Wystawa sztuki fotograficznej pt. „Siła WspółPracy”: zapraszamy na wernisaż

Wystawa sztuki fotograficznej pt. „Siła WspółPracy”: zapraszamy na wernisaż

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zaprasza na wernisaż zbiorowej wystawy fotograficznej pt: „Siła WspółPracy”. Swoje fotografie zaprezentują: Wojciech Beszterda, Andrzej Dobosz, Andrzej Florkowski, Tytus Grodziski, Zofia Kawalec Łuszczewska, Maciej Kuszela, Marek Lapis, Piotr Nowak, Zdzisław Orłowski, Stanisław Pręgowski, Antoni Rut, Piotr Spek, Krzysztof Ślachciak, Sławomir Tobis.

Setna rocznica Powstania Wielkopolskiego to wydarzenie ważne dla każdego Wielkopolanina, stąd Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie i Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski podjęły współpracę w celu upamiętnienia wydarzenia za pośrednictwem sztuki fotograficznej. Fotograficy ZPAF to uznani w kraju i na świecie artyści, którzy podejmą się stworzenia mobilnej wystawy fotografii dla utrwalenia pamięci o Powstaniu oraz codziennych postaw patriotycznych charakterystycznych dla Wielkopolski okresu Najdłuższej Wojny Nowoczesnej Europy.

Związek Polskich Artystów Fotografików to organizacja działająca od 1947 roku kontynuująca tradycje przedwojennego Fotoklubu Polskiego, który miał w swoich szeregach najwybitniejszych artystów przedwojennej Polski. Po II Wojnie Światowej to oni, na czele z Janem Bułhakiem, stali się założycielami ZPAF. W okręgu Wielkopolski działali tacy wybitni fotograficy jak: Tadeusz Cyprian, Fortunata Obrąpalska, Bronisław Schlabs czy Ireneusz Zjeżdżałka. Dziś tradycje te kontynuuje 60 członków okręgu, w tym tacy fotograficy jak: Wojciech Beszterda, Maciej Fisher, Jacek Kulm, Marek Lapis, Mariusz Forecki, Janusz Nowacki czy profesor Stefan Wojnecki. Organizacja aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym województwa, skupia w swoich szeregach zarówno fotografików niezależnych, fotoreporterów, ale też nauczycieli akademickich.

Współczesna interpretacja problemu „współpracy”, która z założenia odnosi się do wartości, jakie doprowadziły do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, da możliwość nie tylko przypomnienia o wydarzeniach historycznych, ale również ukazania „współpracy” w kontekście codzienności. Praca organiczna, praca u podstaw, edukacja, rozwój osobisty oraz gospodarność to wartości, które prowadzą nie tylko do umocnienia wspólnoty narodowej, ale również jej rozwoju.

Wystawa składa się z prac fotograficznych przedstawiających bądź interpretujących wyrażone wyżej założenia. Ma ona łączyć nie tylko fotografię dokumentalną i artystyczną w jedną całość o spójnym przekazie, ale również różne postawy twórcze dając w ten sposób więcej dróg dotarcia do odbiorców. Kuratorką wystawy zgodziła się zostać znana historyczka sztuki: dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel, autorka wielu publikacji na temat Wielkopolski i Poznania.

Premiera wystawy miała miejsce w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, dokładnie w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w tym mieście tj. 28 grudnia 2018 roku. Teraz odwiedza ona inne miejscowości na terenie województwa. m.in. Nowy Tomyśl, Pobiedziska, Poznań –  mamy także okazję oglądać ją w Pile.

Wystawie towarzyszy publikacja albumowa o tym samym tytule „Siła WspółPracy” będąca jednocześnie katalogiem wystawy – z tekstem kuratorskim dr hab. Hanny Grzeszczuk-Brendel oraz wprowadzeniem historycznym.

 

Zapraszamy!

Wernisaż w piątek, 8 marca, o godz. 19.00

Galeria BWA, Piła, ul. Okrzei 9/2

 

Skip to content