Banachowicz / Szot. Pokazy indywidualne – wernisaż
Powiat Pilski i Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zaprosili w miniony piątek na wyjątkowy wernisaż: autorami prac pokazanych na wystawie „Pokazy indywidualne” są dwaj profesorowie z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Andrzej Banachowicz i Zbigniew Szot.
Andrzeja Banachowicza w sztuce interesuje tkanina artystyczna – w szerokim ujęciu, instalacje, obiekty przestrzenne. Prace, które możemy oglądać w Pile to obrazy fotograficzne drukowane na metalu – tzw. autocytaty z jego wcześniejszych dzieł, ze stworzonych w przeszłości tkanin i instalacji.
„Profesor Andrzej Banachowicz – jako wybitny reprezentant polskiej współczesnej tkaniny unikatowej – ma w swoim bogatym dorobku wiele bardzo cennych i interesujących kompozycji tkaninowych, których fragmenty (odpowiednio przez Artystę fotografowane i przetwarzane cyfrowo) stają się (jako trafnie dobrane wizualne autocytaty) motywami Jego cyfrowych, drukowanych na metalu obrazów, nabierając tym samym nowego oddziaływania i potencjału twórczego. Obrazy te są świetliste oraz niezwykle wyrafinowane w kolorze, jak również nieco „niematerialne”, pomimo tego, że są one przecież fizycznie istniejącymi, a nie wirtualnymi „bytami” – komentuje kurator wystawy Rafał Boettner – Łubowski.
Zbigniew Szot w swojej twórczości zajmuje się malarstwem, grafiką cyfrową, rysunkiem działaniem przestrzennym oraz scenografią. Zrealizował i współrealizował kilkadziesiąt scenografii teatralnych i plenerowych, programów telewizyjnych i koncertów. W Pile oglądamy drukowane na metalowych, aluminiowych płytach niezwykle klimatyczne, tajemnicze „fotograficzne obrazy” morza.
„Punktem wyjścia do ich realizacji jest wykonanie dużej ilości zdjęć cyfrowych – zazwyczaj stu w odniesieniu do jednego, wybranego motywu – przedstawiających ulubione przez Szota widoki morza. Następnie zdjęcia są środowisku digitalnym nakładane na siebie, przy dodaniu im indywidualnie dedykowanego stopnia przezroczystości. Uzyskany w ten sposób pejzaż jest swoistym „zapisem pamięci” oraz sumą wielu, minimalnie różniących się fotografii (…) Przeznaczeniem obrazu jest powielenie go za pomocą nowoczesnych metod druku na metalowej, aluminiowej płycie. Tym samym cyfrowy obraz staje się materialnie istniejącym artefaktem, zdolnym jednocześnie bardzo silnie wpływać na emocje i przemyślenia współczesnych odbiorców” – mówi R. Boettner – Łubowski.
Z gośćmi rozmowy poprowadził Edmund Wolski, dyrektor BWA PP w Pile.
Gratulacje i wiązanki kwiatów w imieniu starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego przekazała Agnieszka Matusiak, dyrektor Biura Starosty:
– Ta wystawa to rzeczywiście mocny akcent na zakończenie tegorocznego sezonu wystawienniczego w naszej Galerii – zarówno dla nas – gospodarzy obiektu, jak i dla nas – dla widzów. W imieniu pana starosty Eligiusza Komarowskiego dziękuję za to spotkanie, za przyjęcie zaproszenia do nas, za wystawienie tych pięknych prac. Gratuluję panom i panu kuratorowi wystawy, że udało się wam połączyć w jednej ekspozycji tkaninę i wodę – mówiła A. Matusiak.
Wieczór uświetnił minirecital fortepianowy w wykonaniu Moniki Sroczyńskiej.
Monika Sroczyńska to pianistka, kompozytorka, teoretyczka muzyki. Odbyła studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Bargielskiego, w klasie fortepianu dr hab. Anny Stempin-Jasnowskiej, a także w zakresie teorii muzyki Dwukrotnie w 2016 i 2018 roku otrzymała nagrodę od Związku Kompozytorów Polskich w Warszawie na Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku. W 2018 roku jej utwór Kontrasty został wyróżniony na III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W 2021 roku otrzymała Platynowy Medal w kategorii „Kompozycja” za utwór Dyslokacje oraz w kategorii „Fortepian” za wykonanie 6 Water Colors Leo Ornsteina na 2021 Quebec Music Competition.
Jej dorobek kompozytorski obejmuje utwory fortepianowe, kameralne, orkiestrowe, elektroniczne oraz grafikę muzyczną.