Wystawa fotografii pt. „Oni walczyli o Polskę 1918-1945 – patrioci regionu Północnej Wielkopolski”

Wystawa fotografii pt. „Oni walczyli o Polskę 1918-1945 – patrioci regionu Północnej Wielkopolski”

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Termin: 21.09. – 13.10.2018 rok (wernisaż 21.09., godz. 19.00

Miejsce:  Galeria Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, ul. Okrzei 9/2

Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile

 

Zapraszamy do Galerii BWA na wystawę fotografii „Oni walczyli o Polskę 1918-1945 – patrioci regionu Północnej Wielkopolski”.

Wystawa przybliża sylwetki bohaterów trudnych, ale i wielkich dla Polski dni. Śledząc ich losy zauważymy, że dla wielu z nich walka o wolność nie skończyła się na Powstaniu Wielkopolskim. Poświęcenia i ofiary – często złożonej z życia – wymagały wojny – w 1920 i 1939 roku, straszny okres okupacji w latach 1939-1945, a także powojenny system komunistycznej represji, który bezpośrednio dotknął wielu powstańców.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 60 plansz z fotografiami ze zbiorów muzealnych i prywatnych wraz z opisem, powiększonych i wydrukowanych w formatach 100 x 70 cm i 70 x 50 cm, które obrazują Polaków niezłomnych i niepokornych, żyjących w tamtych czasach i walczących o niepodległą ojczyznę oraz wiele reprodukcji dokumentów dających świadectwo prawdy o ich losach.

Projekt adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, studentów, a także do wszystkich, którzy interesują się historią Polski.

Celem wystawy jest przywracanie pamięci dzisiejszym pokoleniom o znamienitych postaciach i wydarzeniach, jakie miały miejsce na naszej ziemi przed laty.

Wystawę i katalog pod względem merytorycznym przygotował kurator – historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile, Marek Fijałkowski.

Projekty 60 kolaży z fotografii do wystawy wykonała Edyta Kin.

Aranżacją wystawy zajęła się Anna Kluza – artysta plastyk.

Zapraszamy do udziału!

 

 

 

 

Skip to content