Kręcimy w pracowni Andrzeja Tomaszewskiego!

Kręcimy w pracowni Andrzeja Tomaszewskiego!

18.06.2020

Kręcimy filmy!

Rozpoczęliśmy zdjęcia do filmów powstających w ramach projektu Cyfrowe opowieści: Artyści Północnej Wielkopolski online. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Wczoraj gościliśmy w pracowni Andrzeja Tomaszewskiego – na dachu pilskiego wieżowca „Piła wita”. Był klimat i powstały piękne ujęcia. O czym opowiadał Andrzej Tomaszewski? – dowiecie się niebawem, podczas premiery filmu… Dziś uchylamy rąbka tajemnicy…

Andrzej Tomaszewski: – Mieliśmy pana, który nie potrafił rysować. Ja nie byłem dobry z matmy, ale geometrię lubiłem. Potrafiłem sobie wyobrazić, jak ostrosłup przebija kulę, a pan profesor za cholerę nie mógł! I jak trzeba było narysować to na tablicy, pan profesor męczył się strasznie! Cała klasa śmiała się! W końcu wkurzył się i mówi: Tomaszewski, narysuj! Potrafiłem to zrobić. Potem już zawsze mnie wołał.

Zobaczcie zdjęcia! Rozmowę z artystą prowadziła Edyta Kin.

Andrzej Tomaszewski: od 1974 r. aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym regionu i Polski, prezentując swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie nagradzany w konkursach malarskich. Andrzej Tomaszewski urodził się 8 marca 1945 r. w Żninie na Pałukach. Studia malarskie odbył w latach 1967-1972 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Poznaniu. Studiował malarstwo sztalugowe w pracowni prof. Stanisława Teysseyre’a a malarstwo architektoniczne u profesora Zbigniewa Bednarowicza. Do Piły przeprowadził się po zakończeniu studiów i jest związany z naszym miastem do dziś. Od 1974 roku bierze udział w konkursach, wystawach zbiorowych, a także wystawia ekspozycje indywidualne. W 1987 roku został przez Ministerstwo Kultury w Warszawie ustanowiony rzeczoznawcą w specjalności ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie malarstwa. Obecnie zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym. Obrazy pokazywał na wystawach w Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji, Bułgarii, Austrii i na Węgrzech. Wielokrotnie nagradzany w malarskich konkursach. Większość jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych. W roku 2015 w Biurze Wystaw Artystycznych w Pile miała miejsce jubileuszowa wystawa artysty z okazji 50-lecia pracy twórczej. W 2016 roku nagrodzony nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w kategorii „twórczość artystyczna”.

Skip to content