Czytanie „Przedwiośnia” w patriotycznej scenerii

Czytanie „Przedwiośnia” w patriotycznej scenerii

W sobotę, 8 września Powiat Pilski dołączył do akcji Narodowego Czytania i na patio BWAiUP w Pile, w patriotycznej scenerii, 20 osób przeczytało fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Do wspólnego czytania zaprosiliśmy przedstawicieli różnych środowisk i zawodów, bo w końcu czytają wszyscy i wszyscy czytać powinni. Lista była długa i liczyła 19 osób, a na jej czele przedstawiciele władz powiatu pilskiego: Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski, który czytanie rozpoczął, Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu oraz radni Rady Powiatu w Pile: Krzysztof Pabich i Robert Judycki.

Nasze zaproszenia przyjęła również Poseł RP Marta Kubiak, Bogumiła Cybulska prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku,   Patrycja Kujawa, szefowa stowarzyszenia „Matki Wariatki”. Gościł też przedstawiciel Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Jarosław Grzebyk, któremu dopingowali koledzy w mundurach. Czytał również Jędrzej Panglisz z pilskiej komendy policji. Dołączyli także uczniowie szkół średnich, nauczyciele, szefowie pilskich placówek kultury. Do czytania spontanicznie zgłosiła się jeszcze uczennica ILO w Pile, tak więc 20 osób odczytało fragmenty, które wybraliśmy z rozdziału 4. – o legendarnych „szklanych domach” i 16. – kończącego powieść.

Czytanie „Przedwiośnia” uświetnił występ muzyczny uczniów z Zespołu Szkół im. St. Staszica, wystawa różnych wydań „Przedwiośnia” ze zbiorów Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile, a także historyczna wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Rajtar Paweł Klityński „My Polacy 1918-1920”.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał jeszcze pamiątkową kartkę z okolicznościową pieczęcią, którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP.

 

Skip to content