WYDARZENIE! Duke Ellington „Wolność / Freedom” – niedziela, 1 września

WYDARZENIE! Duke Ellington „Wolność / Freedom” – niedziela, 1 września

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa. Razem dla Niepodległej” 

 

Starosta Pilski Eligiusz Komarowski zaprasza na Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy. Wystąpi 17-osobowy Eljazz Big Band z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards

Szykuje się prawdziwa uczta muzyczna. Zaprezentowany zostanie Koncert Muzyki Sakralnej Duke’a Ellingtona „Sacred Concerts”. Ellington uważał utwór ten za dzieło swojego życia. Teraz – w mistrzowskim wykonaniu – będziemy mieli okazję usłyszeć go w Pile!

Planowane na 1 września 2019 r. wydarzenie ma uświetnić trzy ważne rocznice: 100-lecie powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy, 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz 30. rocznicę wprowadzenia demokratycznych przemian w Polsce w wyniku wolnych wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.

Jubileuszowy Koncert Galowy odbędzie się w oddanej w 2012 roku auli audytoryjnej Auditorium Maximum i będzie uwieńczeniem całodniowego pikniku historyczno-patriotycznego.

Wystąpi 17-osobowy Eljazz Big Band z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards.

Artyści zaprezentują Koncert Muzyki Sakralnej Duke’a Ellingtona. Premiera „Sacred Concerts” odbyła się w 1965 r. Ellington uważał ten utwór za dzieło swojego życia. Umiejętnie połączył w nim elementy jazzu, z muzyką chóralną, a klimatyczne brzmienia bluesa i swingu zaaranżował ze śpiewami spirituals i gospel. „W „Sacred Concerts” małe, zamknięte ogniwa tworzą wspólne wrażenie większej formy” – napisano o koncercie. Do jego wykonania niezbędny jest sprawny i duży „aparat wykonawczy” czyli profesjonalny zespół instrumentów dętych oraz współgrający chór.

Zaprezentowany w Pile „Sacred Concerts” będzie aranżacją trzech koncertów muzyki sakralnej Ellingtona dokonaną przez Johna Hoybye’a. .John Hoybye dokonał śmiałej aranżacji materiału muzycznego trzech edycji koncertów Ellingtona i właśnie to ciekawe zestawienie zaprezentuje w Pile Eljazz Big Band.

***

Eljazz Big Band powstał w 1999 roku. Jego założycielem i po dziś dzień kierownikiem jest Józef Eliasz, producent muzyczny, dyrygent i perkusista. J. Eliasz posiada tytuł naukowy doktora sztuki muzycznej (specjalizacja dyrygentura). Od roku 2020 jest dyrektorem artystycznym i producentem międzynarodowego festiwalu Bydgoszcz Jazz Festival, a od roku 2013 Europejskiej Akademii Jazzu. W roku 2012 zdobył Platynową Płytę w kategorii „jazz album” za „ In the Rhythm od Chopin”.

Eljazz Big Band jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Brał udział w wielu prestiżowych koncertach i festiwalach tj. Probaltica, Bydgoszcz Jazz Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, European Jazz Meetings, XXXI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego – ZŁOTA TARKA, występował w cyklu koncertów w Łazienkach Królewskich, w Pałacu w Wilanowie w Filharmonii Pomorskiej, Operze Nova w Bydgoszczy i wielu innych. Współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Krzysztofem Herdzinem, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Henrykiem Miśkiewiczem, Maciejem Sikałą, Adamem Wendtem.

Karen Edwards to natomiast kompozytorka i jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, jak m.in. Prince, Stevie Wonder i Tony Bennett.

Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie, pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu. Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy show w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych.

I jeszcze parę słów o chórzystach, których usłyszymy tego dnia:

Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy działa pod kierownictwem artystycznym prof. dr. hab. Bernarda Mendlika. Zespół powstał w 1971 r. przy Instytucie Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, także międzynarodowych, a w repertuarze m.in. Mszę Koronacyjną Mozarta, Mszę Nelsońską Haydna, Te Deum i Stabat Mater Dworzaka, Requiem und Messe Solennelle Rossiniego, Requiem Verdiego, Nokturny Debussy’ego, Bogurodzicę, Exodus, Angelus, Victoria i Missa pro pace W. Kilara i wiele innych. W Pile chór wystąpi pod dyrekcją dr. hab. Benedykta Odyi.

***

Koncert odbędzie się w niedzielę, 1 września, o godz. 19.00 w Auditorium Maximum PWSZ. Poprzedzą go dwie, krótkie 10-minutowe historyczne prelekcje naukowe: Romana Chwaliszewskiego o wydarzeniach, które doprowadziły do utworzenia granicy polsko-niemieckiej 1 sierpnia 1919 r. i Marka Fijałkowskiego o 1 września 1939 r. na terenie obecnego powiatu pilskiego.

Koncert będzie miał charakter otwarty. Zaproszenia na ten wyjątkowy Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy można już odbierać w Starostwie Powiatowym w Pile przy al. Niepodległości 33/35 w godz. 8.00-15.30 oraz w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, ul. Okrzei 9/2 w godz. 8.00-15.00. Ze względu na ograniczoną ilość zaproszeń, obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli zaproszenia będą wydawane do wyczerpania miejsc.

Koncert dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. „Razem dla Niepodległej” – wzmacnianie wspólnoty społeczności powiatu pilskiego w oparciu o polską i lokalną historię narodową.

 

Skip to content