Wystawa Linasa Domarackasa – rysunek, malarstwo

Wystawa Linasa Domarackasa – rysunek, malarstwo

24 lipca 2009 roku odbył się wernisaż wystawy Linasa Domarackasa – Rozwodniona historia. Artysta zaprezentował na niej swoje rysunki i malarstwo.

Otwarcie wystawy – Linas Domarackas i Tadeusz Ogrodnik Otwarcie wystawy – Linas Domarackas

Urodził się 24.04.1967 r. na Litwie. Ukończył 11-letnią Szkołę Plastyczną (1974–85) w Szawle (Litwa). Pracę dyplomową obronił w 1985 roku (akwarela). W latach 1988–91 uczył się akwareli w pracowni Birute Gilytew Wilnie. W latach 1991–94 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wszechstronna twórczość plastyczna obejmuje rysunek, grafikę, malarstwo sztalugowe, rzeźbę, płaskorzeźbę, a także projekty i wykonawstwo małych form rzeźbiarskich (amulety), scenografię teatralną oraz wszelkiego rodzaju ilustracje, w tym plakaty. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, na Litwie, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Włoszech, Australii, na Filipinach, Kambodży, Kanadzie, Kolumbii, Wenezueli, USA, Norwegii.

Otwarcie wystawy – publiczność Minirecital – Jakub Cichocki

Wystawy indywidualne (wybór): 2008 – Centrum Kultury i Sztuki, Galeria HALL, Kalisz; 2008 – Galeria Marszałkowska, Olsztyn; 2007 – Galeria Jednego Obrazu, Toruń; 2007 – Galeria Elektor, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Warszawa; 2006 – Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Galeria Ratusz, Warszawa; 2005 – Galeria przy Placu Ratuszowym, Olsztyn. Wystawy zbiorowe (wybór): 2007 – Muzeum Ziemi Kaliskiej, Kalisz; 2007 – Galeria Pod Dachem Nieba, Ciechocinek; 2007 – Galeria Mellina Sztuki, Warszawa; 2007 – Galeria Wytwórnia, Warszawa; 2007 – Galeria Meduna, Wiedeń, Austria; 2006 – Galeria Pod Dachem Nieba, Ciechocinek; 2005 – Galeria EL, Elbląg.

Z cyklu Maski świata Z cyklu Maski świata Z cyklu Maski świata Z cyklu Maski świata

Linas Domarackas urodził się w 1967 roku (z pępowiną na szyi) na Litwie, w pogańskim kręgu kulturowym. W młodości przeżył szereg doświadczeń m日本藤素
istycznych, zacierających granice między różnymi wymiarami czasu i przestrzeni. To przekonanie o nieliniowej naturze czasu, o jego niesekwencyjnym charakterze jest wciąż w nim obecne, gdyż, jak powiada, często zdarza się mu tworzyć dzieła antycypujące sytuacje, które mają się zdarzyć dopiero w „przyszłości”. Również często w jego pracach pojawiają się rozwiązania plastyczne właściwe dla nieznanych mu kultur pierwotnych. Twórczość Linasa cechuje intuicjonizm i transpersonalizm. Artysta przyznaje, że działa często w transie, niepamiętając samego aktu tworzenia. Jego wszechstronna twórczość plastyczna obejmuje rysunek, grafikę, malarstwo sztalugowe, rzeźbę, płaskorzeźbę, a także scenografię teatralną oraz wszelkiego rodzaju ilustracje, w tym plakaty.

Z cyklu Siedmiu świadków Z cyklu Siedmiu świadków Z cyklu Siedmiu świadków

Linas ukończył jedenastoletnią Szkołę Plastyczną (1974–1985) w Szawlach. W latach 1988–1991 uczył się akwareli w pracowni Birute Gilyte w Wilnie. Do Polski przyjechał w 1990 i już tu pozostał. W latach 1991–1994 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mimo widocznych w jego twórczości „tropów” japońskich, twierdzi, że uczył się kompozycji z miniatur perskich. Lubi teatr Krystiana Lupy, litewski teatr minimalistyczny Oskarasa Koršunovasa, literaturę absurdalną i malarstwo z „ciemnego okresu” przed renesansem. Fragment tekstu z albumu Polska sztuka ezoteryczna w XXI wieku. CHAOSMOS.PL Aut. Dariusz Misiuna

Z cyklu Twarze z ulicy Z cyklu Twarze z ulicy Z cyklu Twarze z ulicy Z cyklu Twarze z ulicy

Skip to content