnością z dziedziny krytyki i promocji sztuki. Autor ponad stu tekstów z dziedziny krytyki i promocji sztuki. Członek Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy oraz Związku Polskich Artystów Plastyków Oddziału Poznańskiego.
ROBERT BRZĘCKI
Dziennikarz, kulturoznawca, kurator galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie. Studiował socjologię na UAM w Poznaniu. Absolwent Gender Studies UAM w Poznaniu. Główne obszary jego zainteresowań to sztuka jako forma komunikacji oraz spektakle społeczne. Interesuje się znakowym charakterem kultury, kulturą wizualną w której obrazy z wykorzystaniem współczesnych technologii tworzą społeczny Spektakl Zintegrowany. Razem z Tomaszem Czyżewskim pod szyldem Męskich Obszarów Sztuki tworzy krytyczną refleksję w obszarze płci w sztuce współczesnej. Ostatnio interesuje się przygodnością szeroko pojętych strategii artystycznych, których zwieńczeniem jest gotowe dzieło sztuki, „niezamierzonym” gestem artystycznym, przypadkiem w sztuce.