68 tysięcy złotych na „Kulturę w sieci” dla BWA

68 tysięcy złotych na „Kulturę w sieci” dla BWA

 

29.06.2020

Projekty dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.  

Pilska Galeria otrzymała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację dwóch projektów o artystach Północnej Wielkopolski. W minionym tygodniu ruszyły pierwsze nagrania.

Pilskie Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych otrzymało środki z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”. 68 tysięcy złotych – bez wymaganego zwykle wkładu własnego – przeznaczone zostanie na dwa projekty Galerii. Będą to „Cyfrowe opowieści – artyści Północnej Wielkopolski on-line” oraz „Nie bój się sztuki”.  

– W związku z pandemią koronawirusa czas się zatrzymał. Kultura w sposób szczególny to odczuła. Opustoszały galerie, teatry, kina. U nas ostatni wernisaż odbył się 6 marca. Wtedy był tu tłum gości. Cztery kolejne wernisaże musieliśmy jednak odwołać. Ale te trzy miesiące, ten czas, choć przykry, bo bez spotkań z publicznością, nie był dla Galerii czasem straconym. Nie zmarnowaliśmy go. Przygotowaliśmy dwa wspaniałe projekty, pisaliśmy wnioski o ich dofinansowanie i pozyskaliśmy środki z Narodowego Centrum Kultury. I już od lipca wiele u nas będzie się działo. Mam nadzieję, że stopniowo – uważając na bezpieczeństwo naszych gości – będziemy zapełniali Galerię i nasze patio publicznością. Bo także tam odbędą się dwie imprezy – zapowiada Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.

Obecnie Galeria pracuje nad projektem „Kultura w sieci”. W jego ramach powstaną dwa osobne cykle filmowe do udostępniania w formie elektronicznej, pojawi się także publikacja książkowa w formie e-booka.

– Program „Kultura w sieci” ma pomóc w realizacji projektów artystycznych itp. oraz jest formą pomocy dla artystów, którym pandemia ograniczyła albo wręcz uniemożliwiła możliwości zarabiania. W naszych pomysłach starałem się to uwzględnić. W obu zadaniach będą zaangażowani artyści i twórcy, którzy za uczestnictwo lub pracę otrzymają honoraria. Łącznie zaangażowanych będzie 14 artystów malarzy – mówi Edmund Wolski – Otrzymaliśmy 68 000 zł – bez wymaganego zwykle w takich projektach wkładu własnego… Jest to ogromny sukces, gdyż wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynęło w sumie 5 948, na łączną kwotę przeszło 471 milionów złotych – podkreśla dyrektor BWA.

Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wyłoniono ostatecznie 1182 zwycięskie projekty. „Kultura w sieci” spotkała się z ogromnym, największym w historii programów dotacyjnych NCK, zainteresowaniem.

Filmy będą prezentować sylwetki ośmiu wybitnych artystów Północnej Wielkopolski różnych pokoleń – powiązanych i współpracujących z BWAiUP w Pile, ich dorobek artystyczny, pogląd na sztukę oraz na miejsce sztuki w życiu społeczeństwa. W filmach pojawią się: Alfred Aszkiełowicz, Anna Kluza, Tadeusz Ogrodnik, Barbara Pierzgalska-Grams, Andrzej Podolak, Eugeniusz Repczyński, Andrzej Tomaszewski i Elżbieta Wasyłyk.

Wywiady z bohaterami filmów prowadzone są – są, ponieważ projekt ruszył i już powstają pierwsze nagrania – w pracowniach artystów przez doświadczonych dziennikarzy zajmujących się m.in. kulturą i sztuką, a zostaną zarejestrowane i zmontowane przez specjalistów. Nie będą to być może bardzo długie prezentacje, bo ok. 15-20 minutowe, jednak znajdzie się w nich miejsce na przedstawienie fragmentów recenzji twórczości poszczególnych artystów, w niektórych przypadkach wygłaszanych osobiście przez krytyków, w innych – czytanych przez lektora. W przebitkach pojawi się prezentacja filmowa i fotograficzna obrazów i innych dzieł poszczególnych artystów, a także delikatny podgląd na ich pracę w zaciszu pracowni.

Drugi cykl nosi nazwę „Nie bój się sztuki!” i są to warsztaty online z zakresu edukacji kulturalnej, prowadzonej przez artystów naszego regionu. Spotkania te poprowadzą: Małgorzata Biała, Barbara Pierzgalska-Grams, Elżbieta Wasyłyk, Renata Wojnarowicz, Katarzyna Olter, Alina Kluza, Anna Lejba i Tomasz Perlicjan. Każdy z twórców pokaże internautom swoich mistrzów w malarstwie i grafice oraz ich dzieła, omówi je, opowie, z jakiego powodu są dla niego ważne i szczególne. Powstanie w ten sposób cykl ośmiu – ok. 10-minutowych – spotkań, który będzie miał na celu przybliżanie sylwetek wybitnych artystów polskich i światowych oraz omówienie ich dzieł na wybranych przykładach.

– To kolejny nasz sukces, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków z zewnątrz na nasze projekty – mówi E. Wolski – Otrzymaliśmy także dofinansowanie na projekt Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje”: „W czasie i przestrzeni – poszukiwanie regionalnej tożsamości”. Do tego programu zgłoszono 1622 wnioski na łączną kwotę ponad 85 milionów złotych. Po dokonaniu oceny merytorycznej wyłoniono 277 zwycięskich projektów, które otrzymają łącznie 10 milionów złotych. W tej grupie jest nasza Galeria, co nas cieszy. Planujemy w lipcu i sierpniu piękne wydarzenia, o których więcej opowiem niebawem. Dziś zdradzę tylko, że będą to spotkania artystyczne pod nazwą „Różna Polska – jedna Polska”. W ramach tychże spotkań zaprosimy naszych gości m.in. na dwie wystawy i dwa koncerty na patio Galerii – zdradza dyrektor BWAiUP.

 

 

Skip to content